Kitap Okurken Eliyle Takip Eden Çocuklar

 

Eliyle okuduğu cümleleri takip etmesi… Kelime ya da satırları okurken atlaması… Satırı yazarken düzgün takip edememesi…

Sıkça çocuklarda karşılaşılan bu tür alışkanlıklar ‘okuma-yazmayı yeni öğreniyor, doğal’ düşüncesiyle aileler tarafından geçiştirilebiliyor. Bu alışkanlıkların altında oysa ki tedavide genellikle geç kalındığında kalıcı hale gelebilen görme sorunları ortaya çıkıyor. Yaklaşık olarak okula başlayan çocukların %10’unda okuma zorluğu yaşına göre tespit ediliyor. ‘okuma-yazmayı’ aileler de henüz yeni öğreniyor, doğal’ diyerek bu tarz sorunlar üzerinde yoğunlaşmayabiliyor. Ancak bunların altında yatan neden sanılanın aksine çocuğun okuma ve yazmayı yeni öğrenmesi değil, görme sorunu genellikle yatıyor. Yaşam kalitesini çocuklarda olumsuz etkilemesinin yanı sıra okul başarısının da düşmesine neden olan görme problemlerinde geç kalındığında da sorun kalıcı hale gelebiliyor. Tedavide geç kalınmaması için hiçbir yakınması olmasa dahi düzenli olarak her çocuğun göz muayenesinden geçmesi gerektiğine Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu dikkat çekiyor!

Çocuk gelişimi hakkında

Çocuğunuzda görme ile ilgili sıkıntı var mı?

Görme problemlerinin fark edilebilir 12 belirtisini Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu şöyle belirtti;

 • Gözlerini uzaktaki yazılara bakarken kısması
 • Başını eğerek, çok yakından görmek istediği noktaya bakması
 • Başının okuma ve yazma sonrasında ağrıması
 • Kelime ya da satırı okurken atlaması
 • Eliyle cümleleri takip etmesi
 • Satırı yazarken düzgün takip edememesi
 • Kitaba bir gözünü daha öne alarak bakması
 • Baş pozisyonunu geliştirmesi
 • Kelimelerin okurken bulanıklaştığını ya da kaydığını söylemesi
 • Yakından televizyon seyretmesi
 • Gözlerinde sulanma olması
 • Hep aynı gözünü güneşli havalarda kapaması

En sık okul çağında görülen görme sorunları

Şaşılık: Her iki gözün birlikte bir nesne ya da noktaya bakarken bakması gerekir. İstenen hedefe gözlerden biri bakarken başka bir noktaya da bakmasına şaşılık denir. Şaşılık çocukluk döneminde oluşmuşsa genellikle çocuk bir gözünü tercih eder ve sürekli o gözünü kullanır. Diğer gözde de bunun sonucunda tembellik oluşur. Anne, baba ya da yakınlarının her şaşılık fark edebileceği kadar ileride derecede olmayabilir. Hatta muayene ile bile bazı şaşılıklar tespit edilemeyebilir ve ileri incelemelere başvurulur. Uygun gözlük camıyla şaşılıkların bir kısmı düzeltilebilir. Kayan gözün daha iyi odaklanabilmesi için kapama tedavisi de uygulanabilir.

Yalancı şaşılık: Yalancı şaşılık şaşılığı taklit eden durumlardır. Mesela bazı göz kapaklarında oluşan bozukluklar ya da burun kökünün basık olması durumları yalancı şaşılığı geliştirebilir. Yalancı kayma ile gerçek kaymanın gereksiz endişe ve tedaviden korunmak için dikkatle ayırıcı tanısının yapılması gerekir.

Göz tembelliği: Görme sinir tabakası üzerine düşen görüntünün göz tembelliği, bulanık olmasına neden olabilecek bir hastalıktan dolayı tam olarak sinirin gelişmemesi sonucu ortaya çıkar. Tek göz kayma, tek gözde kırma kusuru, bebeklikte uzun süren kapak problemleri göz tembelliğine neden olabilir. Tek bir gözde genellikle gelişir ve aileler ve yakınları tarafından bu nedenle kolaylıkla atlanır. Çoğunlukla fark edildiğinde ise tedavide çok geç kalınmış oluyor. 8-9 yaş civarında beyin görme algısını tamamladığı için göz tembelliğinde erken tanı, tedaviden başarılı bir sonuç alınması için oldukça önemlidir. Göz tembelliği aksi halde kalıcı bir sorun haline gelebilir. Göz tembelliğinin olduğu durumlarda daha iyi bir şekilde görme sinirinin çalışması için gözlükle birlikte bir gözü kapama tedavisi de uygulanır.

Kırma kusurları: Çoğunlukla kırma kusurları genetik geçişli oluyor. Bilgisayar kullanımı, yakından televizyon izlemek ve yakından kitap okumak gibi mevcut kırma kusurlarını ortaya çıkarabiliyor ya da ilerletebiliyor. 3 şekilde kırma kusuru vardır; Miyopi-uzağı bulanık görmek, Hipermetropi- yakını net görememek, Astigmatizma- uzak ya da yakını göz yuvarlağı çaplarının düzensiz olması sonucu gölgeli görmek. En iyi görme sorunu bu sorunlarda gözlükle sağlanır.

Hangi sıklıkla çocuklar muayene olmalı?

 • Risk faktörü olsun ya da olmasın her bebek, doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde göz muayenesinden mutlaka geçmeli
 • Herhangi bir tespiti ilk muayenesinde yapılmayan çocuk yaklaşık olarak 2,5-3 yaş civarında göz muayenesini tekrar olmalı
 • En geç 3 yaşında da muayene olduğunda bir sorun tespit edilmemişse tekrar 5 ve 7 yaşlarında değerlendirilmelidir
 • Yılda bir kez okula başladıktan sonra da göz muayenesi olmalıdır

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Not Zekayı Belirlemez başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü