Hamileyken Neler Yenmeli ?

Hamileyken Neler Yenmeli ?

Gebelik döneminde emziren kadınlar için beslenme programı son derece büyük öneme sahiptir. Sağlıklı şekilde beslenerek vitamin ve protein açısından zengin gıdalar alınması gerekmektedir. Sağlıklı şekilde beslenerek protein açısından zengin olan tavuk, brokoli, yoğurt, süt ürünleri, meyve ve sebzeler, ahududu ve sığır eti tüketilmesi gerekmektedir. Hamilelikte yenmesi gerekenler listesi bilinerek uygulanmalıdır. Gebelik döneminde emzirme düşünülüyorsa doktorlar daha çok takviye alınmasını, B vitamini ya da folik asit miktarında artış yapılmasını da önerebilmektedir. Doktorlar bitkisel kaynakları tüketmeyi öncelikle önermektedir. Kalori alımı ise emzirilen bebeğin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Çocuk emzirme dışında diğer besinlerden 650 kalori daha çok alıyor ise, 6 aydan daha küçükse 500 ek kalori her gün mutlaka fazladan alınmalıdır. Hamilelikte ne yemeli liste halinde bilerek hareket etmek gerekmektedir. Hamilelik esnasında hedef bebek gelişirken destek sağlayacak tüm besinleri dengeli şekilde de tüketmek olmalıdır.

 

Protein İçeren Besinlerin Hamilelikte Önemi

 

Gebelik döneminde proteine de ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bebeğin gelişimi için de önemli besin kaynağı olan proteinler bilinerek bilinçli şekilde tüketilmelidir. Hamilelikte ne yemek yasak diyenler için doktorlarına danışarak nelere alerjileri olup olmadığını öğrenmeleri gerekir diyebiliriz. Her gün yaklaşık olarak 100 ile 120 gram kırmızı et, hindi, tavuk, balık tüketilmesi gerekmektedir. Et yemek hayvansal protein ihtiyacını gidereceği için oldukça önem taşımaktadır. Aminoasitler de bu şekilde sağlanmaktadır.

 

Kalsiyum İçeren Yiyeceklerin Hamilelikte Tüketimi

 

Süt ürünleri ve süt tüketimi hamilelik döneminde mükemmel bir kalsiyum aynı zamanda protein kaynağı oluşturmaktadır. Hamilelikte ceviz hangi aylarda yenmeli sorusuna gebelik döneminde tüketilmelidir dememiz mümkündür. Hem kalsiyum hem de protein açısından zengin olan besinler tüketilmesi gerekmektedir. Kemik ve diş gelişiminde kalsiyum, mineral açısından da süt grubu tüketimi önem taşımaktadır. Her gün 2 su bardağı süt, 2 dilim peynir, yoğurt tüketilmesi gerekmektedir. Günlük beslenme programına ise ortalama 3 ile 4 porsiyon süt grubu dahil edilmesi gerekmektedir.

 

Sebze Ve Meyvelerin Tüketimi

 

Meyve ve sebzeler hamilelik döneminde yenmek için ideal besinlerdir. Bu sebeple meyve ve sebze tüketiminde olabildiği kadar çeşitli besinler tüketilmesi gerekmektedir. C vitamini açısından da zengin olan taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Karpuz, ananas, elma, çilek, greyfurt, sivri biber, domates, brokoli, kavun gibi besinler hamilelik döneminde mutlaka yenmesi gereken sebze ve meyveler arasında yer almaktadır. Hamilelikte hangi meyveleri yemeli diyenler için tüm meyvelerin ayrı öneme sahip olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yeşil yapraklı sebzelerin de günde mutlaka 1 ile 2 porsiyon arasında tüketilmesi gerekmektedir. Ekmek grubu ve tam tahıllı besinlerinde günlük beslenme listesinde yer alması önem taşımaktadır. Tahıllar B grubu vitamini bakımından da zengindir. Çinko, krom, magnezyum açısından da mineralleri içermektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Nar Yemek Zararlı Mıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü