Konuşamayan Bebekleri Dinleme Etkinliği-1

Konuşamayan Bebekleri Dinleme Etkinliği-1

Etkin dinlemenin ebeveynler, üç yaşından büyük çocuklarda harikalar yarattığını biliyoruz. Fakat konuşmaya başlamayan bebeklere ne yapılabilir? Ya da çocukların etkin dinleme ile kendi sorunlarının üstesinden gelebilecekleri doğrudur. Bebeklerin ne var ki sorun çözme becerileri yoktur. Onların yerine öyleyse sorunlarını ebeveynler mi çözmeliler?

Bebekleri birçok konuda ebeveynler, kendilerine bağımlı olduğu için kendi kendilerine sorunlarıyla baş edemeyeceklerini düşünürler. Yalnızca etkin dinlemenin konuşabilen çocuklar için faydalı olduğu düşüncesi yanlıştır. Fakat etkin dinlemeyi bebeklere kullanmak için sözsüz iletişim konusunda ek bilgiler gerekir.

Bebek olmanın getirdiği zorluklar

Bebeklerin de birincisi gereksinimleri vardır ve karşılanmadığı zaman sorun yaşarlar. Acıkırlar, üşürler, yorulurlar, bezleri ıslanır, hastalanırlar, susarlar ve hareketleri engellenir. Ebeveynlerine, onların bu sorunlarına yardımcı olmak bazı sorunları çıkarır.

İkinci olarak da gereksinimlerini gidermek ya da sorunlarını çözmek için bebekler ebeveynlerine bağımlıdır. Yetenekleri bu konuda sınırlıdır. Mutfağa acıkan bir bebeğin gidip buzdolabını açarak, bir bardak sütü kendine doldurduğu görülmemiştir!

Üçüncüsü de sözel olarak bebekler gereksinimlerini iletemezler.

Bebekler, dördüncüsü canlarını neyin sıktığını bilmezler. Onlarda fiziksel gereksinimlerinin yerine getirilmemesi psikolojik sorunlar yaratır. Zihin ve dil yeteneği ne yazık ki gelişmediği için bu sorunlarının neler olduğunu anlayamaz ve anlatamazlar.

Bebeklerin gereksinimlerinin bu nedenle karşılanmasına ve sorunların çözümüne yardımcı olmak büyük çocuklara yardım etmek farklıdır ancak ebeveynlerin birçoğunun düşündüğü kadar farklı değildir.

Bebeklerin sorun ve gereksinimlerini anlamak

Bebeği rahatsız eden ve ağlatan şeyin ne olduğunu ebeveynleri bilmemektedir.

Kitaplardan öğrendiklerini ebeveynlerin çoğu uygulamaya çalışmaktadır. Kitaplar genel şeyleri söyler. Kitapların, elbette çocukların gereksinimlerinin giderilmesi için gereken bilgileri vermeleri ebeveynler için büyük iyilik olmuştur. Bunlar ne var ki bebeğin kendine özgü sorunları ve gereksinimlerine etkin bir biçimde yardımcı olabilmeleri için çocuğu ebeveynlerin nasıl anlayacaklarını anlatmaz. Ebeveynlerin oysa bebeklere yardım edebilmeleri için onları anlamaları zorunludur. Sözsüz olsa da ebeveynler çocuğun iletilerini doğru dinleyerek onlara yardımı olabilirler. Bebekler konuşmadığı için bu dinleme değişik bir türde olacaktır.

Bebek 05:30’da sabah ağlamaya başlar. Sorunu vardır belli ki. Ebeveynine ‘çok rahatsızım’ diyemez. Onu ebeveynde anlamayacağı için etkin dinleyemez.

Çocuğun sözsüz iletisini (ağlama) ebeveyn çözümlemeye çalışır. Davranışlarıyla çözümlemesinin doğruluğunu anlamak için geri ileti göndermelidir.

Etkili bir ebeveyni bir bebek için olmak, bebek ve ebeveyn arasındaki iletişimin büyük ölçüde doğruluğuna bağlıdır. Sorumlu olan bu durumda ebeveyndir. Bebeği rahatsız eden şeyin ne olduğunu anlamak için onun sözsüz davranışını doğru olarak çözmeyi öğrenmelidir. Tıpkı sözlü geri ileti işleminde olduğu gibi çözümlemesinin doğruluğunu onaylatmak için olduğu gibi davranmalıdır. Fakat sözsüz iletiye sözsüz geri ileti (biberon verme) kullanılmalıdır. Ebeveyn bunu yapmak için bebeği çok iyi tanımak zorundadır. Beceriyi, bebeğin sözsüz iletilerini çözümlemek geliştirecektir. Bebeğin gereksinimlerini bu nedenle karşılamak ya da sorunlarını çözmek için ne yapacağını başkalarından daha iyi bilir.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü