Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer doğumdan sonra ağrılar varsa ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Derece ile ateşlenme hissedildiğinde ölçülmelidir. Ateş 38 derece olduğunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Dışkılama ilk iki gün içinde olabilir. Eğer olmazsa kabızlığı önleyen yöntemlere başvurmalısınız.

Kanamanın doğumdan sonra azalması için karından tutularak rahim sıkıştırılmalı, karına masaj yapılmalıdır. İlk günlerde doğal olarak kanlı, sonra pembe ve daha sonra da akıntı kahverengi olur. Beyaz akıntı da birkaç haftadan sonra başlar.

Kan dolaşımı için olduğu kadar bağırsakların iyi çalışması için de doğumdan sonra olabilecek en erken zamanda ayağa kalkmak ve hareket etmek faydalıdır. Ancak yine de loğusa çok yorulmamalıdır.

Göğüsler Acıyor-Ağrıyorsa: Annenin bebeği emzirmesi için rahat oturmasına yardım edilmelidir. Oturunca rahatsız oluyorsa bebek yan yatarak da emzirilebilir. Memeler emzirme başlangıcında ağrıyabilir, giderek bu acı azılır ve tümüyle bebek emdikçe geçer. Sık sık bebek memelerdeki sütü boşaltacak biçimde emzirilirse, anneyi rahatsız edecek şekilde memelerde süt birikimine bağlı kızarma, şişlik ya da ağrı olmaz. Olduğu durumlarda da emzirmeden önce su ile pansuman ya da banyo yapmak, sütü boşaltmak ve emzirdikten sonra soğuk su ile memelere pansuman yapmak sorunları azaltacaktır.

Doğum Sonrası Kontrol: Doğum yaptıktan sonra her annenin kendi sağlığı için kontrol edilmesi gerekir. Bebek kadar annenin de sağlığı çok önemlidir. Loğusanın doğum kontrolü ilk iki ay içinde yapılmalıdır. Annenin sorularının cevaplanacağı, muayene edilerek doktor kontrolü yapılmalıdır.

lohusalik dönemi

Yıkanma Zamanı: Ne zaman anne kendini yıkanabilecek kadar iyi hissederse yıkanabilir. Ayakta ve duş şeklinde ilk yıkanmalar yapılmalıdır. Su dolu leğene ya da küvete oturmadan anne sık sık yıkanabilir. Doğum eğer normalse 24 saat sonra banyo yapılabilir. Genellikle doğum sezaryen olduğunda dikişler dördüncü günde alınır ve ertesi gün yıkanabilir.

Bel Ağrısı: Kaslar gebelik sırasında çok hareket edilmediği için zayıflar ve bel ağrısı şeklinde doğumdan sonra dönebilir. Bu ağrılar yürüyüş, yüzme gibi aktivitelerle ortadan kalkabilir. Ayrıca ağrının bir diğer nedeni de fazla kilolardır. Doğum öncesi ve sonrasında çok kilo almamaya ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Yerden bir şeyler alırken beli dik tutup dizleri kırmak, ağır yük taşımamak bel ağrısını önlemek için yapılması gerekenler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anne Günlüğü