Normal Doğum Aşamaları

Normal Doğum Aşamaları

Sonrasında, bebeğin başı, rahime doğru baskı yapmaya başlar, ve rahim yavaş yavaş açılarak ortalama on santim genişliğe ulaşır. On santim açılan rahim, normal doğumun başlamasının da ilk sinyalidir. Eğer kadın ilk kez doğum yapacaksa, bu aşama ortalama 12, ya da 13 saatte tamamlanır, yok, eğer anne, daha önce de doğum yapmış ise, aşamanın tamamlanması maksimum yedi saat almaktadır. Ve şimdiye kadar anlatmış olduğumuz aşamanın, normal doğumun en uzun süren aşaması olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Normal doğumda, rahmin açılması ile normal doğumun başlamasının iki aşamadan gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu aşamalardan ilki, rahmin dört santim açılması sürecidir; ve bu aşamaya kadar olan kasılmaların süresi ortalama otuz saniye sürüp, on dakikadan daha uzun aralıklarla gerçekleşen kasılmalardan söz edilebilmektedir. Sonraki aşamada ise rahim iyice genişlemeye başlar. Kasılmaların aralığı sıklaşmaya, ve süresi de uzamaya başlar, örneğin, dört dakikada bir görülen, bir dakikadan uzun süren kasılmalardan söz etmemiz gerekmektedir. İlk aşamanın, normal doğumun en uzun süren aşaması olduğunu belirtmekle birlikte, şunu da aktarmamız gerekmektedir ki: annenin o zamana kadar kaç doğum yaptığı, rahmin açılma süresini belirleyen en önemli faktör niteliğindedir.
Normal doğumun sonraki aşaması, artık bebeğin dışarı çıkma aşamasıdır. Ortalamada, ilk doğumunu yapan annelerde elli dakika, daha önce doğumunu yapmış annelerde ise yirmi dakika sürmektedir. Normal doğumun bu aşamasında, annenin kasılmaları olduğunda ıkınması gerekmektedir. Ikınma süresince, aldığı nefesi tutması gereken annenin, bebeği itmesi gerekmektedir. Kasılmalar bittiğinde ise anne ıkınmayı bırakıp yeni kasılmayı beklemek durumundadır.
İlk olarak bebeğin başı görünecektir. Bu aşamada, annenin artık kesinlikle ıkınmaması, ve sadece derin derin nefes alması gerekmektedir. Baş, bebeğin en zor çıkan kısmı olmakla birlikte, sonrasında da omuzlar gelmektedir, ve omuzların gelmesi sürecinde bebeği hafif bir şekilde çevirmek gerekebilmektedir.
Bebeğin çıkmasının ardından da göbek başının, anneye yakın olan taraftan kesilmesi gerekmektedir. Göbek bağı kesinlikle bebeğe yakın olan yerden kesilmemelidir. Göbek bağının kesilmesinin sonrasında bağlanması, ve bebeğin muayene edilmesi gerekmektedir. Annede normal doğum süreci bu esnada devam etmektedir.
Bebeğin doğumunun ardından annede titremeler görülmektedir, ve kasılmalar ise yeniden başlamaktadır. Bu aşama, ploesentanın, ve de zarların dışarı atılması ile gerçekleşen aşama olmaktadır. Ortalama yarım saat sürmekle birlikte, hiç bir parçanın içeride kalmamasına, aynı zamanda da annede kanama oluşmaması için zamanlamaya dikkat etmek gerekmektedir. Bu aşamanın da tamamlanmasından sonra, artık annenin normal doğumu sonlandırılmış demektir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü