Kreşte ve Okulda Çocuğunuzu Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Koruyun

 

Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi hakkında Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doç. Dr.  Kutlu bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

  • Kreşe giden çocuklar neden daha sıklıkla enfeksiyon hastalıklarına yakalanır? Bu konuda ebeveynler ne yapabilir?

Yuvaya gitseler de gitmeseler de çocuklar, enfeksiyon hastalıklarına yakalanır. Ancak bu hastalıkları kapmaya kreşe giden çocuklar daha meyillidir. Küçük çocuklar da aynı şekilde daha kolay hastalık kaparlar. Henüz gerekli bağışıklı geliştirilmemiş olmamaları bunun nedenidir.

Evde bakılan çocuklara oranla kreşe giden çocuklar enfeksiyon hastalıklarına (özellikle ishal ve soğuk algınlığı) daha sık yakalanmalarının birçok nedeni bulunur. Öncelikle, bir sürü çocukla kreşe giden çocuklar temas halinde olur, başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları böylece de artar. Ayrıca, oyuncaklarını çocuklar oynarken paylaşır ve birbirine dokunur ve mikrop bu şekilde yayılır. Bunların dışında da tuvaleti çoğu çocuk gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini tam olarak henüz öğrenememiştir. Küçük çocukların bakımı son olarak da temas gerektirir.

Oldukça soğuk algınlığının yayılmasını ve bulaşmasını önlemek çok zordur. Mikropları, soğuk algınlığı aşağıdaki yollarla yayılır;

  • Hasta çocuklar aksırıp, öksürdüğü zaman hava teması ile
  • Ağzına ve burnuna çocuğun dokunup daha sonra diğer çocuklara dokunması yoluyla
  • Ağzına ya da burnuna çocuğun dokunduktan sonra mobilya, oyuncak gibi eşyalara dokunması (nesneler üzerinde mikroplar bir süre yaşayabilir) ve diğer çocukların ardından bu eşyalara dokunması yoluyla

İshal mikrobu da çok kolay yayılır, bezli bebekler arasında özellikle çok kolay yayılır. Dışkıda bu mikroplar bulunur ve aşağıdaki yollarla bulaşır;

  • Çocuğun kendi mikrobu ya da çocuğa bakan kişi ellerine mikrobu bulaştırıp diğer çocukların da daha sonra dokunmasıyla
  • Ellerinde ishal mikrobu birikmiş kişinin ya da çocukların hazırladığı yemekleri yemesi ile

Gerekli tüm aşıları çocuğunuza yaptırınız. Kreşe çocuğunuzu bırakırken öğretmenlere çocuğun kendisini nasıl hissettiği il ilgili bilgi verin. Olası enfeksiyon belirtilerini belirtip o gün çocuğun evde kalması gerekiyor mu diye sorun. Mesela; o gün biraz çocuğun keyifsiz olduğunu iletirseniz çocukta öğretmeni de olası hastalık belirtilerini gün boyu izleyip herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürse size haber verecektir. Erkenden, bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği durumlarda alınacak önlemler kreşteki diğer çocuklara hastalığın bulaşmasını önleyebilir. Bez değiştirme ve el yıkama talimatlarının kreşin birçok yerlerinde asılı olmasına dikkat ediniz. Enfeksiyonların yayılmasını bu talimatlara uymak önlemeye yardımcı olacaktır. çocuğun altı değiştirildikten sonra evdeyken ya da her nerde olursa olsun bu talimatlara uyulmalıdır.

Her zaman lavabolarda sabun ve temiz havlu bulundurulmalıdır.

Çocuklar bazı enfeksiyon durumlarında evde kalmalıdır, hem böylece gereken bakımı alabilirler hem de enfeksiyonun kreşteki diğer çocuklara bulaşması önlenmiş olur. Çocuklar aşağıdaki durumlarda evde kalmalıdır:

  • Günlük aktivitelere çocuk katılamayacak kadar hastaysa;
  • Kreşteki öğretmenlerin ( diğer çocukların sağlık ve güvenliğini etkilemeden), çocuğun hastalığı gösterebileceğinden daha fazla ihtimam gerektiriyorsa;
  • Çok bulaşıcı bir hastalıksa ( bu hastalıkların doktorunuzdan ya da sağlık ocaklarından isteyiniz.)

Bu çocuğu bir enfeksiyondan kreşe göndermediğinizde öğretmenlere haber verin. Enfeksiyonun, böylelikle diğer çocuklar arasında yayılmaması için gerekli önlemler alınabilir.

Önceden çocuğunuz hasta olduğunda ne yapacağınızı planlayın. Çocuğunuzun er ya da geç hasta olup evde kalması gerekecektir. Çocuğunuza bu gibi durumlarda bakabilecek birini önceden ayarlayın.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü