Hamileyken Emzirmek Bebeği Zehirler Mi?

Hamileyken Emzirmek Bebeği Zehirler Mi?

Bebek sahibi olup emzirme döneminde olan kadınlar tekrar hamile kaldığında bebeklerine zarar vermekten korkmaktadır. Hamileyken bebek emzirmek günah mı diyenler için araştırma yapılması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Hamilelikte emzirme ne zaman kesilmeli sorusuna cevap olarak doktor gözetiminde olması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Doktorlar hamileyken emzirmenin güvenli olduğu konusunda her zaman aynı fikirdedir. Hamileyken emzirmek doğru mu diyenler için sağlık açısından sorun olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Çocukları emzirirken gebe kalan kadınlar gebeyken de emzirmeye devam edip etmeyeceklerini sorarlar. Eğer sağlıklı bir gebelik dönemi geçiriyor ise gebelik süresince emzirmeyi bırakmak için fiziksel ve tıbbi bir sebep bulunmamaktadır.

 

Hamilelikte Emzirmek Güvenilir Midir?

 

Anne ve bebek için de gebelik döneminde emzirmek güvenilirdir. Gebe kalındığında bebeği emzirmeye de gönül rahatlığı ile devam edilebilir. Hamileyken bebek emzirmenin zararları anne ve bebek açısından yoktur. Gebelik döneminde emzirirken bazı durumların bilincinde olunması gerekmektedir. Erken doğum riski olanların emzirmeye devam etmeleri önerilmemektedir. Emzirmek de rahim de kasılmalarına sebep olacağından dolayı erken doğuma sebep olabilir. Halsizlik, kusma, baygınlık hissi, göğüs ucu ağrıları daha çok yaşanmaktadır. Hamileliğin 4. ayında göğüs ucundan süt akıntıları yaşanabilir. Durum bu hale geldiğinde bebek sütten kesilmeye yavaşça başlanabilir.

 

Hamileyken Emzirmek Annenin Karnındaki Çocuğu Etkiler Mi?

 

Sağlıklı besinlerle beslenip kendine bakan annelerde hem annenin karnındaki bebek beslenmekte hem de emzirilen bebeğe bakılabilir. Eğer kansızlık yani anemi durumu var ise vegan, vejeteryan ya da zayıf ise anne takviye vitaminler de kullanmalıdır. Bu durumda hamilelik süresi boyunca emzirirken ek gıdalar, kaloriler ve besinler alınması gerekmektedir. Hamilelikte emzirme ne zaman kesilmeli sorusuna doktor gözetiminde hareket edilmesi gerektiğini belirtebiliriz. Hamileyken bebeği emzirmenin doktorlar ve sağlık açısından bir sakıncası yoktur. Bebeğin süt kalitesinde ya da tadında değişim olup olmayacağı ise uzman hekimlere danışılarak uygulanmalıdır. Bu alanda uygun doktorlar ve diyetisyen hekimler ile görüşülerek doğru beslenme programı uygulanmalıdır. Uzmanlar gözetiminde beslenme programları hazırlanarak anneler tarafından uygulanması da gereklidir.

 

Gebelikte Emzirmek Düşük Yapma Nedeni Midir?

 

Hamilelik döneminde emzirmek önceden düşük yapma riski yoksa bu riski yükseltmez. Düşük yapma ya da erken doğum riski zaten varsa emzirip emzirmemek hakkında doktora danışmak gerekmektedir. Hamileyken emzirmek bebeği ishal yapar mı sorusuna bebeği doktora götürerek duruma teşhis konulması gerektiğini belirtmeliyiz. Sütün emzirmekte olunan bebek için güvenilir olduğu bilinmelidir. Bazı gebelik hormonları anne sütüne karışsa da bu emzirilen çocuğa etki etmemektedir. Sütün tadı da hamilelik süresinde değişime uğrayabilir. Bu durum da sütte laktoz yoğunluğu ve glikozu azaltmaktadır. Sodyum ve protein artışı da sebep olacaktır. Hamile bayanların % 70’lık oranında olan kısmında gebelikte süt oranında azalmalar olduğu görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 2.Trimester Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü