Hamileyken Nar Yemek Zararlı Mıdır?

Hamileyken Nar Yemek Zararlı Mıdır?

Sağlıklı beslenme yolları arayan anne adayları bebeklerinin sağlığını düşünerek meyve tüketimine ağırlık vermektedir. Sağlıklı beslenme yolları araştırılarak meyveler tüketilmektedir. Hamile bayan hamilelikleri süresi boyunca bacı gıdaları da tüketmekten uzak durmalıdır. Bu gıdaların zararlı olup olmadığı konusunda da zararsız kalınmaktadır. Hamile bayanların yeme konusunda kararsız kaldığı besinlerden biri de nardır. Hamilelikte nar ekşisinin faydaları da bulunmaktadır. Nar çeşitli faydalara sahiptir. Doktorların büyük çoğunluğu nar yeme ve suyu içmeye devam etmektedir. Gebe iken de nar tüketiminin güvenli olup olmadığı konusunda net bir araştırma bulunmamaktadır. Nar içinde hamilelik boyunca bebeğinize ve size de yardımcı olacak besin öğeleri yer almaktadır. Nar suyu vücudu tamamen nemlendirmektedir. Hamilelikte nar düşüğe neden olur mu diyenler için pek çok faydası olduğunu zararı olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Nar tüketimi bebeklerin ve annenin rahat bir gebelik süreci geçirmesini sağlamaktadır. Hamileyken tatlı şeyler tüketilmek istendiğinde iyi bir alternatif olabilir.

 

Nar Yemenin Faydaları

 

Nar içerdiği lif bakımından da oldukça zengindir. Hamile bayanlar bağırsakla ilgili sorunlar, kabızlık problemleri ile ilgili sorunlardan muzdarip olmamak için nar tüketmektedir. Nar özü nedir diyenler için pek çok faydası olduğunu belirtmeliyiz. Nar tüketimi vücudun tatlı yeme ihtiyacını da karşılamak açısından mükemmel bir seçim olmaktadır. Günlük besinlerde lif açısından zengin gıdalar tüketmek kabızlığı da önleyebilir. Bu açıdan nar tüketimi daha da önem kazanmaktadır. Uzmanlar bayanların hamileyken günde 25-30 gram lif almasını da önermektedir.

 

Demir Kaynağı Nar Tüketmek

 

Demir açısından da zengin bir gıda olan nar vücutta yeterinde demir olmaması durumunda anemi yani kansızlık olma riskini ortaya çıkarmaktadır.  Hamilelikte nar aşermek cinsiyet açısından belirleme sağlamamaktadır. Demir eksikliği durumundan muzdarip hamile kadınlarda erken doğum riski bulunmaktadır. Bu durumda doktorlar bazı demir takviyeleri önermektedir. Hamilelikte vücudun ihtiyacı olan demir deposu oluşturmaya yardımcı olan nar oldukça faydalıdır. Düzenli olarak nar suyu içen anne adaylarında preeklampsi ve erken doğum riski engellendiği, gelişme geriliği durumunun da önlendiği belirlenmiştir.

 

Hamilelikte Nar Suyu İçmenin Faydaları

 

Gebelikte 2. Ve 3. Trimester dönemde vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı ortalama 2000 olarak karşımıza çıkıyor. 200 gram nar suyu tüketmek ise yaklaşık olarak 130 kaloridir. Folik asit bakımından da zengin olan nar suyu tüketimi oldukça önemlidir. Bir porsiyon nar suyu 60 mg folik asit içermektedir. Hamilelikte nar ekşisi yemek oldukça faydalıdır demek mümkündür. Günlük ortalama 600 mg folat alımına vücut ihtiyaç duymaktadır. K vitamini açısından da bebeklerin gelişmesi, güçlenmesinde oldukça faydalıdır. Potasyum açısından da zengin olduğunu söylemeliyiz. Nar suyu hamilelikte antioksidan açısından da plasental yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Fetüsün beyin yaralanma riskini azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Müsli Yenilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü