Müsküler Distrofi Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Müsküler Distrofi Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Genetik rahatsızlıklar arasında yer alan müsküler distrofi hastalığı kaslarda güçsüzlük küçülme yapan hastalıklardan biridir. Kasta eksik olan bileşene göre sınıflandırılması yapılan bu hastalık kalıtsal olduğu için özellikle yeni doğan grubundan önce anne ve babada var ise geçiş sağlanmaktadır. Müsküler distrofi kendi içerisinde de kalıtım şekline göre sınıflandırılmaktadır.

Kasların güçsüzlüğü hastalık derecesini de belirlemektedir. Kalıtsal olduğundan genel olarak erkek bebeklerde görülebilmektedir. Bebeklerde müsküler distrofi görülürken yetişkinlerde ise miyotonik distrofi görülmektedir.

Müsküler Distrofi Sınıflandırılması 

Bu hastalık kasların güç kaybına göre sınıflandırılan hastalıklardan biri olduğu için farklı isimler ile adlandırılmaktadır. Kalıtım şekline göre de belirlenen bu hastalığın kas güçsüzlüğünün derecesinin kesin tespiti yapılmalıdır.

Duchenne- Becker müsküler distrofi, miyotonik distrofi, konjenitl müsküler distrofi, fasioskapulohumeral distrofi, ekstremite tutulumlu müsküler distrofi, emery- dreifuss müsküler distrofi ve okülofaringeal müsküler distrofi olarak adlandırılmaktadır.

Genel olarak kas zayıflığına göre sınıflandırılan bu müsküler distrofi hastalıkları bebeklerde ve yetişkinlerde görüldüğü gibi doğuştanda olabilmektedir. Ayrıca belli bir yaşa gelindiğinde hastanın hayatını kaybetmesi söz konusudur.

Bu tip hastalıklarda ölüm aralığı her yaşta görülebilir. Kaslar işlevini tamamen yerine getiremediğinde hasta yaşamını yitirir.

Yetişkinlerde daha sık görülen bu hastalık aslında yaş ilerledikçe kendini göstermektedir. Kalıtsal bir hastalık olduğu için ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor olması oldukça normal bir süreçtir.

Müsküler Distrofi Belirtileri 

Genetik hastalığa bağlı olarak meydana çıkan müsküer distrofi hastalıklarında sınıfına göre belirtiler söz konusu olmaktadır. Fakat en belirgin olan ve bütün sınıflarda ortaya çıkan belirti kaslardaki güçsüzlüktür. İş yapmada güçlük çekme, merdiven çıkamama, saç tarama da güçlük yaşama, elleri baş üzerine götürememe, el ve kollarda güçsüzlük olması diğer belirtiler arasında yer alır.

Hastanın kasları gün geçtikçe güçsüzleşerek kendi vücudunu taşıyamaz duruma gelmektedir. Bunun yanı sıra kalp ritimlerinde dengesizlik söz konusu olabilmektedir.

Müsküler Distrofi Tedavisi 

Ülkemizde ve dünyada bu hastalık ile ilgili uygulanan en önemli tedavi fizik tedavi yöntemidir. İlaç tedavisinin mümkün olmadığı bu hastalıkta kaslarda yetersiz olan distrofinin farklı hangi bileşen tarafından karşılanacağı konusunda da kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Hastalığın kas hastalığı olması diğer meydana gelebilecek hastalıkların tedavisi için uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle müsküler distrofi hastalığında kesin bir tedavi yöntemi mümkün olmamaktadır. Hastaların daha rahat olması için çalışmalar fizik tedavi tarafından yapılarak günlük yaşamlarını etkileyici faktörler ortadan kaldırılır.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü