İlk Yıllarda Çocuğun Dikkat Becerisi Nasıl Arttırılabilir?

 

Çocuklarımızın sınıfta sabırlı bir şekilde öğretmenlerini dinlemelerini, öğrenme heveslerinin olmasını ve başarılı olmalarını, zorlu sorunları çözebilme becerilerinin olmasını ve hayallerinin peşinden gitmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çocuğun tüm bunlar için dikkatli ve odaklanabilir olması gerekir. Doğal ve kolay bir şekilde çocuğun dikkatli olmasını istiyoruz. Dikkat ve odaklanma becerisini geliştirmek için çocuğunuzun ilk yılları çok değerlidir, burada vereceğimiz ipuçlarını da uygulayarak gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Uzun süre çocuğunuzun dikkat aralığı olmaması için;

Minimum eğlence ve uyaran: Bebekler alışkanlıkları çok kolay kazanırlar. Çevreyi keşfetme istekleri doğal olarak bir yetişkinin/nesnenin onları eğlendirmesine tercih edebilir hale gelebilirler. Yorgun ebeveynlere ve çabuk sıkılan, aşırı uyarılmış bebeklere sürekli var olan uyaranlar neden olur. RIE felsefesinin yaratıcısı Magda Gerber’e göre doğaları gereği çocukların sıkılma duyguları mevcut değildir. Bedenlerinin bebekler hareket edişi, duydukları, gördükleri, kokladıkları şeyler konusunda büyük heyecan duyarlar. Bu çevrelerinden gelen doğal uyaranları deneyimlemek ve özümseme ihtiyacındadır.

TV ya da bilgisayar oyunu ilk 2 yıl yok: TV ya da video oyunlarına ilk yıllarda maruz kalan çocukların gelişimsel gecikmeler yaşadıklarını ve dikkat sürelerinin özellikle odaklanma becerilerinin gerilediğini gözlemleyebilirsiniz. Aşırı hareket, değişim ve parlak renkler TV ve oyunlarda mevcuttur. Ancak uyaranlar gerçek hayattaki hiçbir alanda bu kadar sık ve değişken değildir. 2 yaş çocuklarından TV ya da video oyunu oynayanların odaklanma-dikkat becerilerini geliştirme ihtiyacı ve alanı bulunmaz.

Güvenli bir oyun alanı: Uzun sürelerce çocuğunuzun meşgul olabileceği tehlikelerden arınmış güvenli bir alana ihtiyaç duyar. Çocuğun dikkatinin, çok geniş ve çocuğun keşfetmesinin uygun olmayan nesnelerin olduğu bir ortam uyarılar ile bölünmesine yol açacaktır.

Yıprandırılmamış, sade oyuncak ve nesneleri tercih edin: Bir peçete ve koltuk üzerinde deseni, dikkati dağılmamış bebekler uzun süre inceleyebilir, ağzına nesneyi sokabilir, yere atabilir. Henüz tam olarak bebek idrak edemediği uyaranlar ya da pasif konumda izledikleri müzikli oyuncaklar için çocuğun dikkat etmesi ya da odaklanması gerekmez. Bu yüzden hazır oyuncaklardan olabildiğince uzak tutun. Yap-boz, tahta bloklar, el kuklaları, büyü Legolar gibi çocuğun dikkat ve öğrenme becerisini arttırabilecek oyuncakları tercih edin.

Çocuğunuza tercih fırsatı verin: Kendi seçtikleri etkinliğe çocuklar daha iyi odaklanır ve çocuğunuza bu nedenle oyun alanında oynayabileceği 2-3 oyun seçeneği sunun.

Dikkatsizliğe destek vermeyin: Çocuğunuzun bir lokmayı yemek sırasında ağzına atması için ya da altını değiştirme sırasında fazla hareket etmemesi için oyuncak ya da çizgi film ile dikkatini dağıtmaya çalışabilirsiniz. Bu durum fakat dikkat etmemesi için çocuğunuzu eğitmek anlamına gelir. O an çocuğunuzla neyi yapıyorsanız, ona her ikinizin de odaklanması ileride odaklanma becerisi ve dikkat aralığı için çok önemlidir.

Bedenimizdeki kas grubu gibi uygun çalışmalarla odaklanma ve dikkat becerileri güçlendirilebilir. Odaklanabilme oldukça önemli bir güçtür. Birçok farklı alandaki başarılar için uzun süre dikkatin çok önemli olduğunu unutmayın. (akademik, spor, sanat vb.)

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü