Israrcı Anne ve Babalar

 

Çocuklarının öğretmenlerini birçok anne ve baba takdir eder; kendileri hele 1, 2 ya da 3 çocukla uğraşamazken, rahatlıkla öğretmenlerin 30 çocukla başa çıkabildiği gerçeği karşısında hayranlıklarını gizleyemez. Bazı anne ve babalar yine de en iyisi kendilerinin bildiğini iddia eder ve konu okul olunca, çocuklarını desteklemek ve onları korumak için oldukça fazla ısrarcı olabilirler. İçerikten çok bu ısrarcılık biçimle ilgilidir. Peki, öğretmenlere yaklaşımımız nasıl olmalıdır?

Tutarlı bir şekilde bu durumda yapılacak şey ‘akıllı dövüşmektir’. Yani şartları zorluk içinde olan öğretmenlerin hakkını vermeli, ancak ortaya endişelerinizi de koymaktan çekinmemeli, zor sorular sormak için hazır olmalısınız. (ufak meseleleri çoğu insan sorun haline getirmekten hoşlanmaz) Sizin okuldan profesyonelce yanıtlar istemeye ve bilgi almaya hakkınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu arada size okulun vereceği yanıtlar basit ve anlaşılır gelmeyebilir ancak öğrenmenin de kolay bir şey olmadığını unutmayın.

Çocuğunuzun eğitim sürecinde, sonuçta anne baba olarak daha pozitif ve etkin bir rol almanız, mümkün olduğunca fazla okulu ziyaret edip olup bitenleri sizin gözlemlemeniz gerekir. Okul geceleri, veli toplantıları ve gösterileri, spor karşılaşmaları, bağış toplama kampanyaları gibi daha birçok etkinlik sayesinde düzenli bir şekilde okul idaresi ile iletişim kurabilirsiniz. Okula çocuğunuzu bırakırken ya da okuldan alırken ayaküstü öğretmeni ile yapacağınız sohbet de gayet önemli ve bilgilendiricidir. Okulla ilgili eğer herhangi bir sorununuz varsa, en doğru şekilde bunu, yani kitabına uygun bir biçimde yapmalısınız. Kimse için çok aşırı seviyedeki eleştiriler olumlu sonuçlar getirmez.

Bir önceki yazımız olan Yıkanmaktan Korkan Bebekler İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü