Hamileyken Müsli Yenilir Mi?

Hamileyken Müsli Yenilir Mi?

Kuruyemiş, tahıl ve kurutulmuş meyvelerden oluşan karışıma müsli adı verilmektedir. İçerdiği zengin protein ve lif kaynakları bakımından da oldukça faydalıdır. Mineraller ve vitaminler bakımından da oldukça zengindir. Kabızlığın giderilmesi noktasında da ilk öncelikle akla gelen besinler arasında yer almaktadır. Hamilelikte müslinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Dışkıyı yumuşatarak kabızlığı gidermekte hem anne hem de bebeği rahatlatmaktadır. Daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmek açısından oldukça faydalıdır. Uzmanlar genellikle kabızlık şikayeti doğrultusunda önerse de ara öğünler için de mükemmel bir ek besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Hamilelikte lifalif gibi besinler bağırsak ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Kabızlığı önlemek için de yüksek lifli yiyecekler tüketip bol miktarda su içmek gerekmektedir.

 

Gebelikte Müsli Tüketimi

 

Müsli yerine kullanılabilecek doğal laksatifler yüksek miktarda sodyum ya da şeker içermektedir. Fazla miktarda alınan şekerin yanı sıra sodyum da vücutta bulunan kan basıncını ya da su tutulmasını aniden artırabilir. Hamilelikte yulaf ve süt tüketmek de bağırsak sistemini rahatlatmayı sağlamaktadır. Böbrek rahatsızlıkları olan ya da böbrek fonksiyonları normal olmayan hamileler fosfat, magnezyum, potasyum içeren müsliden kaçınmalıdır. Uygun şekilde tüketilmediği zaman müsli istenmeyen etkiler oluşturabilir. Müsli yemek hem sağlığı korurken hem de vücudun zinde kalmasını sağlamaktadır. Müsli tüketirken fazladan diyet yapmaya gerek kalmamaktadır denilebilir. Özellikle kasılmalara neden olabileceği için fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

 

Gebelikte Müsli Tüketmenin Faydaları

 

Genellikle kahvaltıda tüketilen müsli besin değerleri olarak simit ya da poğaça gibi hamurlu işlerden daha az kalori ve şekere sahiptir. Bunun dışında da müsli hamileler için sayısız faydaya sahiptir. Bol miktarda kalori alınmasını sağlamaktadır. Hamilelikte yulaf ezmesi tüketimi dengeli şekilde beslenmeyi sağlamaktadır. Gün boyunca çok fazla yemek yemek önlenmektedir. Hamilelik döneminde fazladan kilo almayı engellemektedir. Yüksek kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcı olur. Doğal lif kaynağıdır. Vücut kitle indeksinin korunmasını sağlamaktadır. Kahvaltıda yemek de son derece faydalıdır.

 

Müsli İle Eşdeğer Besinler

 

Gebe bayanlar müsli yiyemedikleri zaman bağırsaklarının çalışmasını sağlamak için ek gıdalar aramaya başlamaktadır. Müsliyle aynı değerlere sahip ek gıdalar da mevcuttur. Sindirim sistemine benzer etki gösteren çok sayıda doğal besin maddesi vardır. Bunlar arasında keten tohumu, karaturp çok etkili laksatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Papatya ve lahana da bol miktarda lif içermektedir. Hamilelikte lifli bisküvi gibi yiyecekler sindirim sorunu çeken hamile bayanların rahatlamasını da sağlamaktadır. Müsli tüketilemiyor ise yapılabilecek en iyi şey bu tür besinlerle sağlığı korumaktır. Kabızlık sorunu yaşayan hamile bayanlar için papatya bağırsak bölgesini rahatlamaya çok yardımcı olmaktadır. Hamilelikte diyet yapmak yerine sağlıklı doğum yapmak için spor yapmak daha etkili olacaktır. Papatya endişeleri yatıştırmaya, uykusuzluğu ortadan kaldırmaya da birebirdir demek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Jelibon Yemek Zararlı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü