Not Zekayı Belirlemez

 

Derse konsantre olmakta çocuk endişeli ise güçlük çeker

Kapasitesi iyi olsa da çocuğunuzun kafası karışık ve endişeli ise dikkati dağılır ve derse konsantre olamaz. Sürekli çocuk depresif olduğu dönemde uykulu, yorgun, isteksiz olabilir ya da çok uzun süre ara vermeden hiperaktif bir çocuk dersi takip edemeyebilir. Çocuk öğrenmede zorluk yaşıyorsa geç öğrenir; harf karıştırabilir, okuma-yazma konusunda sıkıntı yaşayabilir ya da çocuğun bunların dışında işitme-görme gibi fizyolojik bir rahatsızlığı olabilir.

Çocuğu aşırı tehditkar durum olumsuz etkiler

Okul süreci içinde çocuğun içinde bulunduğu ortamı göz önünde bulundurmak ve nelerin bu duruma neden olduğunu incelemek gerekir. duygusal sorunlarının olması, çalışma alışkanlıklarının edinilmemiş olması, derse çalışma ortamının uygun olmaması, okul içinde olumsuz faktörlerin olması da çocuğu olumsuz yönde etkiler. Çocuklarına ebeveynlerin olan eleştirel, tehditkar, aşırı beklentili tutumları olumsuz yönde çocuğun başarısını etkileyebilmektedir. Çocuğun ebeveynlerinin arasındaki çatışmalı durumlara şahit olması, çocuk ile sorunları paylaşma ve taraf olmaya onu zorlama gibi tutumlar psikolojik yönden çocuğun dengesini bozabilir. Yine ev değişikliği, kardeş kıskançlığı gibi durumlarda da çocuğun kafası karışabilir. Okulda öğretmen ve arkadaşlarıyla ilgili problem yaşadığında  ve çocuk bununla baş edemediğini hissettiğinde de çocuğun akademik başarısı düşebilir.

Evde ebeveyn öğretmen rolünü almamalı

Evde ebeveyn öğretmen rolü oynamaya çalışmamalıdır. Çocuğa rol yaparak bilgileri, anlatarak izah edebilir, araştırmaya ondaki olan merakı ve zevki ortaya çıkarabilir, ders çalışmaya bu şekilde teşvik edilebilir ve yardım edebilir. Ders çalışmaya sürekli zorlamayın. Okulu sık sık ziyaret eden, eleştiren, başarı endişesi yüksek olan ebeveynler çocuğun da başarılı olma konusundaki endişesini tetikler ve bu endişeden ötürü çocuk başarısız olabilir.

Başarısızlığının nedenlerini çocuğunuzla konuşun

Evde nerede ve ne şekilde çocuğun çalıştığı yani çalıştığı ortam önemlidir. Bilgisayar ve televizyonun olmadığı ortamlar, boş ve düzenli bir masanın olduğu koşullar gereklidir. Hangi saatlerde çocuğunuzun çalıştığını, hangi saatlerde mola verdiğini ve yattığını bilmeniz gerekir. Çocuğun kendine ait olan alanı, okuldur. Öğrenme işi çocuğa aittir. Evde de bazı ebeveynler sanki okuldaymış gibi davranır, okul alanı bu durumda ailesel alanı içine almıştır. Başarısızlığının nedenlerinin neler olabileceğini çocuğunuzla paylaşmalı ve beraberce çözümlerini düşünmelisiniz. Onu anladığınızı hissettirmelisiniz. Çocuğu notları üzerinden tehdit etmemeli ve azarlamamalısınız. Sonraki dönemlerde nasıl daha iyi olabileceği üzerine konuşmalısınız. Çocuğu bu tutumunuz psikolojik olarak destekler ve size güvenerek iletişiminizin de güçlenmesini sağlar.

Çocuğunuzla olmanız gereken iletişim tutumları;

  • Kendi tutumlarınızla ilgili içsel bir değerlendirme yapabilmelisiniz.
  • Çocuğunuzla oyun oynamalısınız, çocuğunuzla aranızdaki iletişimin temel taşı oyundur.
  • Başarılı olma konusunda çocuğu motive etmek için onu sanatsal ve spor faaliyetlere yönlendirmelisiniz.
  • Çocuğun iyi notları ve dersleri için harcadığı çabayı övmeli, ona olan güveninizi hissettirmelisiniz.
  • Diğer arkadaşlarının başarısı ya da kardeşleri ile çocuğu kıyaslamamalısınız. Fiziksel, sosyal, zihinsel gelişimi ile her çocuk ayrı bir bireydir. Bu yönde çocuktan beklenti içine girmelisiniz.
  • Çocuk ebeveyni tarafından onaylanıp, desteklenirse çok daha çabalı ve başarılı olmaya gayret edecektir.
  • Gerekirse çocuğa destek alarak verimli ders çalışma teknikleri konusunda yardımcı olabilir, programlanmasında ona yardımcı olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocukla İletişimde Yapılan Hatalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü