Obezite Cerrahisi Ve Gebelik

Obezite Cerrahisi Ve Gebelik

Obezite; kişinin aşırı kilolu ve vücut yağının fazla olması durumudur. Birçok hastalığı tetikleyen, yaşam kayıplarına varana dek ciddi problemler meydana getiren problemler arasında ilk sıralardadır. Günümüzde obezite olan kişilerin sayısı giderek artmaktadır ve bu neden ötürü tedavi amaçlı operasyonlar geliştirilmektedir.

Obez olma durumunun olumsuz etkilediği durumlardan biri de gebelik dönemidir. Obez bir anne adayının, normal kilo aralığında olan bir gebeye göre 10 kat daha fazla enfeksiyon, 3 kat daha fazla Karpal Tünel Sendromu, 2 kat daha fazla baş ağrısı, 3 kat daha fazla depresyon yaşama riski bulunmaktadır. Gestasyonel diyabet, preeklampsi, genital sistem enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, iri bebek doğumu, acil sezaryen ihtiyacı, doğum sonrası şiddetli kanama gibi istenmeyen durumlardan birçoğuna obez anne adaylarında daha sık karşılaşılmaktadır. Ayrıca obez annelerin bebeklerinde spina bifida, kalp kusurları, anorektal atrezi, hipospadias, ekstremite redüksiyon defekti, diyafragma hernisi ve omfalosel gibi doğumsal kusurlarının olma ihtimali yüksektir. Yapılan araştırmalar, obez bir anneden doğan çocukların ileriki dönemlerde dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB) geliştirme şansının daha yüksek olabileceğini ileri sürmektedir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Vücut kütle indeksi, 30 ve üzeri olan kişilerin obez olduğu kabul edilmektedir. Bu kişilerin normal yöntemlerle kilo verememesi durumunda birtakım cerrahi yöntemler devreye girmektedir. Bunun sonucunda kişinin hızla kilo vermesi ve daha çabuk doygunluk noktasına ulaşması sağlanır. En sık uygulanan obezite cerrahi yöntemleri tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ve mide kelepçesidir.

Obezite Cerrahilerinin Doğurganlık Üzerindeki Etkisi Nedir?

Aşırı kilolu olan kadınların hormon seviyeleri normal düzeyde değildir. Hormonlara bağlı olarak gelişen yumurtlayamama problemi, beraberinde doğurganlık sorununu da getirir. Gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşması ve ilerlemesi için en önemli etkenlerden biri ideal kilo aralığında olmaktadır.

Obezite cerrahileri sonucunda kilo veren kadınların hemen hemen hepsinde, hormonların düzenlenmesiyle birlikte adet döngüsünde iyileşme ve sağlıklı yumurtaların üretilebildiği gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar obezite cerrahilerinin kadınlar üzerindeki en büyük etkilerin polikistik over sendromunu iyileştirme, adet döngüsünü düzenleme ve kadınlık hormonlarının normalleştirilmesi olduğunu kanıtlamıştır.

Obezite Cerrahileri Gebeliği Engeller Mi?

Obezite cerrahileri, midenin kapasitesinin küçültülmesini amaçlamaktadır. Yani, mideyi etkileyen operasyonlardır. Bu tür işlemler esnasında rahim, yumurtalık gibi üreme organları zarar görmezler. Obezite cerrahilerinin gebelik üzerinde birçok olumlu etkisi de bulunmaktadır. Kilo veren kadınların hamile kalma süresi kısalmakta, istedikleri sonuca daha kısa sürede ulaşmaktadır. Ancak obezite cerrahilerinden sonraki en önemli husus, hamile kalmak isteyen kadınların en az 1 yıl boyunca beklemeleridir. Yapılan işlemin türüne göre ameliyat sonrasında tam iyileşme sağlanmalı ve yeteri kadar kilo verilmelidir. Hızlı kilo verilen bir dönem içerisinde gebeliğin oluşması tehlike yaratabilmektedir.

Obezite Cerrahileri Uygulanan Bir Kadının Gebelik Süreci Nasıl Olur?

Her gebelikte gebelik şekeri, yüksek tansiyon gibi bazı komplikasyonlar meydana gelmektedir. Özellikle fazla kilolu olan kadınlar risk daha fazla artmaktadır. Obezite cerrahileri sonucunda normal kiloya ulaşan bir gebenin, bu komplikasyonlara yakalanma ihtimalinde yarı yarıya düşüş gözlemlenebilir. Obezite cerrahisi geçiren bir anne adayının hamileliği birçok bakımdan diğer kadınlarla aynı seyirde ilerleyecektir. Ancak önlem amaçlı yapılacak birkaç uygulama, sağlık açısından gerekli olacaktır.

Gebeliğinizi takip eden doktorun yanı sıra, mide ameliyatını gerçekleştiren doktora da düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekebilir. Bu uygulama, obezite cerrahisinden sonra herhangi bir gecikmiş sorun yaşamayacağınızdan emin olmak içindir.

Kilo kontrolünü sağlamak, düzenli beslenmek için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Böylelikle hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri aldığınızdan emin olabilir, birlikte yeni bir diyet programı geliştirebilirsiniz.  Besinler yeterli gelmiyorsa hekim kontrolünde ekstra vitaminler ve mineraller alabilirsiniz. Kilo verme ameliyatları vücutta folik asit, kalsiyum, vitamin B12 ve demir gibi bazı besin maddelerinin emilimini zorlaştırabilir.

Kilo verme operasyonları sonucunda istedikleri kiloya ulaşan bazı kadınlar, hamilelik döneminde almış olduğu kiloyu kabul etmekte güçlük yaşayabilirler. Sık görülen bu psikolojik durumun üstesinden gelmekte zorlanılıyorsa psikolojik destek alınabilir.

Obezite cerrahisi geçiren veya geçirmeyen her gebenin uyması gereken en önemli kurallardan biri sağlıklı beslenme ve egzersizdir. Yemek tercihlerini sağlıklı olandan yana yapmak, aktif bir hayat sürmek, tüm sağlık kuralları arasında daima ilk sırada yer alan madde olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü