Öğrencilerin Sınav Kaygısı

 

Okullar açıldığından beri çoktan 8. sınıf ve lise son sınıf öğrencilerin heyecanı, stresi başladı. Sınava dair heyecan, stres, endişe ve kaygı hali artmadan önlem almanın önemli olduğunu düşünerek, yılın başında önlem almakta fayda vardır.

Sınavda alınacak olası kötü notu, felaketleştirme eğilimi ya da aşırı genelleme eğiliminin yarattığı kaygı olarak sınav kaygısını isimlendiriyoruz. Bizi birilerinin değerlendireceği zamanlarda ortaya çıkan bir kaygı türüdür. Sınav sırasında özellikle sorulara odaklanmak yerine sonuca, aklımızdan geçenlere, kaygımıza odaklanmak daha da kaygımızı arttırmaktadır. Eyvah soruyu anlamadım kalbim çarpıyor ellerim titriyor düşünceleri yoğun olarak görülmektedir.

Sınav öncesinde ya da sınav sırasında çoğumuz kaygı heyecan hissederiz bu gayet olağan bir durumdur. Çünkü kaygı belirli bir düzeyde olduğunda sınava hazırlanmamızda ve motive olmamızda yardımcı olur. Dikkat ve odaklanmamızı sınav sırasında sağlar. fakat bu kaygı yoğunlaşınca anlamamız güçleşir, dikkatimiz dağılır, bilgiyi hatırlamamızda zorlaşır.

Yeterli çalışmamak, aşırı şeker, sigara, alkol, uykusuzluk ve tekrar yapmamak etkilemektedir. Ayrıca düşüncelerimiz de kaygıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sınav kaygısında felaketleştirme en sık rastladığımız düşünce adlandırmasıdır. Sınavda başarılı olamazsam ben bir hiçim, yapamayacağım, kesin yetiştiremeyeceğim, çok çaresiz kalırım gibi vücudumuzda otomatik düşünceler vücudumuzda tepkilere yol açmaktadır. Kalp atışlarında hızlanma, çarpıntı, titreme, yeme problemleri, uykusuzluk ve bunun neticesinde ortaya çıkan davranışlar ders çalışmayı erteleme, okuduğunu anlamama olarak görülür.

Otomatik düşüncelerimizi bu durumda olumlularla yer değiştirmeye çalışmamız bize yarar sağlayacaktır. Çalışma alışkanlıklarını ve sınava ilişkin tutumları sınav öncesinde gözden geçirerek yeni bir zihinsel yapılanma yaratmaya çalışmak gerekir. Zaman çok iyi kullanılmalıdır. Uyku ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Son güne-geceye sınava yönelik çalışmaları bırakmamak önemlidir. Kaygının uygun yöntemlerle azaltılmasını sağlamak gerekir. inanç ve düşünceleri sorgulamak, farklı bir gözle gerçekçi olmayan düşünce alışkanlıklarını yeniden değerlendirmek, nefes alma egzersizleri, gevşeme egzersizleri, kaygıyı bastırmaya değil onu tanımaya ve kabul etmeye çalışmak, düşünceleri alternatif olarak üretme, durdurma tekniği kullanılabilecek başa çıkma yöntemleridir.

Sınavın aile için ne ifade ettiği, sınava yönelik yaklaşım ve tutumları önemlidir. Aileler sıklıkla kendi kaygılarını çocuklarına yansıtmaktadır. Yüksek beklentilerin çocuktan umulması, aşırı şekilde ayrıntılarla uğraş sergilemeleri ve bir araç değil sınavı bir amaç olarak görmeleri oldukça önemlidir. Sınırların aileler farkında olmalıdır. Sorumluluk ve güven vermeli, önemsemeli, olumlu geri bildirimlerde bulunmalıdır. Özenli olarak sınava ilişkin konuşmalarda davranmalı, akranlarıyla karşılaştırmaktan kaçınmalı, gerçekçi olmalıdır. Empati, düşünce ve duygu paylaşımı önemlidir. Sınavı ölüm kalım sorunu yapmama, yüceltmeme, yüreklendirici davranmak gerekir. Koşulsuz bir şekilde çocuklar sevilmelidir. Uygun rol modelliğini aileler yapmalı, uygun aile ortamı sağlanmalı ve uygu sorun çözme davranışları geliştirilmelidir. Ailenin bakış açısını değiştirmek ve gerçekçi sınırlara beklenti düzeyini indirmek temel girişim koşullarını oluşturur.

Bu biçimde gençlerin ve ailelerin kaygı yaşamaları durumunda biz uzmandan destek almalarında fayda olacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kalem Tutuşu, El-Parmak Egzersizleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü