Meme Çatlakları: Emzirme ile Meme Ucunda Oluşan Çatlaklar

Meme Çatlakları: Emzirme ile Meme Ucunda Oluşan ÇatlaklarAnne göğsünün bebek tarafından uygun kavranmaması annenin göğsünde çatlaklara neden olur. Bunlar oldukça ağrılı olabilen yaralar haline dönüşebilir. Bu nedenle annenin bebeğini emzirmeye oturduğunda ilk dikkat etmesi gereken şey bebeğin göğsü bütünüyle kavradığı ağzının içini tam olarak doldurduğunu görmesidir. Bebek ağzını oynattığı zaman anne bebek eğer göğsü iyi kavramışsa göğsünden çekilme hisseder, sütün boşaldığını hisseder. Anne bunu hissetmiyorsa bebeği uyarıp göğsü tam olarak bebeğin kavramasını sağlamalıdır. Eğer anne bunu yapamıyorsa ve bebek bunu boş meme şeklinde emiyorsa annenin göğsünde çatlaklar olacaktır.

Sponsorlu BağlantılarEmzirme sonucunda olan çatlakları nasıl geçirebiliriz?
İyileştirmede annenin göğsünde çatlak çok az ise anne sütünün bir iki damla sıkıp göğsünün ucuna süremsi genellikle memeyi toparlar. Çatlak oluşumunun bir diğer nedeni özellikle bebeğin ağzında oluşan beyaz yaralardan korku nedeni ile anne göğsünü sürekli olarak karbonatlı su gibi bir takım tahriş edici maddeler ile sık temizlemesidir. Ya da sürekli sabun ile yıkamasıdır. Bunlar önerilmemektedir.

Sadece ılık su ile göğüs ucunun silinmesi temizlik anlamında yeterlidir. Eğer çatlak oluşmuş ise çatlağı iyileştirmek için yapılabilecek en güzel şey ya e vitamini içerikli kapsüller ya da kremler ya da bunu içeren bir takım besleyici kremler kullanılabilir. Saf e vitaminin tercih edilmesindeki neden bunun temizlenmesi gerekmez. Bebek için bir zararı olmadığı için anne göğsüne sürer ve ikinci emzirmede göğsünü direk bebeğe verebilir. Ama yara çok ciddi ise kanamalı açılan yaralar ise bunlar da defanten denilen iyileştirmeyi kolaylaştırıcı kremler kullanılmalıdır. Bu durumda emzirmeden önce mutlaka annenin ılık su ile göğsünü temizlemesi gerekir.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM