Nts Nedir Nasıl Yapılır?

Nts Nedir Nasıl Yapılır?

Her gebelikte yapılması zorunlu olmayan ve bebek üzerinde herhangi bir strese sebep olmayan bu test 28. Hafta üzerinde olan gebeliklerde uygulanan bir testtir. Bu testin yapılma amacı anne karnındaki bebeğin hareket ettiğinde kalp atımlarının ölçülebilmesidir. Bebeğin anne karnında yaşam fonksiyonlarını doğru bir şekilde yapıp yapamadığı hakkında bilgi alınmasını sağlayan nts testi her gebelikte yapılacak diye bir şart yoktur.

Bu nts testi her gebelikte yapılması gereken testlerden biri olmadığı için özellikle anne sağlığının ön planda tutularak gerekli kontrollerin yapılması için uygulanan testlerden biridir. Bebeğin kalp atışları hareketleri ile beraber doğru bir şekilde olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Nts Testi Hangi Kişilere Yapılır? 

Nts testinin normal gebeliklerde yapılması zorunlu değildir. Fakat bazı durumlarda nts testinin yapılması gerekir. Bu durumlardan en önemlisi annenin sağlığı ön planda tutularak yapılır. Annede şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon hastalığı var ise mutlaka nts testi uygulanmaktadır. Test sayesinde annenin kronik hastalığının bebek üzerindeki etkisi tespit edilir.

Bebeğin doğması gereken zamanın geçmiş olması durumunda da nts testi uygulanmaktadır. Bebeğin hareketlerinin azalması ve bebeğin büyüme hızının durması nts testinin yapılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Bebeğin nts test sonucuna göre değerlerde ve kalp atışlarında beklenmedik bir durum var ise erken doğum yaptırılabilmektedir. Anne ve bebek sağlığı ön planda tutularak bu karar alınarak erken doğum gerçekleşebilmektedir.

Nts Testi Nasıl Yapılır? 

28.Gebelik haftasını dolduran ve daha sonraki haftalarda bebeğe uygulanan nts testi anne karnına bağlanan bir kemer yardımı ile ölçülmektedir. Anne karnına bağlanan kemer bebeğin hareket etmesi ile kalp atışlarının normal olup olmadığı gözlenir. Bebek hareket ettikçe kalp ritimleri kontrol edilerek test sonuçları alınır.

Nts testinde bebeğin hareketlerine bağlı olarak kalp ritimlerinin sonucu bazı sonuçların alınmasına neden olmaktadır. Özellikle annede bulunan kronik rahatsızlıklarda bebeğin kalp ritimlerinin takibi anne ve bebek sağlığı için son derece önemlidir.

Bebeğin anne karnında plesanta tarafında yapılan kan basıncının normal değerlerde olup olmadığının belirlenmesini sağlayan nts testi onucunda bebeğe müdahale edilip edilemeyeceği kararı alınabilmektedir.

Nts Testi Ne Zaman Yapılır? 

Gebelikte bazı testlerin hem anneye hem de bebeğe yapılması doğuma kadar sağlıklı bir gebelik geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Nts testi bebeğin kalp atış hızına göre ve hareketlerinde kalbinin çalışma ritmine göre bebek hakkında bilgi alınmasına yardımcı olur.

Gebeliğinin 28. Haftasını dolduran ve bu haftadan sonraki gebeliklerde doktor gerekli gördüğü takdirde nts testini yapmaktadır. Annenin kronik rahatsızlıkları ve anne karnında bebeğin yavaş ve az hareketleri bu testin yapılmasına sebep olmaktadır. Annede şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalığı var ise mutlaka bebeğe nts testi yapılmaktadır.

Gebeliğin 28.Haftasından sonra bu testin yapılması ise bebeğin gelişmesinde ve vereceği tepkilerde daha net bilgilerin alınması sağlanmaktadır. Kalp ritmine göre bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alınmaktadır. Bebeğin hareketlerine karşılık verdiği kalp atım hızı bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi vereceği bazı riskli durumlarda bebeğe acil müdahale yapılması gerekebilmektedir.

Anne Ve Bebek Sağlığı 

Gebelikte nts testi dışında doktorun ihtiyaç duyduğu çeşitli testler olabilmektedir. Bu durumda anne ve bebeğin sağlığı söz konusu olduğundan doktor tarafından sıkça kontrol yapılması gerekir. Özellikle annede bulunan kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlardan kaynaklı bebeğin anne karnında etkilenmesi çok fazla meydana gelmektedir.

Nts testi bebeğin kalp atım hızına göre genel sağlığı hakkında bilgi alınan testlerden birdir. Fakat bu test her gebe kadına yapılan bir test olmadığından bebeğin sağlığı konusunda farklı testlerde yapılabilmektedir.

Anne ve bebek sağlığı doğuma kadar korunması gereken ve kontrol altında tutulması gereken bir durumdur. Annenin sağlık durumu ve koşulları bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Bu nedenle gebelik boyunca kadınların bebek gelişimi için daha dikkatli olması gerekmektedir.

Gebelikte yapılan testler genel olarak bebeğin normal bir şekilde dünyaya gelip gelemeyeceği konusunda doktorun bilgi edinmesini sağlamaktadır. Çoğu anne adayı bu süreçte farklı rahatsızlıklar ile de karşılaşabilmektedir. Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için gerekli doktor kontrollerinin düzenli yapılması ve testlerinin de eksiksiz olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Doğum İzni Ve Süresi Ne Kadardır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü