İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur Riskleri Nelerdir?

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur Riskleri Nelerdir?

Gebelik durumu sperm ile yumurtanın döllenmesi sonucunda meydana gelmektedir. Tek yumurta ikizleri döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesi sonucunda oluşmaktadır. İkiz gebelik ne zaman kesinleşir diyenler için doktorlarından bilgi almaları gerektiğini bildirmeliyiz. Tek yumurta ikizleri genetik, cinsiyet, fizyolojik yapılar olarak birbirlerinden aynıdır. Ya iki yumurtanın iki sperm tarafından döllenmesiyle ya da tek yumurtanın tek spermle döllenmesi ardından yumurta ikiye ayrılmaktadır. Tek yumurta ikizleri monozigotik ikizler olarak adlandırılır. Çift yumurta ikizlerinde ise durum farklıdır. Çift yumurta ikizleri ise farklı ya da aynı cinsiyette olabilirler. Özellikleri de birbirinden çok daha farklı olabilmektedir. İkiz gebelik ultrason görüntüleri de birbirinin aynısıdır. Kardeşler birbirinin aynısı olarak dünyaya gelmemektedir. Tek yumurta ikizliğinde ise durum tam tersidir.

 

İkiz Gebeliğe Kimlerde Rastlanır?

 

Yaş ile birlikte ikiz gebelik şansı da artmaktadır. Kadınların % 17 oranında olan kısmı ise 40’lı yaşlarında iken ikiz bebeklere hamile kalmaktadır. İkiz gebelikte kese ne zaman görülür diyenler için kısa sürede olduğunu belirtmeliyiz. Genetik olarak ikiz gebelik ya da çoğul gebeliklerde önemli roller oynamaktadır. Bayan tarafında ikiz gebelik varsa bu genleri taşıma ihtimali de giderek artmaktadır. Irk faktörü de bu açıdan önemlidir. Kilolu ve uzun boylu kadınlarda da ikiz gebelik şansı yüksektir. Belli özelliklere sahip olup, Kafkasya ülkeleri ve diğer ülkelerin hepsine göre Afrikalı bayanlarda ikiz gebeliklere daha da sık rastlanmaktadır. Yaz aylarında gerçekleşen gebeliklerde, güneş ışığına çok maruz kalan bölgelerde yaşayanlarda ikiz gebelikler daha çok meydana gelmektedir.

 

Tek Ya Da Çift Yumurta İkizliklerinde Bulunan Riskler

 

İkiz gebeliklerde bebekler genellikle erken doğumla dünyaya gelir. Yüksek tansiyon sorununa anne adaylarında sık rastlanmaktadır. Tek yumurta ikizleri kaçıncı haftada belli olur diyenler için süresi hakkında doktorlar bilgi vermelidir diyebiliriz. Bebeklerde anomali görülme riski bulunmaktadır. Plasenta da sıklıkla anomali görülmektedir. Anne adayında kansızlık üst seviyelere çıkmaktadır. Mide bulantısı ve kusma durumu tek bebeğe hamile olanlardan daha sık görülmektedir. Tek yumurta ikizlerinde kordon dolanması, bu durumdan meydana gelen ölüm riski de çok yüksektir.

 

İkiz Gebeliklerde Normal Doğum Mu Sezeryan Doğum Mu Tercih Edilmelidir?

 

İkiz gebelik doğumlarında doktorlar güvenli yöntem olduğu için genellikle sezaryen doğumu önermektedir. İkiz gebelik belirtisi olarak daha yoğun mide bulantıları ve kusmaları verebiliriz. Her iki bebeğin baş ile geldiği durumlarda ise normal doğum düşünülebilmektedir. Yani bebeğin anne karnında duruş şekli doğumun normal mi sezaryen yolla mı olacağını şekillendirmektedir. Buna rağmen doktorlar genel anlamda ikiz gebeliklerde sezaryen doğum yöntemini daha uygun bulmaktadır. Hem anne hem de bebeklerin sağlığı ve doğumdan sonra ki sürecin daha sağlıklı geçmesi için bu yöntem önerilmektedir.

 

Tek Yumurta İkizleri Aynı Zeka Seviyesine Sahip Olur Mu?

 

Çok küçük farklılıklar dışında zihinsel ve fiziksel bakımdan birebir aynı özelliklere sahip olan tek yumurta ikizlerinde aynı zeka seviyesine sahip olduğu da söylenmektedir. İkiz gebelikte cinsiyet kaçıncı haftada belli olur diyenler için bu sürenin değiştiğini belirtmeliyiz. Doktor gözetiminde kontroller yapılarak bebeklerin cinsiyeti ve sağlık durumları hakkında bilgi alınması da mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda tek yumurta ikizlerinin her zaman aynı cinsiyete, zihinsel ve fiziksel bakımdan aynı olduğunu, kan gruplarının aynı olduğunu sadece parmak izlerinin biraz farklı olduğunu göstermektedir. Zeka seviyeleri de aynıdır. Genel sağlık durumları, politik görüşleri hatta düşünce yapıları bile aynıdır demek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Korse Kullanımı Zararlı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü