İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde sıklıkla görülebilen sağlık sorunlarından biri de idrar yolları enfeksiyonu hastalığıdır. Daha çok kadınlarda görülebilen idrar yolları enfeksiyon hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan idrar yolları enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde iş ve sosyal aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Bununla birlikte tedavi edilmediği takdirde bireyin sıklıkla huzursuzluk duymasına ve bunun sonucunda ise sıklıkla strese girmesine neden olabilmektedir. Dolaysıyla idrar yolları enfeksiyonu hastalığı ruhsal anlamda da bireylerin olumsuzluklar yaşamasına neden olabilmektedir. Peki dirar yolları enfeksiyonu nedenleri nelerdir tedavisi nasıl yapılmaktadır dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım. İlk olarak idrar yolların enfeksiyonu hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Hastalığı Nedir?

İdrar yolları enfeksiyonu genellikle idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Dolaysıyla oldukça rahatsızlık verici bir sağlık sorunu olan idrar yolları enfeksiyonu hastalığı tedavi edilmediği takdirde ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

 • İdrar yolları enfeksiyonu hastalığının nedenleri ise şunlardır;
 • İdrar yollarının dışarıya çok kısa kanalla açılması( bu durum özellikle kadınlarda bulunmaktadır.)
 • Vücut direncinin azalması (Vücut direncinin bazı nedenlere bağlı olarak azalması beraberinde idrar yolları hastalığına neden olan bakterilerin vücuda daha kolay giriş yapmasına da neden olmaktadır.)
 • Havuz, deniz ve sauna gibi ıslak ortamlarda bulunulması gibi faktörler idrar yolları enfeksiyonu hastalığının oluşmasında etkin rol alabilmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonu hastalığının belirtileri ise şunlardır;

 • İdrar yaparken ve sonrasında yanma hissinin oluşması
 • Sıklıkla idrara çıkılması
 • İdrarın tam olarak yapılamaması
 • Karın alt bölgesinde rahatsızlık ve şişkinlik hissinin oluşması
 • Bulanık ve ağır kokulu idrarın oluşması idrar yolları enfeksiyonu hastalığının belirtileridir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 • İdrar yolları enfeksiyonu hastalığının genel tanımlaması, nedenleri ve belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tedavisi hakkında bilgiler sunalım. İdrar yolları enfeksiyonu hastalığının tedavisinde genellikle antibiyotik ilaçlara başvurulmaktadır.
 • Antibiyotik ilaçlar sayesinde böbreklerden atılan ve idrar yolları enfeksiyonlarından en fazla sorumlu olan E.Coli bakterisinin yok edilmesi için uygulanmaktadır. Antibiyotikler sayesinde idrar yolları enfeksiyonları kısa süreler içerisinde etkilerini tamamen kaybedebilmektedirler. Fakat antibiyotik ilaç tedavisinin başarılı sonuçlar sunamaması durumunda ise son tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahale tedavisine başvurulabilmektedir.

İdrar yolları enfeksiyonları hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra idrar yolları enfeksiyonu hastalığının nedenleri nelerdir tedavisi nasıl yapılmaktadır hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. İdrar yolları enfeksiyonu hastalığının oldukça ciddi bir sağlık sorunu olduğu ve bu sebeple yukarıdaki belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Lohusa Şerbeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi