Kegel egzersizi nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kegel egzersizi nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kegel egzersizi kadın sağlığı açısından oldukça önemli olan vajina ve etrafını saran vajinal kasların kuvvetlendirilmesi ve çalıştırılmasına verilen isimdir. Bir çok insan günümüzde bu egzersizin faydasını görmek ile beraber sürekli ve sık olarak yapmaya başlamıştır. Ama isterseniz önce vajinal yapıyı tanıyalım, Kegel egzersizi işlemini ona göre yapalım ya da öğrenelim..

Vajinal Kaslar

kaslarını geliştirdiği için maksimum verimi elde eder. Bu verim bireyin cinsel hayatına olumlu etkide bulunur. Ve bu egzersizler sayesinde vajinal kasları kontrol altına alabilirler. Buda tecrübe ile birlikte üç ve kontrol kazandırır.

Kegel egzersizi uygulama şekilleri

  • 13-15 kez vajinal kaslarınızı hızlı hareketler ile sıkıp bırakın, tekrar sıkıp bırakın ve 30 saniye mola verin. İlk sette 15 kez ile başlayın dinlendikten sonra 30-45-60-75-90 ve 100 tekrara kadar çıkın. Bu şekilde günde 2 kez devam edin.
  • Pubokoksigeus kaslarınızı usulca kasın ve 5 saniye o şekilde tutun. Daha sonra usulca serbest bırakın. Bu hareketi de günde 2 defa olmak üzere 25 tekrar ile yapın ve bitirin.
  • Vajinal kaslarınıza 1/3 kuvvet şeklinde kasma gücü uygulayın ve bir kaç saniye bekleyin. Daha sonra 2/3 şeklinde bir kasma kuvveti ve en son 3/3 tüm kuvvetiniz ile kasma gücü uygulayın. Bu şekilde günde 2 kez (aralıklarla) 10?ar kere tekrarlayın. Bu işlemi yaparken mesanenizin boş olması gerekir. Yani idrarınızı yaptıktan sonra kegel egzersizine başlayın.

 

Kegel egzersizinin faydaları

Kısaca maddeler halinde kegel egzersizinin faydalarını sıralamak gerekirse;

  • Bayanlarda idrar kaçırma rahatsızlıklarının önüne geçmek ve kurtulmak,
  • Rahim, mesane ve bağırsakların sarkmalarını önlemek,
  • Hamile bayanların normal doğumlarını kolaylaştırmak,
  • Hamilelikten sonra gevşeyen ve sıklığı giden vajinanın tekrar sıkılaşmasını sağlamak ve doğal bir vajina sıkılaştırma yöntemi görevini üstlenmek,
  • Erkek ve kadınlarda cinsel ilişkilerden alınan hazları artırmak,
  • Orgazm işlevini daha hassas hale getirmek,
  • Vajinusmus tedavisi ve ağrılı cinsel ilişkilerde ki ağrıları azaltmak.

Gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Sürekli olarak yaptığınız bu egzersiz sizlerin hayatını baştan sonra değiştirecektir..

Kegel egzersizi ne kadar sıklıkla yapılır?

Kegel egzersizleri aşk kaslarınızı geliştirir ve kuvvetlendirir. Bunun için ilk başlarda çok fazla yüklenmemek gerekir. Ve her spor dalında olduğu gibi bu egzersizde de planlı ve düzenli / setler halinde çalışmak gerekir. Minimum 6 ay aralıklarla yapılması uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Eğer yaptığınız egzersizlerden sonra kalça ve belinizde bir ağrı hissediyor iseniz bu egzersizi yanlış yaptığınız anlamına gelir.

İlişki sırasında Kegel egzersizi yapılır mı?

Evet. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız partnerinizin penisi vajinanızdayken pelvik kaslarınızı sıkıştırıp bırakarak ve bu işlemi tekrarlayarak egzersizi yapmış olursunuz.

Yazar: Emre DEMİR

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Kegel_exercise
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/kegel-exercises/art-20045283
http://www.healthline.com/health/kegel-exercises

Bir önceki yazımız olan Loğusa Ziyaretinde Söylenilmemesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anne Günlüğü