İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

Gebelikte en çok merak edilen konulardan biri de ikiz bebek beklentisinin olmasıdır. Özellikle anne adaylar ikiz bebekleri olacağını hissettiklerini belirtmektedirler. Fakat ikiz bebek sahibi olacak olan anne adayında normal gebelik değerleri oldukça yüksek çıkabilmektedir.

Gebeliğin kesin olduğunu anlamak için kandaki HCG değerinin yüksek olması gerekmektedir. İkiz gebeliklerde bu değer normal değerlere göre oldukça fazla olabilmektedir. Bu nedenle anne adayına ikiz gebelik kesin bilgisi verilmeden önce gebeliğin ilerlemesi doktor tarafından verilmektedir.

İkiz gebeliklerde diğer bir detay ise normal gebeliklere oranla mide bulantılarının daha fazla olması ve annenin bu durumu daha sık yaşaması ile belirlenebilir. Kadınlardaki anne hissi bebeğin ilk anne karnına düşmesinden itibaren başlayarak koruma iç güdüsü ön plana çıkmaktadır. Çoğu kadın ikiz bebeklerinin olacağını hissettiğini belirtmektedir.

İkiz Gebeliklerde Yaş 

Kadınların doğurganlık yaşı menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Çok geç yaşlarda doğum yapılması vücudu çok fazla yorabilmektedir. Bazı durumlarda ise gebelik mümkün olmamaktadır. Yaş faktörü kadınların doğum yapabilmesini çok fazla etkileyen bir faktördür.

25 yaş altı gebeliklerde genel olarak ikiz bebek pek mümkün olmamaktadır. Araştırmalara göre ikiz bebek ve çoklu doğum oranı 35 yaş üstü kadınlarda daha sık olmaktadır. 35 yaşındaki bir kadının 25 yaşındaki kadından ikiz doğurma oranı oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak genellikle 35 yaş üstü kadınlarda çoklu doğum daha fazla  görülmektedir.

İkiz Bebek Belirtileri 

Normal gebeliklerde anne adayının sabahları mide bulantısı normal bir süreçtir. Gebeliğin ilk haftalarında bu durum sıkça meydana gelir. Fakat ikiz gebeliklerde bu durum daha fazla olabilmektedir. Ayrıca daha uzun zaman boyunca anne adayının mide bulantısı yaşadığı görülmektedir.

İkiz bebek belirtilerinin diğeri bir durumu ise anne adayının kendini sürekli olarak aç hissediyor olmasıdır. Sürekli yemek yeme isteği meydana gelebilmektedir. İkiz bebek belirtilerinde en sık karşılaşılan durumlardan biridir.

Halsizlik ve yorgunluk hissinin sürekli yaşanıyor olması ikiz gebelik belirtilerindendir. Gebeliğin 3. ayından sonra nefes kesilmeleri de meydana gelmektedir. Anne adayı bu dönemde psikolojik olarak kendini huzursuz hissedebilmektedir.

İkiz gebeliklerde genel olarak hamileliğin ilk ayların bile göbekte şişme meydana gelmektedir. Anne adayının aşırı kilo alması söz konusu olmaktadır.

İkiz gebelikler anne adayı en fazla yoran gebeliklerden biridir. Bebeklerin daha çok küçükken bile sürekli hareket halinde olmaları anne adayını huzursuz edebilmektedir. Bu nedenle bebeklerin çok fazla hareket edişi ikiz gebeliğin anlaşılmasını sağlayan faktörlerdendir.

Çoklu Doğumda Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler 

Her gebelikte anne adayının dikkatli bir şekilde yaşamını sürdürmesi gerekmektedir. Gebelik esnasında anne adayı kilo almaya başladığında daha rahat kıyafetler giymelidir. Çok fazla vücudu sıkan kıyafetler giymek hem bebeği hem de anneyi rahatsız eder. Çoklu gebeliklerde ise anne adayı bu duruma daha da dikkat etmelidir. Çünkü normal gebeliklere oranla çoklu gebeliklerde annede fiziksel değişimler daha hızlı bir şekilde olmaktadır.

Anne adayı çoklu gebelik boyunca kendini çok fazla halsiz ve yorgun hisseder. Çoklu gebeliklerde kansızlık sıkça karşılaşılan durumlardandır. Bu nedenle beslenme alışkanlıkları göz önünde tutularak anne ve bebeklerin sağlığını koruyucu beslenme şekli oluşturulmalıdır.

Çok gebelikler genel olarak 35 yaş üstü kadınlarda daha sık karşılaşılmaktadır. Bu nedenle 35 yaş üstü gebeliklerde anne adayının sağlığına son derece özen göstermesi gerekir. Anne adayı ve bebekler için düzenli olarak kontrollerin takip edilmesi gerekmektedir.

İkiz doğum yapacak olan kadınlarda duygusal iniş çıkışlar çok fazla meydana gelmektedir. Normal gebeliklerde de olmasına rağmen ani ruh değişiklikleri kişinin dengesiz bir hal almasına neden olmaktadır. Ani ağlama nöbetleri ya da kaygı durumu söz konusu olabilmektedir. Anne adayının normal gebeliklerden daha fazla gebelik dönemini hissetmesine neden olmaktadır. Bu dönemde anne için psikolojik destek alınabilmektedir.

Çoklu gebeliklerin sonrasında da annenin beden ve ruh sağlığına özen göstermesi gerekmektedir. Çünkü gebelik dönemi boyunca anne adayının yaşamış olduğu sağlık sorunları doğum sonrasında da bir süre daha devam edebilmektedir. Bu aşamada hem doktor hem de çevreden destek alınması anne için daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Babanın bu aşamada desteği son derece önemlidir.

Etiketler

Anne Günlüğü