Kaç Haftalık Hamileyim?

Kaç Haftalık Hamileyim?

Hamile kalan kadınların birçoğu gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu merak ettiği herkes tarafından bilinmektedir. Merak konusu olan gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve bebeğin ne zaman dünyaya geleceğinin hesaplanması gebelik boyunca anne adaylarının doğuma hazırlanmasına da yardımcı olmaktadır.

40 hafta süren gebeliğin hafta hafta doğuma yaklaşması kadınları daha da heyecanlandırmaktadır. Bebeğin gelişimi için haftalık periyotları takip etmek anne adayına bebeği hakkında bilgi almasını da sağlamaktadır. Kadınların kesin hamilelik haftasını öğrenmesi için son adet dönemi ve tarihi dikkate alınmaktadır. Buna göre bebeğin kaç haftalık olduğu hakkında bilgi alınmaktadır. Ayrıca bebeğin doğacağı tarihin belirlenmesinde de bu durum etkin rol oynar.

Her kadında birkaç günlük fark ile hesaplanan hamilelik haftası genel olarak doğru bilgilerin alınmasını sağlar. Anne adayının bebeği hakkında gelişim bilgilerini daha doğru alabilmesi için haftalık olarak gebeliğini öğrenmesi gerekir.

Gebelikte Haftaların Hesaplanması 

Gebelik süreci her kadının özen gösterdiği bir dönemdir. Hamile kalan kadınlarda gebeliğin ilk belirtisi adetten kesilmiş olmaktadır. Bunun dışında hormonlara bağlı olarak anne adayının duygusal ve fiziksel değişimleri meydana gelir. Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunun belirlenmesi için son adet gününün bilinmesi gerekir. Bunun için özellikle korunmasız girilen cinsel ilişki sonrasında kadının adet dönemini iyi takip etmesi gebelik gerçekleştiğinde kaçıncı haftada olduğunun belirlenmesi kolaylaşır.

Son adet döneminden itibaren gebe kalındığını ispatlayan testler sonrasında hesaplama yapılmaktadır. Bunun dışında kadınların yumurtlama döneminde girmiş olduğu cinsel ilişki gebe kalma riskini arttırmaktadır. Gebeliğin haftasını belirlemek için yumurtalama döneminde girilen cinsel ilişki gebeliği gerçekleştirebilmektedir. Özellikle adet öncesi girilen cinsel ilişkide gebelik olmuş ise yumurtanın döllenmesinden dolayı gebe kalınabilmektedir.

Anne adayları bebeğin gelişiminde doğru bir bilgiye sahip olmak için bebeğin kaç haftalık olduğunu bilmek isterler. Hafta hafta bebeğin anne karnında gelişimi ve bebeğin sağlık durumu ile ilgili bilgi alındıktan sonra bebeğin dünyaya geliş tarihi de belirlenmiş olur.

Hafta Hafta Bebek Gelişimi 

Gebe kalındıktan sonra merak edilen konulardan biri de bebeğin gelişimidir. İlk haftalarda küçük ve belirgin olmayan embriyo ilerleyen haftalarda hızlı bir gelişim göstermektedir. Henüz küçük olan ve rahimde tutunmaya çalışan embriyo haftalar ilerledikçe daha belirgin hale gelmektedir. İlk 8 hafta da bebeğin rahime yerleşmesi ve tutunması çok önemlidir. Bu dönemlerde düşük oranı oldukça fazladır. Gebelikte 10. Hafta ile beraber bebeğin kafatası belirgin bir hal alabilmektedir. Henüz kol ve bacakların gelişimi olmamıştır. Kalp atışlarının dinlenebildiği bu dönem anne adayı için heyecan verici olmaktadır.

Gebelikte 16.Haftadan itibaren tüm bedeni belirginleşen bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi alınabilmektedir. Bu süreçte bebeğin sağlıklı olup olmadığı hakkında anne adayına çeşitli testler uygulanabilmektedir. İlerleyen dönemlerde bebeğin anne karnında hareketlendiği ve sürekli olarak hareket ettiği hissedilir. Bebeğin beslenmesi anne ile bağlantılı olan hortum sayesinde yapılır. Tüm bedeninin belirgin hale gelmesi ve hareket etmesi doğumun yaklaşmasına yardımcı olur.

9 ay sonunda 38- 40. Hafta arasında dünyaya gelmesi beklenen bebeklerde kız ve erkek bebeklerde farklılık gösterebilmektedir. Kız bebekler genel olarak 38. Haftada dünyaya geldiği gibi erkek bebeklerin çoğu 40. Haftayı doldurabilmektedir. Bu süreç 9 ay boyunca hesaplanan bir süreçtir. Bebeğin hangi tarihte dünyaya geleceği doktor tarafından anne adayına belirtilmektedir.

Gebeliğin hafta olarak takibi bebeğin gelişiminde büyük rol oynar. Özellikle gelişimi yavaş olan bebeklerde anneye takviye edici gıdalar önerilebilmektedir. Bazı durumlarda erken doğum söz konusu olabilmektedir. Vaktinden önce dünyaya gelen bebekler 40. Haftadan önce doğumun başlamasına sebep olabilir. Henüz gelişimini tamamlamayan bebek doğumdan sonra gelişmeye devam eder. Sağlıklı ve gelişimini tamamlamış olan bebekler gebelik haftasını tamamen doldurmuş olarak dünyaya gelmektedir.

Doğumun gerçekleştiği hafta gebelikte son haftadır. Bu son haftada bebeğin her an gelmesi beklenebilir. Son haftanın içinde olan gebeliklerde bebeğin dünyaya gelişi normal bir gebelik olduğunu gösterebilmektedir. Anne ve bebek sağlığı göz önünde bulundurularak doğumun sezaryen ya da normal doğum ile gerçekleşeceği bilgisi önceden doktor tarafından bildirilmektedir. Ülkemizde genel olarak normal doğum tercih ediliyor olsa da bazı riskli gebeliklerde sezaryen doğum tercih edilerek öncelik anne sağlığında olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 41 Haftalık Gebelik (Hamilelik) Görüntüsü başlıklı makalemizde 41 haftalık bebek, bebek görüntüsü ve hamilelik hafta hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü