Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Eğitimci kadrosu: Donanımlı bir kadronun kurumda bulunması kalite göstergelerinden biridir. kadro üniversitelerin mesela okul öncesi öğretmenliği bölümünden mezun ve alanında deneyimi olan öğretmenler olmalıdır.

Öğretmen-çocuk sayısı dengesi: Öğretmen ve çocuk sayısı kreşte dengede olmalıdır. Okul müdürü de deneyimli ve çocuk gelişimi/okul öncesi/psikoloji/psikolojik danışmanlık bölümünden üniversitelerin mezun olması önemlidir.

Veli ile ilişki durumu: Çocuğu aynı doğrultuda ve aynı zamanda aile ve okul desteklediklerinde çok daha sağlıklı gelişim gösterirler. Mesela veli toplantılarının düzenli aralıklarla düzenlenmesi, yapılan etkinliklerden velilerin haberdar edilmesi, veli ziyaretlerinden rahatsızlık duyulmaması, düzenli olarak çocuğun gelişiminin takip edilmesi ve velilere bildirilmesi önemlidir.

Eğitim programı hangisi: Tüm gelişim alanlarını bütüncül bir program desteklemeyi hedefleyen, her yaş grubuna ait uygun ve ayrı amaç/kazanımlara yönelik becerilere yer veren etkinlikleri kapsar. İlk tanışma sırasında uygulanan programın amaçlarına, gün içerisindeki zamanın bu amaçlar doğrultusunda yapılandırılması ve etkinliklere ait detayların sunulması önemlidir. Ayrıca eğitim-öğretim uygulamalarının da geliştirilmesi ve çocuklardaki gelişimlerin takip edilmesi değerlendirmelerle mümkündür. Değerlendirmeler ise; çocuğun değerlendirilmesi/tanınması, öğretmenin kendini değerlendirmesi ve memnuniyetin değerlendirilmesi olarak ele alınabilir.

Fiziksel yapının uygunluğu

Çocukların gelişim özelliklerine eğitim ortamının uygun, güvenli ve farklı becerileri desteklemeye yönelik düzenlenmesi oldukça önemlidir. Sınıflar ve çocukların bulunduğu diğer mekanlar bunun için hem uyarıcı hem de belirli bir düzen izlenerek donatılmalıdır. Mesela; birkaç belirgin köşeye ya da ilgili merkezlere sınıf bölünmüş, her alanda materyaller organize edilmiş, çocukların erişebileceği yerlere malzemeler kaldırılmıştır. Çocukların yaşlarına uygun olarak malzemeler seçilmiş ve aynı anda birkaç çocuğun çalışmasına yetecek kadar malzeme sağlanmış olmalıdır.

Beslenme, sağlık, güvenlik

Beslenme, güvenlik ve sağlık okullarda büyük önem taşır. Veli tarafından bunların gözlemlenmesi, kalitesinin sorgulanması ve okulla paylaşılması gerekir. Mesela besin değerleri beslenmelerde gözetiliyor, düzenli olarak çöpler boşaltılıyor, içme suyu kullanıyor ve hijyene oldukça önem veriyor olmalıdır. Ayrıca güvenlik önlemleri alınarak personelin tümünün acil durumda ne yapacağını biliyor olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Okul Kantinlerindeki Yasaklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü