Lohusa Şerbeti

Lohusa Şerbeti

Gebelik heyecanlı bir bekleyişten ötesidir. Anne vücudu değişir, kilo alınır, şişlikler ve diğer gebelik sorunları oluşabilir. Bebek odasının hazırlanması, giysilerinin alınması, doktor kontrolleri derken süre dolar ve doğum gerçekleşir, yeni doğan bebek eviyle, varsa kardeşleriyle ve aile büyükleri, akrabalarla tanışır. Yeni anne olan kadının daha dinlenmesine bile fırsat vermeden heyecanlı ve meraklı ziyaretçiler gelmeye başlar. Gelenlerin ağırlanması da bir sorundur. Neyse ki hazır içecekler bu kadar çokken, çay ve kahve seviliyorken bunu da çok dert etmeye değmez zaten kimse böyle bir zamanda uzun süre oturmak için gelmez. Normal zamanlarda kullanılmayan, lohusalık dönemi ile özdeşleşen içeceklerimiz de bulunmaktadır. Eskilerde olduğu gibi bugün hala sürdürülen bir gelenek olan lohusa şerbetinden bahsediyoruz.

Lohusa şerbeti bir gelenektir

Lohusa şerbeti kıpkırmızı, insanı cezbeden rengi ve mis gibi odayı dolduran kokusuyla lohusa olan evlerde hazırlanan tatlı, aromalı, lezzetli bir içecektir. Lohusa ziyaretine veya bebek mevlidine gelenlere ikram edildiği gibi ziyarete gelen kişiler de bebekli eve küçük bir armağan olarak getirebilmektedir. Eski neslin yaşadığı zamanlarda bebekli evde hazırlanan lohusa şerbeti bir sürahiye doldurularak akrabaların, komşuların, yakın dostların evine gönderilmekteymiş. İlginç olanı ise evdeki bebeğin erkek olması durumunda sürahinin boyun kısmında, kız olması durumunda kapak kısmına bir tülbent bağlı olurmuş.

Loğusa şerbeti nelerden yapılır?

Eskisi kadar çok olmasa da lohusa şerbeti geleneğini sürdüren evler hala bulunmaktadır. Hazırları satılsa da lohusa şerbetinin evde yapılışı da kolaydır. Önce elinizde bulunması gereken şerbetin esas maddesi olan lohusa veya kızamık şekeridir. Aktarlardan, baharatçılardan satın alınabilen kırmızı renkli lohusa şekeri ile kısa sürede, yazın da kışın da ikram edilen akılda kalıcı bir içecek hazırlanabiliyor. Şerbet hazırlanırken renk verici olarak kullanılan lohusa şekerinden başka toz şeker de kullanılmaktadır. Aroma verici olarak karanfil ve çubuk tarçın mutlaka şerbetin içine girmektedir. İsteğe göre bir miktar zencefil, muskat ve havlıcan da ilave edilebilmekte hatta tane karabiber, kakule, zerdeçal gibi başka baharatlar da kullanılabilmektedir. Anne sütünü artırmak amacıyla birkaç parça ısırgan otu yaprağı da şerbete hazırlık aşamasında katılabilmektedir.

Nasıl hazırlanır?

Lohusa şekerini satan bazı yerler şekeri birkaç baharatla harmanlayarak hazırlamışlardır. Bu şekilde alındığında suya atıp kaynatılarak lohusa şerbeti hazır edilmektedir. Eğer sadece lohusa şekeri almışsanız istediğiniz baharatları kendi belirlediğiniz ölçülerde şerbetinize katma şansınız vardır. Soğutulmuş şerbet küçük shot bardaklarda, su bardaklarıyla veya meşrubat bardaklarıyla şerbetin üzerine kavrulmuş çam fıstığı veya dövülmüş badem eklenerek ikram edilebilir. Kış aylarında sıcak içilebilmektedir.

Lohusa şerbetinin yararları nelerdir?

Lohusa şerbeti sadece misafirler için hazırlanmaz. Bebek sahibi anneler de içmelidir. İçerdiği baharatlarla birlikte bağışıklığı destekleme, mideyi rahatlatma, sıvı ve enerji ihtiyacını karşılamakta, anne sütünü artırma özellikleri taşımaktadır.

Lohusa şekeri başka nerelerde kullanılır?

*Lohusa veya kızamık şekeri şerbet hazırlama dışında su muhallebisi veya kurabiye renklendirmek için de kullanılabiliyor. Bunun için baharatsız olanları tercih ediliyor.

*Tarihin derinliklerine bakılırsa sert ve kırmızı kızamık şekeri de denilen lohusa şekeri kızına görücü gelen evlerde de bulunur, şerbet hazırlanır ve konuklara ikram edilirmiş.

*Lohusa şekeri kızamık hastası olan çocuklara da verildiği için adına kızamık şekeri denilmiş. Ancak kızamık hastalarına şerbet olarak değil, sadece şeker olarak verilmekteymiş.

*Zatürre hastaları için de kullanılan lohusa şerbetinin hastalığın etkilerini azalttığı ve çabuk iyileştirdiğine inanılırmış. Bugün hala ülkemizde bazı yörelerde bu amaçla kullanıldığı bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adet sancısı nasıl geçer, ne iyi gelir? başlıklı makalemizde adet ağrısı, adet ağrısında su torbası ve adet döneminde tatlı krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi