Loğusa Ziyaretinde Söylenilmemesi Gerekenler

 

 

Arkadaşınız yeni anne olmuş ve onun ziyaretine giderek mutlu etmeye çalışırken bazı söylemlerle yeni anneyi üzmeyin.

İlk günler yeni doğum yapmış bir anne için inanın çok zor geçer. Anne doğum gibi uzun ve zorlu bir süreçten geçmiştir ve yeni bir durumla baş başadır. İlk doğumlarda özellikle yaşanan loğusa bunalımı da ek olarak buna eklenmişse her şey anne için biraz daha meşakkatli olabilir. yeni doğum yapmış arkadaşınızı siz de ziyarete giderken bebeğe aldığınız hediyelerin yanı sıra olumlu ve pozitif düşüncelerinizi de yanınıza almayı unutmayın.

  • Doğum yapmış arkadaşınıza öncelikle sarılmayı unutmayın. Evet yeni bir soluk yeni bir can olabilir minik bebek ancak henüz inanın o sevgi tezahüratlarını o anlamıyor. Ama sizin ilginize yeni doğum yapmış arkadaşınız muhtaç.
  • Henüz yeni imaj bedeni ile barışmayan loğusaya söyleyeceğiniz en son şey ‘karnında bir bebek daha mı var, hiç inmemiş’ gibi gereksiz laubali şakalardır.
  • Kadın için özellikle ilk bebeklerde emzirme çok zorlu bir süreçtir. Bunu siz de unutmadan zaten emzirme konusunda sorun yaşayan arkadaşınıza ‘ Hiç doymuyor galiba bu bebek, devamlı parmağını emiyor’ gibi gereksiz cümleler sarf etmeyin.
  • Bebeğin mamasını hazırlamak ya da gazını çıkarma konusunda arkadaşınıza yardımcı olun. Bu süreçte o da biraz da olsa dinlenebilsin.
  • Yeni anne olmuş birine ‘Daha bunlar iyi günlerin, hele bir de diş çıkarmaya başlasın hiç uyuyamayacak’ gibi felaket tellallığı yapmayın.
  • Sosyal hayata henüz atılma gibi bir durumu olmayan loğusaya ‘Bu haftasonu biz de Alpler’e kayağa gideceğiz, oradan da Miami uçağına atlayıp güzel bir tatil yapacağız’ gibi imrendirici şeyler söylemeyin.
  • Hayatının artık dört duvar arasında geçeceğini düşünen yeni anne adayına ‘Sen bizimle artık takılamazsın, devamlı bebekle uğraşacaksın’ gibi sözler söylemeyin. ‘Sen ne vakit istersen biz yanına gelir ve elimizden geleni çocuk bakımında yaparız’ gibi gerçekçi ve düşünceli şeyler söyleyin.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Emmeme Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü