Neden Çocuk ve Aile Danışmanına İhtiyaç Duyulmalıdır?

 

Hocamız, çocuk nedir sorusunun yanıtını insan yavrusudur diye vermişti. Anne ve babaları için tüm canlıların yavruları çok büyük önem taşımaktadır. Aile hayatlarına, belgesellere ya da ilginiz varsa ilgili dergilerde büyük önem verilir. Yavruyu beslemek, onu hayata bağlamak, onu üşütmemek için nasıl art arda gelen süreçlerin geldiğini az çok biliriz. Annenin en çok rastladığımız kedi yavrularını nasıl sahip çıkıp, kimseyi yanlarına yaklaştırmak istemeyip, köşe bucak sakladığına tanık olmuşuzdur. Aşamalı olarak biraz daha büyüyünce de serbest bıraktığını yaşamışızdır.

Çocuk adı verilen varlık, bizim geleceğimizi oluşturur. Bireysel değeri sadece ailemiz olarak taşımayıp, yurdumuz ve tüm insanlık için oldukça büyük değer taşımaktadır. Dünyamız ufaldı, her yere iletişim ve ulaşım araçlarının hızı ve etki kullanımı ile ulaşılabilip, değer üretebiliyoruz. Tüm insanlık olarak bunlardan da faydalanabiliyoruz.

Birçok şeye globalleşen dünyada rahatlıkla ulaşabilme şansımız var. İnsanlar, teknolojinin gelişimi ile birlikte sanal olarak birçok bilgiye ulaşabiliyor, rahatlıkla işlerini planlayabiliyor fakat çocuklarının ruhuna inerek, her çocuğun gelişim aşamasındaki ihtiyaçlarını fark edebilme, bu ihtiyaçlara uygun olarak davranabilme, günlük hayatlarını planlama, nelerin temel ihtiyaçlarının olduğunu, önceliklerinin neler olduğunu, ilgiyi yeterince gösterme ya da aşırı derecede çocuğu ilgi merkezi yapma noktasında yanlışların olduğunu fark edemiyoruz. En iyi okullarda çocuğumuz okusun, yüksek başarılar elde etsin diye aşırı şartlanma ile neleri kaçırdığımızın farkında olamıyoruz.

Her gelişim düzeyinin ve yaşın ihtiyaçları farklıdır, uygun şekilde çocuğumuz besleniyor mu? Beslenmesi tek yönlü mü, sadece beslenme amaçlı beslenmenin olmaması gerektiği, bir ritüelinin de bunun olabileceği aklımıza geliyor mu? Bir arada ailenin olmasının önemi, günlük paylaşımların beslenme sırasında konuşulması, uygulamalı olarak görgü kurallarının kazandırılması, çocuğun tanınması, anne ve babanın model olma durumu, ses tonunun yemekte ayarlanması gerektiği, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, bilinçli bir şekilde ailelerin olması, kalp-damar hastalıklarından, obeziteden olabildiğince korunma, doğru bir iletişimle aile bireylerinin pas geçer gibi halledilmesi, kendilerini aile bireylerinin bir bütünün parçası olarak hissedebilmeleri ve sorumlulukların paylaşımı, birbirini bireylerin tamamlayıcı çalışma içinde olmaları, ekip olarak kendilerini görebilme, ayrıcalıkların da birey olarak olduğu, günlük hayatla ilgili bilgilerin edinilmesi, deneyimlere yer verilmesi, temizlik alışkanlıklarının yaşanması, besin ve pişirme özelliklerinin irdelenmesi, yarar ve zararların konuşulması, doğru beslenmeye çocukların ve arkadaşlarının teşvik edilmesi, gibi durumların görüşülmesi, aile, okul ve çocuk aklımıza hemen gelenlerdir. Çocuk ve arkadaşlarının beslenme konusu belki ilginç gelebilir. Hatırımızdan beslenmenin de toplumsal yanının olduğu çıkmamalıdır. Etkileşim açısından, hep gözden kaçırılsa da çocuğun, gencin arkadaşlarının beslenmesi de önemlidir. Çocuğunuz belki okul çağında ise arkadaşları ile beraber benzer beslenme yapması oldukça önemlidir. Mesela, arkadaşları eğer meyve getirmeyip, tüketmiyorsa, ya da kantinde bulunmuyorsa meyve yemeyi genelde istemeyecektir. Bu yüzden veli, okul ve çocuk hep birlikte işbirliği içerisinde olmalıdır. Ayran, süt, su tüketimi kantinden teşvik edilebilir, gazlı içecekler adına önlem alınabilir. Yemekte yaşları küçük olan çocuklar matematik bile öğrenebilirler, kavramların bazıları öğretilebilir, şekil, sert-yumuşak, kısa-uzun, tuzlu-tuzsuz, tatlı-ekşi, kenarında-köşesinde, içinde-dışında, bitki özellikleri, renk kavramları gibi…

Sadece burada aklımıza beslenme ile ilgili gelenlere yer verdik, ailelerin tümünün ortak özellikleri olsa da, aileyi bir araya getiren bireyler ve etkileşim tarzları farklı olmaktadır, kendine özgü bir yapıyı her aile taşımakta, geçmişten gelen çocukluk özellikleri ve aile yapıları ile farklılık ve sorunlar taşımaktadır. Engelli çocuğu olan aile, parçalanmış aile, ikiz-üçüz ailesi, aileden uzakta çalışan ebeveyni olan aile olabilir, ailede kayıplar yaşanan bir aile olabilir, olanakları her türlü iyi; fakat iletişim hataları olan bir aile olabilir, anne babadan herhangi birinin ya da her ikisinin dominant olduğu, sorun yaşanabilen aile olabilir, çekirdek ya da büyük aile olup, her iki türde de problem yaşayanlar olabilir. stresini gün boyu yönetemeyen bir aile bireyinin etkilediği aile olabilir, cinsiyet rollerinin toplumsal olarak yanlış ya da abartılı tanımlanan bir ailede yetişmiş bireylerin etkilediği bir aile de olabilir. Tek-çok çocuk olarak, kaçıncı sırada çocuğun yetiştiği önemli olan ailede büyüyen ebeveynlerden oluşmuş aile olabilir. cinsiyet olarak anne ailede ezik olarak yetişmiş ve bunların etkilerini yaşıyor olabilir ya da belirli olarak ebeveynler arasında yaş ve eğitim farkını yaşayan aileler, süreğen hastalığı ailede olanlar olabilir, kötü alışkanlığı olanlar, ekonomik durumu çok iyi ya da ekonomik sorun yaşayanlar olabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Gelişimsel olarak çocuk önemli olan bazı kritik dönemlerden geçiyordur. Zararsız olarak bu dönemin atlatılması ve kaçırılmadan belki de değerlendirilmesi gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Günümüz Çocukları... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü