İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Evlendikten sonra çiftlerin genellikle merak ettiği sorulardan biri ise: Gebelik veya diğer adı ile hamilelik sürecinde ilişkiden sonra ne zaman hamilelik kaç günde belli olur bunu öğrenmek için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Ama gebelik sürecinin oluşması için uygun yumurtlama dönemini bilmek gerekir. Kadınlarda her ay gerçekleşen adet ya da ay başı olarak da halk arasında bilinen bu kanama sırasında, ilk gün ile diğer adet günün ilk günü arasında geçen süre normal kadınlarda 28 gündür. Bu adet gününün ilk günü ise tıp dalında “siklus” olarak adlandırılır. Eğer düzenli olarak adet görüyor iseniz yumurtlama siklus dahil 14.günde gerçekleşir. Yani düzenli bir şekilde adet geçiren kadınlar için siklus adet döneminin tam ortasıdır.

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Özellikle düzensiz bir şekilde kanama geçiren kadınlar için önerilen yumurtlama günü hesaplama işlemi için ilk olarak son 2 adet dönemi başlangıçları arasında ki gün sayısını sayarak, kaç günde bir adet gördüğünüzü  hesaplayın. Bulunan bu sayı sizin ortalama adet yani siklus sürenizi verecektir. Eğer hesabı doğru yaptınız ise bu tarih size ilk adet başlangıç tarihini verecektir.

Bu tarihten itibaren 14 gün sayın, ortaya çıkacak olan gün sizin yumurtlama gününüz diyebiliriz.

Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra anlaşılır?

Eğer normal şartlar altında düzenli bir şekilde adet görüyor iseniz ve adet süreniz geçti ise hamile olma olasılığınız oldukça yüksektir. Eğer hamilelik gelişmiş ise bunu anlamanın en garanti yolu ise kan testidir. Ana rahmine düştükten sonra ki 10 veya 15 gün içinde hamilelik kan değerlerinde belli olmaktadır. Bu test yolu ile de anlaşılabilir.

Sperm rahime girdikten sonra anne vücudu tarafından HCG hormonu salgılanmaya başlar ve anne kanına geçer. Bu sayede kan tahlilinde hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkar. Fakat anne idrarına bu hormonun geçmesi minimum 15 gün sürmektedir. Bu süre zarfından önce yapacağınız hamilelik testi negatif sonuç verebilir. Bu sizi üzmesin ilişkiye girdikten sonra 15 gün geçsin ve tekrar hamile olup olmadığınızı test yolu ile kontrol edebilirsiniz.

Gebelik belirtileri nelerdir?

En önemli gebelik belirtisi adet gecikmesi olarak bilinmektedir. Eğer adet normal şartlar altında gecikiyor ise hamilelik olasılığı yüksektir. Bu sebeple bir test yapılması önerilebilir.

  • Göğüslerde hassasiyet,
  • Sık sık idrara çıkma,
  • Mide bulantısı,
  • Yorgunluk,
  • Baş dönmesi,
  • Bazı yiyeceklerden tiksinme, mide bulanması,
  • Kokulara karşı aşırı hassaslaşma,
  • İştah düşüklüğü,
  • Mide ekşimesi olarak adlandırılabilir.

 

Yazar : Ceyda ATEŞ

BENZER YAZILAR

Bir önceki yazımız olan Erkek Çocuk Olması İçin Pozisyonlar başlıklı makalemizde bebeğin cinsiyetini erkek mi belirler, bebeğin cinsiyetini kadın mı belirler ve bebek cinsiyetini kim belirler hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. 2,3 hafta once nisanlimla iliskiye girdim bir kac saat sonra kanamam geldi zevk suyu veya dölü bir damla kadar az olarak icime kacmis olabilir 20,25 gundur adetim gecikti bas donmesi ve sabah aksam mide bulantisi cok var ella gebelik hapi kullandim 2 sefer ama bas donmesi ve mide bullantisi devam ediyor iki kez gebelik testi yaptum ama negatif cikti ama gebe oldugumu dusunuyorum yardimi olurmusunuz