İlgi Arama (Manipülasyon)

 

 

Çocuk bazı durumlarda kaygısını gidermek için tek başına mücadele edemez ve karşı taraftan yardım ister. Mutlaka ilgi talebinin varlığı karşı tarafın ilgisizliği anlamına gelmemelidir. Karşı taraf etkin bir biçimde ilgili olsa da beklenen biçimde verilen ilgi sunulmuyor olabilir. bu ilgiyi karşı taraftan alabilmek için çocuk manipülatif davranışlara başvurur.

Uyarılma davranışlarında olduğu gibi manipülatif davranışlar da doğru yorumlanmalı bu nedenle davranış bizzat hedeflenerek sonlandırmaya çalışılmamalıdır. Ancak bu davranışlar yeterli ilginin sunulması ile söner. Kaygıyı gidermek amaç olmalıdır. Anlatmak, izah etmek, ikna etmek, bağırmak, kızmak bunun en iyi yolu değildir. Sarılmayı arttırmak tek başına yeterli olacaktır. bilhassa kriz hallerinde, yani yetişkini çocuğun reddettiği, ittiği, tekmelediği anlarda sessiz sakin ona sarılmayı başarabilmektir.

Manipülatif davranışlar bir zeka ürünü değildir. Şablon davranışlardır. Manipülatif davranışların sonlanabilmesinin ilk adımı bu gerçeğin anlaşılmasıdır. Şöyle ki, karşı tarafı manipülatif davranışlar kullanma amacı ile bilinçli olarak yapılmakta olduğu biçiminde yorumlanırsa karşı tarafta olumsuz duygular oluşmasına neden olur. Sonuç itibari ile daha en başta, bu davranışlara müdahale edecek kişinin olumsuz duygularla yaklaşımı, güveni zedeleme potansiyeli taşımaktadır.

Anne-babayı kullanmak değildir amaç!

Bir karganın kanadı kırık rolüne bürünerek yavrularına yaklaşan bir tilki manipülatif bir davranış sergilemektedir. Uçarak karga tilkinin dikkatini yuvadan uzaklaştıramayacağını hesap eder. Çünkü tilkinin yakalanması kolay olduğu için yavruları hedeflediğini, yavrularını koruma içgüdüsü ile farkındadır. Bu sefer kanadı kırık rolüne bürünürse kendisi yakalanır durumda olacaktır. Kanadı kırık rolü ile böylece yavrularından tilkiyi uzaklaştırana kadar kandırır. Tilkinin düşüncelerini karganın okuyor olması, bilinçli olarak bu hesapları yapması mümkün değildir. Tamamen bunlar onun zihninde daha doğuştan kayıtlı şablon davranışlardır. Bu şablonu evrimleşme sürecinde olanlar yaşamaya devam edebilmiştir.

Benzer şablonlar çocuğun manipülatif davranışlarının altında da söz konusudur. Söz konusu karşı tarafı kullanmak gibi olumsuz bir davranış değildir. Binaen karşı tarafa olan ihtiyacını yönlendirme amacındadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan ‘Anne Depresyondayım’ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü