İkiz Gebelik ve İkiz Bebekler Hakkında Bilgiler

İkiz Gebelik ve İkiz Bebekler Hakkında Bilgiler

İkiz bebekler, tek yumurta ikizleri; ve çift yumurta ikizleri olarak ikiye ayrılırlar. Peki tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri hakkında bilmeniz gereken bazı gerçeklerin varlığından haberdar mısınız? İşte ikizler hakkında bilmek isteyebilecekleriniz:
Tek yumurta ikizleri aynı DNA’yı paylaşırlar. Ancak, tek yumurta ikizlerinin parmak izlerinin aynı olduğu söylenemez.
Ayna ikizleri adı verilen bir grup ikizden söz edilmektedir. Ayna ikizleri, toplam ikiz bebeklere oranlandığında, %25 gibi bir rakam elde edilmektedir. Ayna ikizleri kavramını şu şekilde açıklayabilmemiz mümkündür: Nasıl ki aynaya baktığımızda, sağ gözümüzün altındaki ben sol tarafta görünüyor ise, ayna ikizlerin de birinin sağ gözünün altında olan ben, diğerinin sol gözünün altında olabilir.
Annelerin, ikiz bebek dünyaya getirebilme olasılıkları, otuz yaşından büyük olduklarında; ve daha önceki gebeliklerinde ikiz bebek dünyaya getirip getirmemelerine; ayrıca, genetik yapıya göre değişiklik göstermektedir.
İkiz bebekler ile ilgili, 1980 yılından sonra yapılan istatistiklere göre, dünyaya ikiz bebek getirme ihtimalinin, 1980’li yılların sonrasında arttığı gözlemlenmiştir.
İkiz bebek dünyaya getirecek olan annelerin hamileliklerinin toplam süresi, 36 hafta + 3 günlük bir sürece denk gelmektedir.
İkiz bebek hamileliği gündemde olan bir anne adayı, hamileliğinin 24. haftasında, hamileliğe başladığı zamandan itibaren toplam 12 kilo almışsa, anne adayının düşük yapma; ya da ölü doğum yapma riski azalmaktadır.
İkizi olan bir erkek, baba olacağı zaman, eğer ki eşi ikiz yumurta üretmez ise, ikiz bebek sahibi olamaz. Yani ikiz olan babaların çocuklarının ikiz olması ihtimali anne adayının ikiz yumurta üretebilmesi ile alakalıdır.
Anne adayının bir ikizi var ise, ve çift yumurta ikizi iseler, anne adayının ikiz bebek dünyaya getirme olasılığı daha yüksektir; tek yumurta ikizi olan anne adayları ise, daha zor ikiz bebek dünyaya getirmektedirler.
Gerçekleştirilen 250 tane doğumdan, sadece bir tanesi tek yumurta ikizi olarak dünyaya gelmektedir.
Bir takım Afrika ülkelerinde, ikiz doğurma ihtimali, daha farklı ülkelere göre daha yüksektir. Bu oran 1/20’ye kadar artmaktadır. Bu Afrika ülkeleri arasında Nijerya başta sayılabilir. İkiz bebek dünyaya getirme oranı en düşük olan ülke ise Çin olarak belirlenmiştir.
Dünyaya gelen ikiz bebekler arasında, %22’dir.
İkiz olan kız kardeşler, ikiz olan erkek kardeşlerle evlenecek olurlarsa, bu iki çiftin dünyaya getireceği çocuklar, kardeş olacaklardır kuzenden çok…

Anne Günlüğü