Kızamıkçık Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir?

Rubella adı verilen kızamıkçık hastalığı deri yüzeyinde oluşan kırmızı küçük lekeler ve döküntüler ile meydana gelen hastalıklardan biri. Küçük yaşlarda bulaşıcı bir şekilde yayılarak geçirilen bu hastalık yetişkinlerde de meydana gelebilmektedir. Ateş ile beraber seyreden bu hastalık kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasında dolayı hemen ortaya çıkabilmektedir. Kızamıkçık hastalığı mikrobu vücudunda taşıyan ve hasta olan kişinin öksürmesi ve hapşırması sonucunda havaya karışan damlacıklardan dolayı bulaşıcı olabilmektedir.

Kızamıkçık olan bir kişinin yediği yemeklerin kalması ve yemeklerin paylaşılması da hastalığın bulaşıcı olmasında etki göstermektedir. Bebeklerde görülebildiği gibi hamilelik döneminde de çok sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Kızamıkçık aşısı vurulduktan sonra vücudun korunması sağlanır. Buna rağmen hafif bir şekilde tekrar kızamıkçık olunabilmektedir. Bunun yanı sıra kızamıkçık aşısı olmasa bile kişi 1 hafta içerisinde iyileşme gösterebilmektedir. Fakat bu durum ciddi sonuçlara neden olabilir. Gebelik döneminde meydana gelen kızamıkçık hastalığı sağırlık, beyin hasarı ve kalp anormallikleri gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaya sebep olabilmektedir.

Kızamıkçık Belirtileri 

Kızamıkçık virüsü vücuda girdikten 2- 3 hafta içinde belirti göstermektedir. Bu durumda çocuklarda daha geç bir dönemde ortaya çıkabilmektedir. Öncelik olarak yüz bölgesinde küçük kırmızı kabarcıklar meydana gelerek daha sonra tüm vücuda yayılma gösterir. Ciltte görülen deri döküntüleri tüm vücudu sardıktan sonra hafif kaşıntı yapabilmektedir. Hafif ateş ve baş ağrısı yaparak vücudun direncini düşürmektedir. Burun akıntısı olmasına rağmen burun tıkanıklığı da ortaya çıkmaktadır.

Gözlerde iltihap ve kızarıklık meydana gelir. Bunun yanı sıra çocuklarda cilt döküntüleri ilk olarak gözlense de yetişkinlerde genel olarak lenf bezlerinde şişme olmaktadır. Sinir iltihabı, kas ağrısı, eklem tutulması ve göz yangısı çok fazla kızamıkçık hastalığının belirtilerindendir.

Hamile bayanlarda kızamıkçık hastalığının olması tedaviye hemen başlanması gerekmektedir. Nadirde olsa trombosit kan sayısında düşüş meydana gelerek hastalığın belirtisi söz konusu olabilmektedir.

Kızamıkçık Nedenleri 

Rubella virüsü olarak bilinen virüsün vücuda yerleşmesi ile kızamıkçık hastalığı oluşmaktadır. Havadan çok çabuk yayılan rubella virüsü bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalık virüsü hızlı bir şekilde vücuda yerleşerek hastalığın meydana çıkmasına sebep olur. Hamilelerde virüsün vücuda bulaşması sonrasında kan yolu ile bebeğin de kızamıkçık olması kaçınılmaz olmaktadır. Virüs bebeğe de bulaştığından annenin bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kızamıkçık Tedavisi 

Kızamıkçık hastalığında herhangi bir ilaç tedavi mümkün değildir. Hastalığın istirahat edilerek iyileşme gerekmektedir. Kişinin bol bol dinlenmesi ve beslenmesine dikkat etmesi hastalığın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar ile kişinin ateşi düşürerek ağrılarının da hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Kişinin kızamıkçık virüsünün vücuduna bulaşması ile yaşayacağı sıkıntılardan dolayı hastalıkta iyileşme gözlenmesi için bir süre kalabalık ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Bol bol uyuyarak ve dinlenerek hastalığın çabuk iyileşmesi sağlanabilmektedir.

Kızamıkçık aşısı virüsün vücuda bulaşmasından önce uygulanmaktadır. Bu aşı vücudun bu virüse karşı direnç göstermesini sağlar. Vücut direnç gösterdiğinde hastalık daha kısa sürede iyileşme kaydetmektedir.

Kızamıkçık çocuklarda daha çok ateşe sebep olmaktadır. Yetişkinlerde ise vücut direncinin düştüğü görülmektedir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için beslenme alışkanlıklarının da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Böylece vücut virüse karşı daha dayanıklı olabilmektedir.

Kızamıkçık hastalığı genel olarak kızamık ve suçiçeği ile karıştırılan bir hastalıktır. Fakat kızamıkçıkta deri döküntüleri ve ateş diğer hastalıklara oranla daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kızamıkçık hastalığı diğer hastalıklardan farklı olarak değerlendirilebilmektedir.

Gebelik esnasında kızamıkçık hastalığı anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Anne adayı ilaç kullanamadığından dolayı özellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanamadığı için de yakın gözlem altında olması gerekmektedir. Anne karnındaki bebeğin genel sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olarak kalıcı hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Kızamıkçık hastalığında deri döküntüleri meydana geldiğinden bu bölgelere kaşıma ya da farklı işlemler uygulanmaması gerekmektedir. Ciltte iz kalmasına sebep olabilir. Bu nedenle kaşıntı önleyici merhemler tercih edilebilmektedir.

Kızamıkçık virüsüne karşı aşı ile önlem alınması hastalığın meydana çıkmasını engelleyebilmektedir. Böylece kişi kızamıkçık rahatsızlığı olsa bile çok hafif geçirerek sağlığının bozulmasına engel olabilmektedir. Hastalığın virüsünü taşıyan kişilerden de uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Bakım Nedir Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü