Öğrenme Güçlüğü Nedir? Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Nedenleri ve Tedavisi

Öğrenme Güçlüğü Nedir? Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Nedenleri ve Tedavisi

Birçok anne ve babanın en büyük sorunu çocuklarına bir şeyi birçok kez anlatması ve çocuğun hala anlamamasıdır. Anne ve baba istediği şeyi söyler, çocuk anlamaz. Bunun üzerine çocuğa tekrar anlatılır. Bu olay çocuk anlayana kadar böyle devam eder. Bazense artık dayanılmaz bir hal alır. Ebeveyn gerekli önlemleri alıp, çocuğa yardımcı olmalıdır.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Nedir, Ne Demektir?

Öğrenme güçlüğü; çocuğun öğrenme becerisinin yaşına ve zekâsına göre daha düşük seviyede olmasıdır. Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda, çocuğun yaşına göre anlama, dinleme, konuşma, okuma, yazma ve okuyup yazdığını anlama, akıl yürütme, basit dereceli matematik hesapları ve başarısında bir dengesizlik vardır. Çocuk bunları yaparken zorlanır ve çoğu zaman başarısızlık söz konusu olur. Genellikle çocuklar matematikte öğrenme güçlüğü, okuma ve yazılı anlatım güçlüğü gibi dallarda başarısızlık gösterir. Eğitim ve öğretim çocuklarda önemli olsa da, öğrenme güçlüğü olan çocuklarda birtakım sıkıntı ve sorunlar olabilir. Bu çocuklarda bilişsel gelişim( konuşma, algı, dikkat, sosyal davranışlar ve görsellik)normal olmasına karşın, okuma yazma ve matematik gibi alanlarda gelişimsel bir sorun vardır. Çocuklarda öğrenme güçlüğünün görülme sıklığı genelde %5 ile %15 arasıdır. Okuma ve yazma bozukluğu %4 iken matematik bozukluğu %1 oranındadır. Öğrenme güçlüğü kız ve erkek çocuklarında eşit derecededir.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda öğrenme güçlüğünün nedenleri çok farklıdır. Bunların arasında en sık rastlanan nedenler;

Genetik problemler başta olmak üzere aile ve çevre önemli rol oynar.

Doğumda oksijensiz kalma ya da doğumun zor olması,

Annenin hamilelik sırasında sigara içmesi, alkol ve uyuşturucu madde (kokain gibi) kullanması önemli nedenlerdendir.

Beslenme yetersizliği, bilinçsiz ilaç kullanımı ve travmalar,

Öğrenme güçlüğünün en önemli nedeni genetiktir.

Metabolik beyin hastalıkları, menenjitler ya da kulak enfeksiyonları dır.

Öğrenme güçlüğünün oluşmasında gen ve çevre faktörleri önemlidir. Eğer ailede hastalık var ise çocukta da görülme sıklığı yüksektir.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Belirtileri

Öğrenme güçlüğünün belirtileri okul öncesi ve okul dönemi olarak ayrılır. Okul öncesinde çocukta, konuşma gecikebilir ya da konuşmada bozukluklar olabilir. Algısı ve bilişsel yetenekleri kimi zaman zayıftır. Çoğu zamanda dikkat problemleri olarak kendini gösterir. Okul döneminde ise, okuma yazma ve aritmetik becerilerde oluşurken sözlü ifade ve motor becerilerde zayıftır. Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda, okuma hızı yaşıtlarından oldukça geridir. Harfleri okumada ve birleştirmede zorluk çeker. Kendi okuduğunu anlamakta zorlanır. Yazma becerisi ise daha yavaş, okunaksız ve biçimsizdir. Düşündüğünü yazamaz, yazılan yazıyı da tekrar yazamaz. Çoğu harfi atlar veya harfleri ters yazar. Matematik konularında ise zorlanır. İşlemleri yavaş yapar ve parmak hesabı ile işlemleri çözmeye çalışır. Sayılarda büyük ve küçük kavramını algılayamaz. Bu çocuklarda çabuk sıkılma, bundan dolayı da ev ödevi yapmama, yavaş yapma ve sürekli çalışırken ara verme, bazense ders çalışmama isteği olur. Çocuk duygu ve düşüncelerini ifade edemez.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Tedavisi

Çocuğunuza ihtiyaç duyduğu desteği vermek için öğrenme güçlüğünü okuldaki öğretmen­leri, rehber öğretmenleri, çocuk doktoru ve diğer uzmanlar ile görüşün. Çocuğunuz için doğru olan mantıklı kararlar vermek ve bu hastalıklarla ilgili bazen karmaşık olabilecek bilgi­leri değerlendirebilmek için bu konuyla ilgili kaynakları okuyun. Bu süreç herkes için çok fazla zaman ve çaba gerektirir. Ancak çocuğunuz için yapılan her şey çocuktan önce kendiniz içindir.

Bir önceki yazımız olan Boşanma ve Çocuğunuz: Boşanmanın Çocuğa Etkileri ve Boşanmanın Çocuğa Anlatılması başlıklı makalemizde anne baba çocuk, anne çocuk ilişkisi ve boşanma çocuğa nasıl anlatılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

6 YORUM

  1. ne gibi yöntemler uygulamamiz gerkiyor bu durumda

  2. Benim kızım her şeyi geç anlıyor matematiği hiç anlamıyor bu yüzden dersleri zayıf özel öğretmen tutuyorum ama yinede başarısız ve unutuyor ne yapacağımı bilmiyorum

  3. BENİM ÇOCUGUM 2 YE GİDİYOR AMA HİÇ OKUMASI YOK NE YAPMALIYIM

  4. Slm benımde kızım bırıncı sınıf ogrencısı herseyden cok cabuk sıkılıyor okula gıtmek ıstemıyor odevlerını hıc yapmak ıstemıyor hıcbır sey umursamıyor cok rahat davranıyor ne yapacagımı bılmıyorum kendı kafasınına gore gıdıyor yardımcı olursanız sevınırım

  5. Yorumunuz

  6. Bn cocugum 5 yasinda kirese gidiyr ve ev odevi verdiklerin de resim olanla ilgileniyr ama ezber aklinda tutma yazi yazma gibi seyleri yapmiyr ne yapmaliyim