Hamileyken Jelibon Yemek Zararlı Mı?

Hamileyken Jelibon Yemek Zararlı Mı?

Çoğu bayan hamilelik döneminde tatlı yiyeceklere yönelmektedir. Oluşan bu ciddi tatlı ihtiyacını gidermek için öncelikle meyveler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra sadece hamilelikte değil hayatın her döneminde de tatlı yerken dikkatli olunması gerekmektedir. Hamileyken jelibon miktarı mümkün olduğunca az tutulmalı, sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Renk renk jöle ve şekerler hamile bayanlar için oldukça çekici hale gelmektedir. Doğal meyveler sağlıklı olduğu halde anne adayları ne yazık ki sağlıksız besinlere yönelmektedir.  Jelibon yemek içindeki ultra yoğun şeker oranı, katkı maddeleri nedeni ile bebek ve annenin sağlıkları için zararlı olabilir. Hamilelikte kaymak yemek zararlı mı diyenler için doğal gıdaların zararlı olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Evde de kolay şekilde hazırlanacak sağlıklı aperatifler hamile bayanların şeker ihtiyacını da karşılamaktadır. İşlenmiş besin tüketmek yerine doğal meyve ve sebzelerle beslenmek önerilmektedir. Jelibonlar üretim aşamasında hayvanların kemiklerinin uzun sürelerde kaynatılması sonucunda elde edilmektedir.

 

Jelibona Alternatif Tatlı Gıdalar

 

Hayvan kemiklerinin uzun süre kaynatılması sonucu oluşan jelatinimsi şeker olan jelibonlar yerine evde kolayca hazırlanabilecek aperatif gıdalar bulunmaktadır. Tatlı seven anneler bebekleri için de jelibon yemek zararlı mı diye sorabilmektedir. Hamilelikte nesfit yenir mi diyenler için hazır besinler tüketmek yerine evde hazırlanan besiler tüketmelerini öneririz. Renklendirmek, daha uzun sürelerde bozulmadan durmalarını sağlamak için içlerine de tatlandırıcılar, katkı maddeleri ve boyalar katılmaktadır.

 

Evde Kolayca Hazırlanan Aperatifler

 

Hamile bayanların bağışıklık sistemi daha da zayıflamaktadır. Paketlenmiş halde olan gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmaları gerekmektedir. Biri de jelibondur. Meyveli jöleleri evde hazırlamak mümkündür. Hamilelikte kaymak yenir mi diyenler için tüketilebileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Taze meyvelerden yapılan jöleler öksürük, alerji, iltihap, soğuk algınlığı için de oldukça faydalıdır. Jelibon miktarı mümkün olduğunca az tutularak doğal kaynaklar ile beslenmek hamilelere ve bebeklere faydalar sağlayacaktır. Bebeklerin gelişimi için de hurma, muz, ceviz gibi besinler tületmek anne ve bebeğe daha faydalı olacaktır. Jöleleri hazırlarken içine şeker yerine bal koymak da fazla şekerin vereceği zararı kontrol altında tutmayı sağlamaktadır. Bu sebeple hazır gıdalar tüketilmemelidir.

 

Hamilelikte Fazla Şeker Tüketiminin Zararları

 

Fazla miktarda şeker tüketmek karaciğerin yağlanmasına neden olmaktadır. Bebeklerde düşük doğum ağırlığı da meydana gelebilir. Fazla miktarda şeker bebeğin damar ve kalp sağlığını bozmaktadır. Hamileyken jelibon ne kadar yenmeli diyenler için yenilmesini önermediğimizi belirmemiz gerekmektedir. Bebeklerin ileride metabolik sendrom ve diyabete yakalanma riski de oluşmaktadır. Kusmalar ve mide bulantıları da artmaktadır. Gebelik zehirlenmesi adı verilen preeklampsi riski de artmaktadır. Fazla şeker tüketmek insülin ve glikoz seviyesini de artırarak hızla kilo alınmasını, hastalıklara yakalanma riskini de artırmaktadır. Diyabet problemi bile ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple şeker alımı gebelik döneminde sınırlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Emzirmek Bebeği Zehirler Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü