Hamileyken Neler Yenmez ?

Hamileyken Neler Yenmez ?

Yepyeni bir hayat düzenine geçmeye iten düzene hamilelik denir genellikle. Pek çoğumuz biliriz ki hamilelik neredeyse her şeye bol dikkat etmek demektir. Yediğinden, içtiğinden giydiğinden her şeye dikkat etmelisindir. Çünkü artık iki kişiden sorumlusundur. Hamilelik dönemini sorunsuz geçirmek için de dikkat edilmesi gereken yiyecekler bulunmaktadır. Bazı yiyecekleri tüketmemek ya da daha az tüketmek hem anne için hem de bebek için sağlıklı olacaktır. Hamilelikte zararlı meyveler anne ve bebeği etkilemektedir. Hamilelikte folik asit içeren gıdalar yenilebilir. Zararlı olduğuna dair şüphe duyulan yiyecek içecekler bile tüketilmemelidir. Saç boyasından ojeye kadar her ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Hamileyken Tüketilmemesi Gereken Besinler

 

Az pişmiş ya da çiğ yumurtanın kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına yakalanmalarına sebep olmaktadır. Bu tip bakteriler hamile kişilerde ishalle sonuçlanan hastalıklara da neden olmaktadır. Hamilelikte yenecek meyveler olduğu gibi yenmeyecek olanlar da vardır. Pastörize edilmeyen ya da küflü peynirler aynı şekilde tüketilmemelidir. Karaciğer tüketimi de A vitamini içerdiğinden dolayı sağlıksız olacaktır. Çiğ ya da az pişmiş et de tüketilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

 

Kızartmalardan Uzak Durulmalı

 

Ünlü bilim adamları patates cipsi, patates kızartması, biber kızartması gibi çeşitli kızartmaları kansere sebep olduğu düşüncesi ile hamile bayanlara önermemektedir. Hamilelikte yenmesi gerekenler listesi bilinerek yenmemesi gereken besinler takip edilebilir. Akrilamid maddesi kansere neden olup özellikle gıdalarda yer aldığında hamile olan ya da emzirmekte olan bayanlar tarafından tüketimi zararlı bulunmuştur. Karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal tepkimeye girerek sinir sistemine hasar vermesi akrilamid maddesini zararlı hale getirmiştir.

 

Hamileler Soyalı Ürünler Ve Soya Sosu Tüketebilir Mi?

 

Soya kıyması, soya filizi, soya eti, soya sosu gibi besinler beslenme alışkanlıklarımız arasına girmiştir. Bu ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Düşüğe neden olan yiyecekler bilinerek uzak durulması gerekmektedir. Soya sosu tüketilmemesi gereken ürünler arasında gelmektedir. Soya sosları petrol maddesinden yan ürün madde içeriğinden oluşan, yağından ayrılan enzimler içerir. Bu enzimlerin genetiği ile oynanmıştır. Bu durumda hem sizin hem bebeğiniz için tüketilmemesi gerekenler listesinde yer almaktadır.

 

Anne ve Bebeğe Zarar Veren Gıdalar

 

Kesinlikle yenmemesi gereken yiyecekler arasında yumurtanın çiğ olanı ya da az pişmişi gelmektedir. Bazı peynir türleri de buna örnektir. Kabuklu deniz ürünleri de anneye ve bebeğe zarar vermektedir. Düşüğe sebep olan sebze ve meyveler dikkatli ve bilinçli şekilde tüketilmelidir. Kafein tüketilmemeli. Hamilelikte yeşillik ve sebze tüketimine de dikkat edilmelidir. Kiraz sapı zayıflatma özelliği ile bilinmektedir. Maydanoz da aynı şekilde doktor gözetiminde, önerilen miktarda tüketilmelidir. Sigara, alkol kullanılmamalıdır. Sakatattan uzak durulmalıdır. Bakteriye açık gıdalar kullanılmamalıdır. Soğuk olarak işlenmiş, az pişmiş etler yenmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Neler Yenmeli ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü