Kısaca Hamilelik Süreci Nasıl Gelişir?

Kısaca Hamilelik Süreci Nasıl Gelişir?

İki insan önce anlaşır, sonrasında ise evlenerek kendi aile birliklerini oluştururlar. Bunun sonrasında tek bir eksik vardır: bebek… Evin içerisinde dolaşan, ve aile birliği ile birlikte büyüyen bir bebek… Ancak bebek sahibi olmanın çok kolay bir şey olmadığını bilmek gerekmektedir. Hamilelik süreci, annenin vücudunda yumurtanın döllenmesi ile başlar, ve doğuma kadar devam eder. Peki hamilelik süreci nasıl gelişir?

Hamilelik Süreci Nasıl Gelişir?
Bebek sahibi olmadan önce, bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra, hem kadın; hem de erkeğin doktor kontrolünden geçmeleri gerekmekedir. Bu kontrol sırasında, anne ve baba adaylarında herhangi bir olumsuzluk, bulaşıcı hastalık, kan uyuşmazlığı, ya da kalıtsal bir hastalık var ise tespit edilir. Yapılan tespit sonrasında gerekli önlemler doktor tarafından alınır, ve hamilelik sürecinde bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için gerekli tedaviler gerçekleştirilir.

Hamilelik sürecinde, hamile olan kadında bir takım değişikler görülmeye başlanır. Davranışlar farklılaşır, vücut yapısında değişimler söz konusu olurken, hamilelik sürecindeki anne adayı için yaşam artık daha zordur… Hamilelik süreci ortalama 280 gün sürer… Hamilelik sürecinin üç farklı aşamadan oluştuğu da unutulmamalıdır.

İşte hamilelik sürecinin aşamaları:
Döllenme: Anne adayının yumurtalığında yumurta hücreleri oluşur, ve bu yumurta hücreleri sırayla yumurta kanalından geçmeye başlar. Bu geçiş sırasında, yumurta hücrelerinden birinin, bir sperm ile birleşmesi sonucunda döllenme oluşur, ve hamilelik süreci başlamış olur. Döllenme sonucunda bir zigot oluşur, oluşan bu zigot anne rahmine yerleşir, ve bir plesenta oluşur… İşte hamilelik sürecinin başlangıç hikayesi bu şekildedir.
Embriyo oluşumu: Döllenme sonucunda oluşan zigot bölünmeye başlar; ve yumurta kanalından geçip anne rahmine doğru giderek yerleşir, ve embriyo bu şekilde oluşum gösterir. Anne rahminde bulunan embriyonun etrafında, içi sıvı ile dolu bir kese oluşur; bu sıvı dolu keseye amniyon adı verilmektedir. Göbek bağı, rahimde plesentayla birlikte oluşmaktadır. Göbek bağı, embriyoyu anneye bağlayan bağ niteliğindedir. Göbek bağı sayesinde, embriyo ile anne adayı arasında madde alışverişi gerçekleşmektedir. Embriyo, ortalama sekiz haftalık süreç içerisinde insan görünümünü alarak şekillenir. Ve bu şekillenmenin sonucunda, hamilelik süreci, fetüs gelişimi ile devam etmeye başlar…
Fetüsün gelişimi: Sekizinci haftanın sonunda insan şeklini alan fetüsün, anne karnında hareketleri başlamaktadır. Bu hareketlenme, 22. haftada durmakta; sonrasında ise, beşinci ayın sonundan itibaren, anne adayı tarafından da hissedilir hale gelmektedir…

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalma Dönemleri Ve Hamile Kalmak İçin Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde hamile kalamama korkusu, Hamile kalma dönemleri ve Hamile kalmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü