Neden Çocuklar Sık Sık Düşer?

Neden Çocuklar Sık Sık Düşer?

Sık sık bebekler yürümeye başladıklarında düşerler. Aslında bu normal bir durumdur. Endişe edecek bir durum yoktur bunda. Çünkü yürümeye başlasa da bebek denge ve hareket kontrolü açısından henüz biz yetişkinler gibi değildirler. Yere ayaklarını sağlam basamazlar.

Henüz kas güçleri tam yürüme için gelişmiş değildir. Zamanla gelişimi sağlanacaktır. Yürümeyi diğer yandan yeni yeni öğrenmektedir. Bisiklete kendinizin nasıl binmeyi nasıl öğrendiğinizi bir düşünsenize. Bebekler de aynen böyledir. Bebekler yürürken diğer yandan biz yetişkinler gibi düşünmezler. Önlerinde bir engel mi var, bir tehlike mi var? Bu sorulara kafalarında cevap aramazlar. Yalnızca yürümeye çalışırlar. Önlerinde duran oyuncağa doğru hareket ederek onu almaya çalışırlar. Tek odak noktası onların birkaç metre ötede duran oyuncaklardır. Gidecekleri yolda oyuncağı almak için bir engel var mı? Tehlikeli mi? Bunu düşünmezler. Bebekler yürürken dolayısıyla bir yere çarpar, sendeler, yalpalar ve yere düşerler. Ayrıca biz yetişkinler kadar bebeklerin görme yetenekleri gelişmiş değildir. Önlerini bile görme konusunda onlar yürürken yeteneksizdirler. Haliyle bu da kazalara neden olmaktadır.

Ancak burada üzerinde durulması gereken bir başka konu daha var. Ebeveynler olarak bizim bu durumu nasıl karşıladığımız konusudur. Bu düşme ve kaza konusunu normal bir süreç olarak öncelikle kabullenmek gerekir. Böyle bunu kabullendikten sonra ev içinde bu tür kazalara karşı gerekli güvenlik önlemlerini almak gerekir. Bebeğin gezdiği, oynadığı yerlerde çarpabileceği, düşmesine neden olacağı unsurları ortadan kaldırmak gerekir.

Bebeğin yürürken diğer yandan kaymasına neden olabilecek önlemleri de almalısınız. Ev içinde bebeğiniz ayakkabı giyiyorsa bu yürüyüş için uygun bir ayakkabı olmalıdır. Çorap giyiyorsanız eğer çorabın alt kısmında kaymayı engelleyici tabaka olmasına dikkat ediniz. Çocuk kıyafeti satan mağazalarda bu tür çoraplar bulunmaktadır. O düştüğünde elbiseleri onu koruyabilecek tarzda olmalıdır. Ya da kazaya davetiye çıkarabilecek biçimde giydirilmemelidir.

Eğer bebeğiniz düşerse, düşeceği yerlerde çarpabileceği olası keskin yerleri kapatın. Mesela, sehpa köşelerini, basitçe kağıt peçete ile ya da özel kapaklarla kaplayıp yapıştırıcı bantla üzerinden sabitleyebilirsiniz. Sehpanız bırakın birkaç ay görselliğe hitap etmesin. Çocuğunuzu bu tür risklere karşı korumanız önemli olandır. Çocuğunuzu evde çarpıp kırabileceği tüm cam ve porselen eşya ve vazoları çocuğunuzun ulaşamayacağı, çarpamayacağı mekanlara bırakınız. Bu ve buna benzer önlemleri alıp olası düşme ya da kazaları en aza indirebilir, bebeğinizin bunlardan daha az etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Son bir not olarak burada şunu belirtebiliriz: bebeğinizde yukarıda belirtilenler herhangi bir görme kusuru olmadığı varsayımı ile belirtilmiştir. Bebeğiniz belki kimi durumlarda görmesindeki bir sorundan dolayı sık sık düşüyor olabilir. Bunun tabi ki aslında şu ana kadarki doktor kontrollerinizde açığa çıkmış olması gerekir. Bu konuda eğer şüpheleriz varsa doktora başvurmaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Doğru ve Düzgün Bir Şekilde Çocuklarda Şahsiyet Geliştirme Yöntemleri başlıklı makalemizde Çocuklara Şahsiyet Kazandırmak İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü