Nasıl Özgüvenli Çocuk Yetiştirilir?

 

Toplum içinde çocuğunuzun kendini rahatça ifade edebilmesi, hakkını gerektiğinde arayabilmesi, kendinden emin olması için nasıl bir yol izlemelisiniz?

Belki de çocuk yetiştirmek dünyanın en zor şeylerinden birisidir. Tüm sevginizi ona vererek gözünüzden dahi sakınarak büyütürsünüz. Sizin ona yaklaşımlarınız, davranışlarınız, iletişiminiz onun tüm hayatını etkiler. Çocuğunuzun bu nedenle utangaç, ne istediğini anlatamayan değil de, rahat bir şekilde düşüncelerini dışa vurabilen, özgüvenli olması için çok iyi bir iletişim kurmanız gerekir.

Peki kendinden emin bir çocuğu nasıl yetiştirirsiniz?

Açık roller

Siz ebeveynsiniz, o ise çocuk; oldukça basit. Onların arkadaşları değilsiniz. Kendi yollarında ilerlerken, saygı çerçevesinde davranacakları sıradan bir yetişkin değilsiniz. Anne ve babasınız siz. Yani siz gösteriyi yönetiyorsunuz, siz kültürü yansıtıyorsunuz, siz kuralları koyuyorsunuz ve siz tüm bunlara uyulmasını sağlıyorsunuz.

Kurallarınız elbette takip edildiğinde takdir ve onur sunmalısınız ve tam tersi geçerli olduğunda da sonuçlar tutarlı olmalıdır. Eğer hiç sınırınız olmazsa, istedikleri her şeyi çocuklarınız yapabileceklerini düşünür ve yapamadıklarında da sinir krizi geçirebilirler.

Elbette bahsettiğimiz dikta rejimi değil! Eğer sizden ya da gücünüzden korktuğu için çocuklar sizi dinliyor ya da kurallara uyuyorsa, bu size güvenmemelerine yol açar. Ancak vakıf olan sevgi olduğunda, her zaman sizden hoşlanmasalar bile, her zaman güvenerek saygı göstereceklerdir. Her zaman bu herkesin lehine çalışacak sağlıklı duygusal kaldıraç işe yarayacaktır.

Açık hedefler

İstenilen doğrultudaki açık hedefler hakkında konuşmak çocuklarınıza iyi bir rehber olmak için olacaktır. Çocuklarınızla görmeye ihtiyacınız olan sonuçlar ve bunların sebepleri kendisi için iyi olacağı hakkında proaktif şekilde konuşmalısınız.

Sonuçları zihinsel ve duygusal olarak görmelerini sağlayın ve bu hedefe sonrasında varmak için ihtiyaçları olan özgürlüğü onlara verin. Kendileri adına net hedefler belirlemelerine yardım edin. Bu yolda elbette aptalca şeyler ya da hatalar yapabilirler ancak sizin bunlar yeniden rolünüze soyunup onları doğruya yönlendirmeniz için de fırsat olacaktır.

Açık beklentiler

Açık beklentiler de açık hedefler gibidir ancak biraz daha farklıdır. İstenilen sonuçlar, açık hedefler hakkındayken, açık beklentiler ise istenilen sonuçları elde etmek için nasıl bir insan olmak gerektiğiyle ilgilidir. Değerleri ve standartları nelerdir? Ne şekilde kendilerini göstermeye ihtiyaçları vardır? Evde bu net beklentiler kuralların hiyerarşisini de oluşturur.

Kendine güvenen bir birey yetiştirmenin amacınız olduğunu unutmayın. Dünyayı, kendine güvenen insanlar farklı şekilde görürler. Her şeyi daha verimli görür, yaşamın olumsuzluklarını daha iyi idare edecektir. Hedefler, açık roller ve beklentileriyle evinizde kararlılığa ve sevgiye dayanan bir kültür yaratacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğun Kreşe ve Anaokuluna Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde çocuğun kreşe alışması ve çocuğun yuvaya alışması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü