Hamileyken Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Hamileyken Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Anne adaylarının gebelik süreci boyunca ruhsal değişimleri annenin ve bebeğin huzursuz olmasına neden olmaktadır. Geçmişten günümüze kadar büyüklerimiz hamilelik boyunca okunması gereken duaların neler olduğu konusunda genç annelere tavsiyelerde bulunmaktadır. Duanın gücü kişinin kendini daha huzurlu ve sakin hissetmesini sağlamaktadır.

Çocuğa verilmesi gereken ahlaki değerler içesinde olan dua etmek hem çocuk hem de aile açısından manevi doyumu oluşturmaktadır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuğa dua etmenin ve inancın ne olduğu konusunda bilgi verilmelidir. Ayrıca hamilelik boyunca anne adayının bebeğini sağlıkla kucağına alması için çeşitli dualardan manevi destek alması anne adayının doğuma hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

Bebeğin anne karnından itibaren Allahu Teala’ nın isimlerinin zikr edilmesi bebeğin anne karnından itibaren din eğitimine başlaması demektir. Anne karnındaki bebeğin doğumdan sonraki dönemlerde de din eğitiminin daha kolay olması sağlanabilmektedir. Unutulmamalıdır ki anne karnındaki bebek etrafında olan biten her şeye karşı doğumdan sonra duyarlı olabilmektedir.

Hamilelik boyunca Allah’ ın isimlerinin tekrarlanması anne ve bebeğin ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle hafta hafta bebeğe anne karnında tekrarlanan dualar bebeğin doğum sonrasında da oldukça aşina olmasına yardımcı olur.

Annenin gebelik boyunca okuyacağı dualar;

Her gün düzenli olarak Yasin süresi okunur.

Gebelik boyunca 70 bin Sübhanellehi ve Bihamdihi sureleri okunur ise çocuk salih olur.

Her farz namazından sonra Arif suresinin 189. Ayeti okunur.

Gebeliğin ilk 4 ayında Embiya suresi okunarak 70′ e tamamlanır.

Gebelik boyunca her gün 1 kere Lokman  kerede Yusuf sureleri okunur. Her gün okuma fırsatı olmayan kişilerin tek günlerde okuyabildiği kadar bu sureleri okuması tavsiye edilir.

Bebeğin ve çocuğun sakin ve iyi huylu olması isteniyor ise İbrahim suresi okunur.

Bebeği şeytan gazabından korumak için her gün Al-i İmran suresi okunmalıdır.

Bu surelerin yanı sıra her gün düzenli olarak kelimei tevhid çekilerek bebek ve annenin huzurlu olması sağlanmalıdır.

Dualar İle Bebek  

Bebekler anne karnında geçirmiş olduğu süre boyunca çevrede olan biten her şeyi algılayabilmektedirler. Bazı durumlarda tepki verebilen bebeklerin anne karnında daha huzurlu olmaları için dualardan yardım alınabilmektedir.

Annenin ruh sağlığı açısından kendini anne olmaya hazırlaması için de dualardan güç alması daha rahat gebelik döneminin geçmesine yardımcı olmaktadır. Çoğu gebeliklerde anne adayları bebeği hakkında kaygı duygusunu çok fazla yaşamaktadır. Sağlıklı bir ruh hali için anne ve bebeğin manevi açıdan huzur bulması doğum sonrasında da bebeğin huzurlu olmasını sağlayabilmektedir.

Bebekler etraflarında olup biten her birşeye tepki verebilmektedirler. Anne karnında sürekli olarak müzik dinleyen bebeklerin doğum sonrasında da müzik duyduklarında tepki verdiği görülmektedir. Bu yüzden bebeğin sakin ve yumuşak huylu bir birey olması için dualardan yardım alınabilir.

Anne adaylarının en büyük korkusu bebeğinin zarar görmesidir. Özellikle doğum sonrası bebeğine nazar değeceğini düşünen anneler bebeklerini dışarıya çıkarmaya ve bir başkası tarafından sevilmesine izin vermeyebilir. Bu durumda anne adaylarının dualara yönelmesi daha huzurlu bir ruh halinin olmasını sağlayarak kötü düşünceli insanlardan bebeğini ve kendisini korumasını sağlayabilir.

Allahu Teala bir kadının doğum öncesi ve sonrasında yaşadığı sıkıntılara karşı duadan güç alması için Kuranı Kerim’ de konuyla ilgili bilgilere yer vermiştir. Özellikle genç anne olan kişilerin dualar hakkında bilgi sahibi olması gelecekte çocukları için de doğru anne ve baba olunmasını sağlayacaktır.

Doğum Esnasında Okunacak Dua 

Doğum öncesinde anne adayının kendini doğuma hazırlaması ruhsal durumunun iyi olması dualar sayesinde biraz daha sakin olmasına yardımcı olmaktadır. Kadınların en çok korktuğu zamanlardan biri olan doğum anı sancı ve ağrılar ile beraber anne adayının korkmasına da sebep olmaktadır.

Doğum esnasında anne adayı kendini daha rahat hissetmesi için doğumun daha kolay olabilmesi için Ayetel Kürsi okuması tavsiye edilir. Özellikle annenin doğum esnasında çok fazla gergin olması ve korkmasından dolayı okuyabildiği kadar dua okuması tavsiye edilerek rahatlaması sağlanır. Bunun yanı sıra doğum sonrasında da bebeğin ve annenin nazardan korunması için her gün düzenli olarak Yasin suresi okunmalıdır. Ruhen annenin rahat ve huzurlu olması dualar sayesinde olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bebek Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü