Mol Gebelik Nedir Belirtileri Nelerdir?

Mol Gebelik Nedir Belirtileri Nelerdir?

Döllenme işleminde anne rahminde üzüm salkımı şeklinde doku oluşmasına mol üzüm gebeliği adı verilmektedir. Gebelik döneminde trefoblast hücreleri sağlıklı plasenta yerine üzüm salkımı görüntüsünde doku yığınına zaman ile dönüşmektedir. Mol gebelik tedavisi doğru şekilde uygulandığı zaman sonuçlar kalıcı olmaktadır. Mol gebelik 1/1000 oranında görülmektedir. Mol gebelik kısmi mol gebelik ve tam mol gebelik olarak ikiye ayrılır.

 

Komplet(Tam) Mol Gebelik Hakkında Bilgiler

 

Bu türde gebelik sadece plasental parçacıklardan oluşmaktadır. Bu türde sperm boş yumurtayı döllemiştir. Bebeğe ait hiçbir doku bulunmamaktadır. Mol gebelik geçirenler durumun belirtilerinden çok da şikayetçidir. Plesanta büyümektedir. Yumurta boş haldedir. HCG gebelik hormonu da üretilmektedir. Mol gebeliğin pek çok belirtisi bulunmaktadır. İlk işareti ise sürekli olabilse de kahverengi ve aralıklı akıntı gelmesidir. Tam mol gebelikte bulantılar sabah olup şiddetlidir. Yüksek düzeyde HCG ile birlikte yumurtalıklar da genişlemiş durumdadır.

 

Mol Gebelikte Yüksek Risk Altındaki Grup Kimlerdir?

 

Daha önceden molar gebelik geçmişi olan kişiler, 40 yaş üzeri kişiler, Amerika da beyaz ten rengine sahip kadınlar siyah ten rengine sahip kadınlara göre daha yüksek risk altında bulunmaktadır. Daha önce düşük yapmış olan kişiler de tehlike altındadır. Mol gebelik ultrason görüntüsü de durumu özetler niteliktedir. Normalden daha büyük bir rahim durumun işaretidir. Düşük sosyoekonomik düzeye sahip kişiler, 20 yaş altı anneler, Uzakdoğu kökenli olmak, karoten eksikliği ve folik asit eksikliği nedenler arasındadır.

 

Mol Gebelik Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

 

Rahim ağzı genişletilerek içeriği adeta bir düşük ya da kürtaj yapılır gibi boşaltılır. Molar gebelik geçiren hastalar bir yıl hamilelikten kaçınmalıdır. Bu sebeple doğum kontrol hapı kullanılmalıdır. Mol gebelikte %10-15 oranında kısım hemen büyümeyi durdurmaz. Bu sebeple bir yıl süreyle takip altında olunması gerekmektedir. Mol gebelik yaşayanlar durumu uzman hekim gözetiminde atlatmaktadır. Vajinal akıntılar ve üzüm şeklinde beliren dokular mol gebeliğin işareti olarak da karşımıza çıkmaktadır. Belirtiler arasında düzensiz kalp atışları, terlemeler şiddetle artmaktadır. Pelvis içinde yaşanan rahatsızlık hissi de belirtiler arasında yer almaktadır. Mol gebelik geçiren hastalar bir yıl hamilelikten kaçınmalıdır. Bu sebeple doğum kontrol hapı kullanılması gerekmektedir.

 

Parsiyel(Kısmi) Gebelik Hakkında

 

Bu durumda plasenta anormal şekilde gelişmektedir. Tam mol gebelik durumunda bebeğe ait doku yoktur. Kısmi gebelikte tanımlanabilir doku vardır. Mol gebelik sonrası hamilelik durumu tekrar mümkün olmaktadır. Bebek yaşarsa büyüme geriliği olmaktadır. Kısmi mol gebelik çok nadiren görülen bir gebelik türüdür. Kısmi mol gebelikte belirtilerde bebekte kalp atışı bulunmamaktadır. Tamamlanmamış düşük belirtilerine benzemektedir.

 

Mol Gebelik Tehlikeli Midir?

 

GTN adı verilen bir tür tümör oluşumuna neden olan oluşum mol gebeliktir. GTN vücutta başka yerlere yayılabildiği gibi rahim içerisine de tekrarlayabilir. Hasta takiplerinde B-HCG değerlerin de düşüş gözlenmez ise, aynı kalıyorsa ya da bir süre düştükten sonra yeniden artış gösterir ise GTN gelişmesi de söz konusu olmaktadır. Mol gebelikte kalp atışı olur mu diyenler için vakalar arasında değişiklikler gözlendiğini ve derhal uzman hekime görünmeleri gerektiğini belirtmeliyiz. GTN durumu vakaların % 50 oranında kısmında mol gebeliği, % 25 kısmında düşük, % 25 oranlık kısmında da normal gebelik durumunu takiben ortaya çıkmaktadır. Kemoterapi durumuna çok olumlu tepkiler vermektedir. Bu durum uygulanmadığı takdirde histerektomi, intraarterial kemoterapi gibi çeşitli tedaviler gerekebiliyor. Çok kullanılan kemoterapi alanı ise metotreksattır. Bunun dışında pek çok kemoterapik ajan kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Sonrası Gebelik Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü