Her Açıdan Güçlü Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?

Her Açıdan Güçlü Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?

Egzersiz, beslenme ve özsaygı güçlü çocuklar yetiştirmek için çok önemli faktörlerdir. Bunu bir ebeveyn olarak sağlamanın yollarını bilmeniz gerekir. bu konuda aşağıdaki ipuçları size iyi bir rehber olacaktır.

Güçlü Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?

guclu-cocuk

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını çocuğunuza öğretin.

Küçüklüğünden itibaren çocuğunuza iyi beslenme hakkında bilgileri öğreterek bu konuda sağlıklı alışkanlıklar kazanmasını sağlayın. Elbette ki bu konuda çocuğunuza ebeveyn olarak beslenme konusunda da örnek olabilirsiniz. Önemli bazı besinleri özellikle tüketmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Mesela sık sık diyetinde güçlü kemikler için kalsiyum zengini besinler bulundurmak, beyaz ya da kırmızı et gibi önemli protein kaynakları, her renkten meyve ve sebzeden oluşan öğünler hazırlamak çocuğun güçlü ve sağlıklı yetişmesine imkan sağlayacağı gibi bu besinleri tüketmeyi de alışkanlık edinecektir. Ayrıca çocuğunuzun diyetinde tam tahıllar, fasulyegiller ve sağlıklı yağları da ihmal etmeyin.

Besinler konusunda çocuğunuzu eğitmeye çalışın. Neden bu besinleri tüketmesi gerektiğini neye hangi besinin iyi geldiğini örneklerle açıklayın. Alışverişe birlikte çıkın ve birlikte meyve ve sebze alın. Birlikte yemek hazırlayın. Yemekleri mümkün olduğunca birlikte ailece yiyin.

Dışarıda aktiviteler yapın: Sağlıklı ve güçlü kemik yapısına çocuklar dışarıda da aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Ailece dışarıda düzenleyeceğiniz aktivitelere çocuğunuzun hareket kabiliyeti için, kemik ve kas gelişimi için oldukça faydalıdır. Parka çocuğunuzla birlikte gidebilir, birlikte parkta oynayabilir ve güneş ışığını biraz almasını sağlayabilirsiniz. Güneş ışınları iyi bir D vitamini kaynağı olacaktır. Yüzebilir, bisiklete binebilir ve yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Çocuğunuzu spora yönlendirin: Sporun bir branşına çocuğunuzu yönlendirmeye çalışın. Sporun herhangi bir dalı ile meşgul olması yalnızca fiziksel becerilerini güçlendirmez aynı zamanda sosyal ve fiziksel becerilerini de geliştirir ve kendine olan güveni ve öz saygısını arttırır.

Yaratıcılığını teşvik edin: Sadece güç fiziksel anlamda bir şey değildir. Zihinsel boyutu da vardır. Çocuğunuzun bu nedenle yaratıcılığını geliştirecek biçimde onu yönlendirin. Bir tiyatroya, bir müzeye ya da bir sanatsal etkinliğe beraber gidebilirsiniz. Bir müzik enstrümanı çalması konusunda onu yönlendirebilirsiniz. Birlikte problem, bulmaca, zeka oyunu oynayabilirsiniz.

Öz saygısının gelişmesine yardımcı olun: Güç fiziksel anlamda değildir. Kendilerini özsaygıları gelişmiş çocuklar daha bağımsız ve güçlü hisseder. Onun başarı duygusunu tatmasına yardımcı olacak fırsatları sunun. Onun da düşüncelerine evde önem verin. Kendisini daha iyi ifade edebilmelidir. Bağımsızca karar alabilmesini sağlayın. Çocuğa psikolojik, fiziksel ve duygusal yönden şiddet uygulamayın. Çocuğunuza iyi bir anne ve baba olun. Sevgi ve saygı ortamını evde oluşturun.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Neden, Niçin ve Nasıl Sınır Konulmalı? başlıklı makalemizde Çocuklara sınır koymak ve Çocuklara sınır koymanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü