Mutlu Ebeveynlerin Mutluluk Adına Yaptıkları 6 Şey

 

Muhteşem bir yolculuk olan ebeveynliğin her zaman kolay olmadığı ortadadır. Yeterince ebeveynler olarak mükemmel olamamak, yeterince çocuğunuzu desteklemediğinizi düşündüğünüz anlar sizi endişeye sürüklüyor olabilir. Mutlu bir çocukluk için neler yapmalı ve yapmamalılar ile bunalabiliyoruz. Kendi mutluluğumuzdan ve kendilik farkındalığınızdan öncelikle başlayın ki çocuğunuz ile daha destekleyici bir ilişki kurabilesiniz. İşte mutlu ebeveynlerin mutlu olmak için yaptıkları;

Kendileri en iyi rehberdir: Daha iyisi için ebeveynler olarak birçok kişiden kendi deneyimlerine dayanan öneriler alırız, birçok kitap okuruz. Bu kadar fazla öneri ve uygulama bazı zamanlarda içsel ebeveynlik yeteneğinden bizleri uzaklaştırır. Duyduklarınızı, okuduklarınızı bu nedenle mutlaka düşünce süzgecinden geçirin, güvendiğiniz kişiler dışında çok da fazla tavsiye istemeyin.

Telefonlarıyla çocuklarıyla birlikteyken pek ilgilenmezler: Çocuğunuzla bazı durumlarda birlikteyken telefonda konuşmanız ya da bir mesaja yanıt vermeniz gerekebilir. Bu etkinlikleri ancak ne kadar çok yaptığınızın farkında olmanız önemlidir. Telefonunuz ile istediğinizden daha çok telefonunuz ile ilgileniyorsanız, telefonunuza çocuğunuzla birlikteyken daha az ilgi gösterme konusunda pratik yapın.

Kendilerine iyi bakarlar: Ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı, güçlü olabilmek çocuğun gelişiminin tümü için gereklidir. Çocuğumuzla, kendimize iyi baktığımız sürece sağlıklı ilişki kurabilir onun ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Kendilerini destekleyecek, onlara keyif verecek sosyal ilişkileri vardır: Gerektiğinde ebeveynler olarak bizlere destek olabilecek, bazense sadece keyifli bir sohbet edebileceğiniz arkadaşlarınız olması kendi ruh sağlığınız açısından önemlidir.

Birden fazla günde ‘seni seviyorum’ derler: Ne kadar çok sevdiğinizi çocuğunuzu hissettiğiniz anlarda bunu mutlaka çocuğunuz ile paylaşın. Seni seviyorumu, sevgimizi hissettirirken çocuğunuza söyleyebilmek kuvvetli bir bağı kurmaya ve devam ettirmede çok etkili oluyor. Birçok farklı şekilde çocuğunuza seni seviyorum diyebilirsiniz.

Sorunlarla çocuklarını bunaltmazlar: Ardı ardına çocuğumuzun hayatına dair edinmek istediğiniz bilgileri almak için sorular sorabiliyoruz. ‘sınavın nasıldı, çalıştığımız konudan soru çıktı mı, öğle yemeğinde ne yedin, defterini arkadaşına verdin mi?’ gibi. Sıklıkla bu durumda ‘unuttum, bilmem, hatırlamıyorum’ yanıtları ile ya da sessizlikle karşılaşıyoruz. Kendini ve gününü çocuğunuza anlatması için alan tanıyıp, daha genel sorular sorarak daha az soru sormaya dikkat edebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medyada Çocuğunuzun Bu 8 Adet Fotoğrafını Neden Paylaşmamalısınız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü