Kürtaj Sonrası Gebelik Hakkında Bilgiler

Kürtaj Sonrası Gebelik Hakkında Bilgiler

Gebeliğin sonlandırılması işlemine kürtaj adı verilir. İstenilmeyen gebeliklerin bitirilmesi gebelik sürecinde 10. haftaya kadar yasaldır. Bu aşamada ise kürtajın cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı diyenlere doktor gözetiminde hareket etmelerini öneririz. Tüm cerrahi işlemler ardından komplikasyonlar olduğu gibi kürtaj ardından da bazı sorunlar yaşanması ihtimali doğaldır. Kürtajdan sonra hamilelik durumu doğal bir şekilde gerçekleşmektedir. Önemli olan nokta kürtaj sırasında ve sonrasında gereken koşulları sağlamaktır. Riskleri minimum düzeyde yaşamak için kürtaj ardından gebelik durumunun engellenmemesi için mutlaka alanında uzman, güvenilir, deneyimli merkezlerde uzman hekimlere kürtaj işlemi yaptırılmalıdır.

 

Kürtaj Uygulanan Merkez Hakkında

 

Kürtaj uygulanan hastane ya da klinik mutlaka yüksek standartlarla donatılmış olmalıdır. Kurallara uygun olarak uygulanan kürtaj işlemi sonrasında kişinin yeniden sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi mümkündür. Kürtaj sonrası hamilelik riskleri de mevcuttur. Kürtaj sonra kısa bir zaman geçmelidir. Adet döngüsü başladığında tekrar hamile kalma riski de ortaya çıkmaktadır. Kürtaj sonrası mutlaka uygun olan doğum kontrol yöntemlerine başvurmak gerekir. Hamilelik isteniyorsa iyileşmeden sonra tekrar gebelik oluşabilir.

 

Kürtaj Yaptırmanın Riskleri

 

Kürtaj işlemi yapılırken anestezi kullanılmaktadır. Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri de bu şekilde ortadan kalkmaktadır. Genel ya da lokal anestezi kaynaklı yan etkiler de meydana gelebilmektedir. Enfeksiyon tehlikesi oluşmaktadır. Kanamalar gün geçtikçe şiddetlenebilir. Rahimde yırtılma ya da delinmeler oluşabilir. Merkezin uygulamış olduğu sistem ile hasarlar yakından ilgilidir. Serviks ya da rahimde skar dokusu gelişebilir. Rahim içinde de gebeliğe ait parça kalması tekrar kürtaj yapılmasına neden olabilir.

 

Kürtaj Olan Bayanların Tekrar Hamile Kalma Durumu

 

Bayanların en büyük korkusu kürtaj ardından yeniden hamile kalıp kalamayacaklarıdır. Öncelikle kürtajın bir kısırlık sebebi olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Kürtaj sonrası hamile kalmak için yapılması gerekenler doktor gözetiminde hareket etmek olmalıdır. Korunma yöntemi de değildir. Kürtaj olma sayısı arttıkça gebe kalmama riski de artacaktır. Bu sebeple sadece gerekli durumlarda kürtaj yapılması gerekmektedir. Bunun dışında ki doğru yöntemlerle uygulanan kürtaj kadınların yeniden gebe kalmasını engellememektedir.

 

Kürtaj Ardından Ne Kadar Sonra Hamile Kalınmazsa Uzmana Başvurmak Gereklidir?

 

Kadınların kürtaj sonrasında bir yıl boyunca korunmadan, doğal yollar ile cinsel ilişki yaşamasına rağmen hamile kalamaması durumunda mutlaka uzmana başvurması gerekir. Sağlıklı çiftlerde adet döngüsü içinde gebelik şansı %25 oranındadır. Bu nedenle ortalama olarak bir sene hamilelik için beklemek gerektiğini söylemeliyiz. Kürtaj sonrası hamile kalanlar kürtaj sonrasında ki ilk 15-25 gün içinde korunma sağlamadıkları için gebe kalmışlardır. Bir sene de sağlıklı cinsel ilişki yaşayan bir çiftin %85 oranda hamilelik sağlamış olması gerekmektedir. Ancak bir yıldan daha uzun zaman cinsel ilişkide bulunulup sonuç olumsuz ise uzmana başvurulmalıdır.

 

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kürtaj sonrası 15-25 gün arasında korunma olmazsa tekrar gebe kalınabilir. Kürtaj operasyonu sonrasında 45 gün geçtiği halde kanama olmazsa tekrar doktora başvurmak gerekmektedir. 10 haftaya kadar olan kürtajlarda 7 gün damlama halinde kanamalar olur. Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olur diyenler için ilk 10 gün cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Kanamalar pıhtılı ve parçalı ise doktora gidilmelidir. Kürtaj ardından günde 5 ped parçalı kanama varsa ve bir haftadan fazla sürdüyse parça kalmış olup tekrar kürtaj operasyonu yapılmalıdır. Kürtaj sonrası 10 gün cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Kürtaj sonrasında 15 gün duş şeklinde banyo yapmak daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur Riskleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü