Hamileyken Peynir Nasıl Tüketilmeli?

Hamileyken Peynir Nasıl Tüketilmeli?

Gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin gelişimi için sağlıklı gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Hormonlar hareket etmeye başladığında kan akışına dahil olunca yemek isteme ihtiyacı da sürekli olarak artmaktadır. Hatta pek çok kadın sürekli bir şey yeme isteğine sahip olmaktadır. Bayanlar hamilelik döneminde genellikle peynir tüketmek isterler. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Hamilelikte köy peyniri pastörize edilen sütlerden yapılmış ise tüketilebilir. Halk arasında hızla yayılan düşüncelere göre peynir yemek istemek erkek çocuğun olacağına işarettir. Peynir tüketmeyi istemekle bebeğin cinsiyeti arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır. Gebelik halinde peynir tüketilmek isteniyorsa vücudun kalsiyum ve proteine ihtiyacı var demektir anlamına gelmektedir. Hamilelikte lor peyniri yenir mi sorusuna pastörize edilmiş sütlerden elde edilip edilmeme durumuna göre cevap verilmelidir. Yumuşak peynirler genellikle tercih edilmemelidir. Sert peynirler bu ihtiyacı gidermek için önemli besinlerdir demek mümkündür. Sert peynir tüketerek hem protein hem de kalsiyuma sahip olunması mümkündür. Peynir tüketme arzusu da bu şekilde yatışacaktır.

 

İşlenmiş Peynir Tüketimi

 

Peynir hamile bayanların ihtiyacı olan kalsiyum ve protein kaynağını oluşturmaktadır. Peynir gerçekten de kalsiyum, protein ve B vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Bu besinler hem anne hem de bebek için son derece gerekli ve önemlidir. İşlenmeyen peynir tüketmek hamile bayanlar için gereklidir. Hamilelikte peynirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Pastörize olmayan süt ile yapılan peynirler anne adayları için son derece zararlıdır. Bu yüzden tüketilmemeleri gerekmektedir. Hem anne adayı hem de bebeğin kemik ve kas gelişimi için uygun peynirler araştırılarak tüketilmesi uygundur.  İşlenmemiş sütler ve peynirlerde listeria ismi verilen bakteri bulunmaktadır. Bu açıdan pastörize olmayan peynirlerin tüketimi de yüksek riske sahiptir.

 

Hamilelikte Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Peynirler

 

Pastörize sütten elde edilen beyaz peynir, kaşar peyniri, sert beyaz peynir, pastörize edilen tüm peynirler hamile anneler için uygun olarak tüketilmektedir. Hamilelikte süzme peynir yenir mi diyenler için sert peynirlerin tercih edilmesi gerektiğini söylemeliyiz. Bunun yanı sıra krem peynirler, küflü peynirler, yumuşak peynirlerin çoğu da tüketilmemesi gereken peynir türleri arasında yerini korumaktadır.

 

Peynir Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Hamilelik döneminde tüketilen peynirlerin de sağlıklı üretim alanlarında üretilmiş olması gerekmektedir. Bu alanlarda saklanmayan peynirler tüketilmemelidir. Çiğ sütten yapılan ve brusella adlı mikrobu taşıyan peynirlerin yararlarından daha çok zararları bulunmaktadır. Bria, Camembert, mavi peynir gibi pek çok lezzetli peynir pastörize edilmeyen sütlerden yapılmaktadır. Bunun yerine pastörize süt ile yapılan peynirlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Hamilelikte kaşar peyniri yemek sert bir peynir olduğu için önerilmektedir. Annenin fizyolojik durumu, kilosu, yaşı gibi etkenler de peynir tüketim derecesini etkilemektedir. Peynirlerin içerdiği kalori, yağ oranları da değişken miktarlardadır.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Neler Yenmez ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü