Kötü Alışkanlıklar ve Çocuklar: Kötü Alışkanlıklar Nasıl Başlar?

Kötü Alışkanlıklar ve Çocuklar: Kötü Alışkanlıklar Nasıl Başlar?

Anne ve babaların alışkanlıkları, onları model alan çocuklarını da etkiliyor. Çocuğunuzun ileride alkol ve sigara bağımlısı olmaması için onun içkinizin ve sigaranızın tadına bakmasına izin vermemelisiniz. Çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederler. Bu sebeple anne ve babalar davranışlarına mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Bir örnek vermek gerekirse sigara içen anne-babaların çocukları,sigara içmeyen diğer çocuklardan daha meyillidirler.

Çocuklarımıza davranış biçimleri ve hayatları konusunda eğitim verirken kendi davranışlarımızıda göz önüne almalıyız. Öncelikle kendimizi sigara, alkol ve ilaç kullanımınız konusunda değerlendirmeniz gerekir. Sizin haraketleriniz ve alışkanlıklarınızın çocuğunuz tarafından örnek alıcağını mutlaka aklınızın bir ucundan çıkartmayın. Çocuğunuzun alkol veya diğer maddeleri kullanma konusundaki kararlarını etkileyeceğini mutlaka göz önünde bulundurun. Bu, sizin eğer akşam yemeğinde bir kadeh şarap yada bira içiyorsanız, bunu durdurmanız anlamına gelmez. Ancak aile içindeki temel değerlerin dürüstlük, kendine güvenme ve sorumluluk olduğunu, bunların iyi seçimler yapmak için büyük önem taşıdığını konuşarak çocuklarınıza anlatmanız gerekmektedir. Bu sayede çocuklar, anne ve babaları için kanuni ve uygun olan şeylerin farklı olduğunu, çocuklar için kanuni olan şeylerin farklı olduğunu ayırt edebilir.

Bu ayırımı çocuklarınızın  anlayacağı bir dilde anlatıp ayırt edebilmesini sağlayabilirsiniz. Fakat çocuğunuzun size kokteyi yapıp getirmesine, sizin için içki almasına ve içkinizden bir yudum içmesine kesinlikle izin ve fırsat vermeyin.

Şu bilgiler de akınızda olması için paylaşmak istiyoruz;

Sigara kullanımı:

Türkiye’de 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre gençler arasında (7,8 ve 9. sınıflar) halen sigara kullanımı erkeklerde yüzde 9,3 ve kızlarda yüzde 5,3 olduğu belirlenmiştir.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise; erkeklerde 9,4 ve kızlarda 3,5’tür. Üniversitede birinci sınıf öğrencilerinde sigara kullanımı yüzde 25,1 bulmuştur.

    Alkol kullanımı:

Altı ilde yapılan bir çalışmada ise lise gençlerinin yaklaşık yarısının en az bir defa alkol kullanmayı denediği bulunmuştur. Yapılan başka bir araştırmaya göre ise;ilköğretim 2.aşama ve liselerde yaptıkları çalışmada yaşam boyu alkollü içki içme sıklığını %24,5 buldukları; yaşın büyümesi, sigara ve madde kullanımının, anne ve babanın alkollü içki içmesinin ve evde ceza verilmesinin alkol kullanmayı artırdığını bulmuşlardır. Alkol bağımlılığı oranının 17-19 yaş grubundaki öğrencilerde daha yüksek olduğu ve alkol kullanımının yurtta kalan öğrencilerde en düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Ankara İlinde okuyan 6.ve 11. sınıf ve üniversite öğrencilerini içeren çalışmalarda ilköğretimde düzenli sigara kullanma  yüzde 5,3, deneme yüzde % 5,6, lisede düzenli sigara kullanma yüzde 21,2, deneme yüzde1 4,5; İlköğretimde alkol düzenli kullanma yüzde 5,1, deneme yüzde 4,2, lise alkol düzenli kullanma yüzde 18,2, deneme yüzde 11,3 olarak saptanmıştır.

     Madde Kullanımı:

Son yıllarda dünyada çeşitli ülkelerde özellikle gençler arasında sorun haline gelen madde kötüye kullanımının ve bağımlılığının, Türkiye’de de giderek yaygınlaştığı düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Zihin Açan Gıdalar başlıklı makalemizde 2 yaş çocuğunun zihinsel gelişimi ve zihin açan gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü