Normal Doğum Hakkında Genel Bilgiler

Normal Doğum Hakkında Genel Bilgiler

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Doğum, farklı iki yol ile gerçekleşmektedir. Bunlardan bir tanesi sezaryen ile doğum iken, diğerinin de normal doğum olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Bebeğin, dünyaya gelmesi sürecinin, normal doğum mu, yoksa sezaryenle doğum şeklinde mi olacağına, gebeliğin 37., ya da 38. haftasında karar verilmektedir. Bu süreçte bebeğin duruşuna bakılır.

Normal doğumun gerçekleşmesi için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekmektedir. Örneğin, bebeğin baş aşağı pozisyonda olması, normal doğum için geçerli ilk koşuldur. Bunun yanında, bebeğin geçeceği bölgenin çapının da yeterli genişlikte olması önemlidir. Normal doğum sürecinin gerçekleşmesi için bir diğer şartın ise, kordon dolanması gibi bir engelin olmaması şeklinde belirtileceğini unutmamak gerekmektedir. İşte doğumun, normal doğum mu, yoksa sezaryen doğum şeklinde mi olacağına, gebeliğin 37.; ya da 38. haftasında, bu koşullara bakılarak karar vermek gerekmektedir.

Normal doğumun başlamasında önemli iki etken bulunmaktadır, bunlardan ilki hormonlar iken, bir diğerinin de kasılmalar olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Normal doğumun gerçekleşmesi için farklı etkenler de bulunabilmekle birlikte, bunlar net olarak bilinmemektedir. Bir kadın, eğer ilk kez normal doğum yapacaksa, normal doğum süresinin 16 saat ile 18 saat arasında değişeceğini belirtmek gerekmektedir. Normal doğumun gerçekleşmesi için, öncelikle serviks genişlemeli, sonrasında fetüs, daha sonra ise plesenta dışarı atılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Normal Doğum Aşamaları başlıklı makalemizde normal doğum aşamaları, normal doğum nasıl başlar ve normal doğum nasıl gerçekleşir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü