Hamileyken Mısır Yemek Zararlı Mı?

Hamileyken Mısır Yemek Zararlı Mı?

Hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan şehir efsanelerinden bir tanesi de mısır ve patlamış mısır yemenin zararlı olduğudur. Evet, mısır yemenin anne ve bebeğe zararlı olduğu durumlar bulunmaktadır, ancak bu mısır hamilelere tümden zararlı anlamını taşımamaktadır. Aksine doğru tüketim tarzı ve beslenme alışkanlıkları uygulandığında hamilelikte mısır içerdiği vitamin, mineral ve besin maddeleri nedeniyle oldukça yararlı bir sebzedir. Günlük kalori ve lif ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamakta, vitaminlerle anne adaylarını yeni bir canlıyı oluşturma sürecinde desteklemektedir.

Hamilelikte Mısır Tüketmenin Zararlı Olduğu Durumlar

Mısır sebze olarak düşünüldüğünde oldukça sağlıklı ve hamilelere hiçbir zararı olmayan bir üründür. Ancak, gdo’lu mısırların ülkeye girmesi sadece hamileleri değil tüm insanları kanser riski altında bırakmaktadır. Bu sorunun aşılması için anormalileleri çocuğuna geçirme riski çok daha büyük olan hamilelerin ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Organik ya da nereden geldiğini bildiği mısırları tüketmelerinde yarar bulunmaktadır. Öte yandan patlamış mısırdaki aşırı yağ ve tuz hamilelikte mısır yemenin zararlı şeklini oluşturmaktadır. Yağ ve tuz aşırı koyulmadığı sürece patlamış mısır tüketmekte de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Son olarak kavurma, mangalda kızartma ve konserve mısırlar yine fazla tüketilmemesi gereken mısır türlerindendir. Kızartmalarda anne ve bebeğe zararlı maddeler ortaya çıkmakta, konservelerde ise zararlı koruyucu maddeler bulunmaktadır. Ancak koruyucu madde kullanılmadan evde yapılmış mısır konservelerini tüketmek hamileler için oldukça güvenilirdir.

Mısır Tüketmenin Anne Adaylarına Faydaları

Mısır içeriğindeki vitamin, mineral, protein ve lif oranının yüksek olması nedeniyle hem anne hem de bebeğe faydalı olmaktadır. Besleyici olmasının yanında düşük kalorili olması nedeniyle kilo aldırmayan atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Lifçe zengin olması hamilelikte sıkça meydana gelen kabızlık ve sindirim problemlerine iyi gelmektedir. Hamilelikte mısır yemenin bebeğe faydaları içeriğindeki folik asitin doğum kusurlarını engellemesi, ksantin ve lutein maddelerinin bebeğin görmesini geliştirmesi, A vitaminin bebeğin cildinin oluşumuna destek vermesi, tiamin maddesinin zihinsel gelişimi arttırması ve yine mineraller sayesinde kas gelişimine destek vermesi şeklinde sıralanabilmektedir.

Hamilelikte mısır tüketen annelerde ise kanser görülme riski azalmaktadır. Mısır içerdiği antioksidanlarla doğum yapan bayanlarda daha sık görülen rahim ve meme kanserlerini önlemektedir. Özellikle süt mısırı tüketen gebelerde yapılan araştırmalarda kötü kolesterolün düştüğü net bir şekilde kanıtlanmıştır. Yine bu mucizevi gıda B 12 vitaminince de bir hayli zengindir. Hamilelerin yeni bir canlıyı oluşturdukları bu evrede demir ve B12 depoları sürekli boşalmaktadır. Mısır bu anlamda anemiyi önleyici destek besin görevi görebilme yeteneğindedir.

Gebeler Mısırı Nasıl Tüketmeli?

Öncelikle mısırın zararlı olduğu kullanım şekilleri asla tercih edilmemelidir. Hamilelikte mısır tüketmenin yararlarından faydalanmak için haşlanmış mısır ara öğünlerde, salatalarda ya da makarnalarda haşlama dışında herhangi bir işleme tabi tutulmadan tüketilmelidir. Ayrıca patlamış mısır da ara öğünlerde kalorisi düşük iyi bir tercihtir. Ancak kesinlikle yağ ve tuz eklenmemelidir.

 

Etiketler

kalemsilgi