Ne Zaman Çocuğunuzu Kreşe Gönderebilirsiniz?

 

 

 

 

İlk aileden ayrılış olan kreş dönemi, gelecekteki çocukların hayatlarının şekillendirilmesinde de büyük rol oynar. Kreş dönemi ile ilgili ailelerin merak ettikleri soruların tümünü Uzman Psikolog Çağla Tuğba Dortluoğlu yanıtladı.

Kreşe ideal başlama yaşı nedir? Çocuklar 1,5-2 yaşında da kreşe verilebilir mi? Çocuk üzerinde bu durum olumsuz bir etki yapar mı?

Eğer çocuk ruhsal ve fiziksel olarak hazır ise kreşe 2 yaştan itibaren başlanabilir. Ancak uzun süreli olarak birden bire değil, eğitime oyun grubuyla başlayıp süreyi kademeli olarak arttırmak çocuğun alışma sürecinin kolaylaşmasını sağlar. ne kadar alışma süreci sağlıklı olursa aile ve çocuk ilkokula başladığında o kadar rahat edebilir. Anneler bazen bakıcı bulamadığı için ya da şartlar gerektirdiğinden daha erken yaşlarda çocuğu başlatabiliyor. Birçok çocukta bu travmatik etki yaratabiliyor. Ancak 18 aylık çocuklar için bazı okullarda anneli gruplar (oyun grupları) yer alabiliyor. Çocuğun sosyalleşmesi için bu da faydalı olabilecek alternatiflerden biridir. Bu seçenek tabi ki çalışan anneler için uygun olmayacaktır.

Kreşe çocuğun hazır olduğunun işaretleri nelerdir? Başlama yaşı her çocuk için aynı mıdır?

Özellikle apartmanda büyüyen çocuklar sosyalleşme ihtiyacı hissediyor. Çocuğu anneler, bakıcılar ya da anneanne-babaanne parka götürdüğünde tepkilerini görebiliyor. Hazır olduğu çocuğun davranışları gözlemlenerek anlaşılabilir. Bu durumda emin olunamıyorsa da bir uzmana başvurulabilir. Tamamen anneden ayrılmaya hazır oldukları yaş 3’tür. Ancak paylaşmayı, kuralları, sosyalleşebilmeleri için daha erken de başlanabilir. Bu yaş her çocuk için değişmektedir.

Kreş seçiminde aileler nelere dikkat etmelidir?

Binanın güzelliği ve sosyal faaliyetlerden ziyade, okul seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru bir öğretmen seçimidir. Çünkü ilk okul deneyimini çocuğunuz seçtiğiniz öğretmenle eğitim görecek. Öğretmen veli-öğretmen iletişimine açık mı, bu alanda nasıl bir tecrübeye sahip gibi kriterler önemlidir. Hangi materyalleri kullandığı, nasıl eğitim yöntemi izlediği, görsel öğrenmeye önem verip vermediği de diğer dikkat edilmesi gereken hususlardır. Kurumun temizliği, yemeklerin nasıl piştiği de önemli kriterlerdir.

Okul idaresinin bunların dışında iletişimi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Çocuğun evine öğretmen ve idare dışında yakın olması tercih sebebidir. Öğretmen ve idare kriterinden sonra sosyal faaliyetleri de araştırarak çocuğunuz için doğru okul sürecini başlatabilirsiniz. Devlet okullarında Türkiye şartlarında dikkat edilmesi zor olsa da sınıf mevcudu; bir diğer önemli noktadır. Şartlarınız eğer uygunsa çok sınıf mevcudu kalabalık olmayan bir sınıfta çocuğunuza eğitim verdirmeye çalışın.

Tüm gün özellikle 2-3 yaş arasındaki çocukların kreşte olmalarının psikolojik açıdan bir sakıncası var mıdır?

Tüm gün 2 yaşında bir çocuğun kreşte olması onun adına zor olabilir. ancak başlangıcı oyun grubu ile yarım gün yapıp alıştırma döneminden sonra tüm güne geçmek çocuk eğer hazır ise şartları değiştirebilir. Annenin ya da bakım veren kişinin bu durumda çocuktan ayrılmaya hazır olup olmaması da önemli bir faktördür. Çünkü çocuk ayrılamayan gibi görünse de aslında anneler çoğunlukla ayrılamayandır.

Ailenin tutumu, çocuğun kreşe gitmek istememesi, ağlayarak annesinden ayrılması durumunda ne olmalıdır?

Doğru bir şekilde okula başlanmadan önce okulun nasıl bir yer olduğu konusunda sağlıklı bilgiler verilirse; düzgün bir şekilde alışma süreci gerçekleştirilirse çoğunlukla böyle bir ihtimal gerçekleşmez. Ancak kurallar ve rutinden sıkılan çocuk belli bir süre sonra ağlayarak ebeveynini kullanmak isteyebilir. Ebeveynin bu durumda kararlı olması ve tutumlu davranması gerekir. Bir defa pes etti mi yeniden çocuğu alıştırmak oldukça güç olacaktır.

Belli bir normal kabul edilen alışma süresi var mıdır? Bu süre geçtiğinde ve hala çocuk kreşe gitmek istemediğinde bir uzmandan yardım alınmalı mıdır?

Çocuktan çocuğa alışma süreci değişiyor. 1 hafta-10 gün arasında doğru şekilde uygulanan bir alışma süreci tamamlanır. Ancak uzun geçen tatiller sonrasında da gerilemeler olabilir. çocuk ağladığında ya da alışmadığında değil bu süreçte bağlanma sorunu v ebeveyn ilişkilerinde sıkıntı varsa, bir uzmandan destek olmak yararlı olacaktır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü