Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi ?

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi ?

Birçok kadın gebelik sırasında seksin farklı hissettirdiğini bildirmektedir. Bazıları en azından bazen daha zevkli bulduğunu belirtiyor. Bazı kadınlar ise genelde gebeliğin bir kısmında veya tamamı için daha az zevk aldığını söylüyor.

Pelvik bölgeye artan kan akışı cinsel organlarda dolaşımın artmasına neden olabilir. Bu da cinsel ilişkiden alınan sonuçları artırır ve yüksek etki gösterebilir. Seks sırasında zevkinize katkıda bulunabilir. Vajinal akıntı veya nemliliğiniz daha fazla olabilir, bu da cinsel ilişki için artı bir avantaj olabilir.

Öte yandan, bu değişimlerin hissettirdiği şeyi beğenmeyebilirsiniz ve genital engelden rahatsızlık duyduğunuzu fark edebilirsiniz. Ve, yukarıda da belirtildiği gibi cinsel ilişki sırasında veya orgazm sırasında ve sonrasında hafif karın krampları veya kasılmalar hissedebilirsiniz.

Göğüsleriniz, özellikle ilk üç ayda dokunmaya karşı hassas, ağrılı ve alışılmadık derecede çabuk etkileniyor olabilir. Genellikle hassasiyet giderek azalır, ancak göğüsleriniz uzun süre hassas da kalabilir. Bazı kadınlar, bu yüksek hassasiyeti uyarılma için hoş, diğerleri ise incitici bulacaktır ve hatta göğüslerine hiç dokunulmamasını tercih edenler de olabilir.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmek Sizce Güvenli Mi?

Normal gebelik yaşayan kadınların çoğu, suyu gelene kadar ya da doğum belirtileri başlayana kadar seks yapmaya devam edebilir. Bununla birlikte, bazı koşullar vardır ki bu durumda aktivitelerinizi değiştirmeniz veya hamileliğinizin bir kısmı veya tamamı için cinsel ilişkinizden tamamen vazgeçmeniz gerekebilir. Doktorunuza, seks yapmayı engelleyen herhangi bir komplikasyonunuz olup olmadığınızı bildirmeniz gerekir. Emin değilseniz hekiminize sorun.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hayır, hamile bir kadın ve eşi seviştiğinde bebek zarar görmez. Amniyotik kese ve uterusun güçlü kasları bebeği korur ve rahim ağzını kapatan kalın mukus, enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur. Cinsel ilişki sırasında penis vajinanın ötesine geçmez, bu nedenle bebeğe ulaşmaz.

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişkiye Girmek Erken Doğumu Tetikler Mi?

Hayır, normal bir hamilelik döneminiz varsa, seks yapabilirsiniz. Cinsel uyarılma ya da orgazm doğumu başlatamaz ya da düşük yapmanıza yol açmaz. Orgazm yumuşak uterus kasılmalarına (meme uyarımı ve semende prostaglandinler gibi) neden olurken, kasılmalar genellikle geçici ve zararsızdır.

Cinsel ilişki birlikte yaptığınız bir şey olsa bile, eşinizin herhangi bir şeyden rahatsız olup olmadığınızı bilmesine izin vermelisiniz. Eğer kendinizi cinsel ilişkiye açık hissediyor ancak yeterince tahrik olamadığınızı düşünüyorsanız, diğer erotik faaliyetleri düşünün. İkiniz için de cinsel ilişkinin rahatlatıcı ve keyifli olmasını sağlamak için bir deney yapın ve kendinizi ona göre ayarlayın.

Ayrıca, fiziksel yakınlığın cinsel ilişkiden daha önemli olduğunu da unutmayın. Eğer seks yapmak istemiyorsanız veya doktorunuz size cinsel ilişki tavsiye etmemişse, yine de sarılmak, öpmek ve birbirinizi okşamanız mümkündür.

Hamilelikte cinsel arzuyla ilgili geniş bir kişisel deneyim tablosu vardır. Bazı kadınlar gebelik boyunca libidolarının arttığını bildirirken diğerleri cinsel ilişkiyle daha az ilgilidir. Birçok kadın, cinsel isteklerinin belki de fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğine bağlı olarak dalgalanmalara uğradığını belirtmiştir.

Özellikle ilk üç ayda, sevişmek için çok yorgun ve huysuz hissedebilirsiniz veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Geçmekte olduğunuz fiziksel ve duygusal değişikliklerden dolayı rahatsız hissetmeniz olağandışı değildir. Ancak sabah yorgunluğundan ve kalp rahatsızlıklarından sonra ikinci üç aylık dönemde libido tersine döner.

Bununla birlikte, özellikle son bir ya da iki ay içinde üçüncü trimesterde cinsel isteğin tekrar kaybolması da nadir değildir. Bu noktada, rahatça sevişmek için çok büyük, rahatsız veya bitkin olabilirsiniz. Vücudunuzun doğum yaklaşımı ile nasıl değiştiğini veya meşgul olduğunu görmek sizi yorabilir.

Eşinize nasıl hissettiğinizi bildirin ve kendisini hala sevdiğinizi söyleyin. İletişim hatlarını açık tutmak ve bu değişiklikleri birlikte gerçekleştirirken elinizden gelen her şeyi en iyi şekilde desteklemek çok önemlidir.

Çoğu erkek hamile eşini her zamankinden daha cazip görüyor, ama hepsi değil. Ancak eşinizin cinsel isteğine rağmen, hamileliğiniz sırasında, zamanın en azından bir bölümünde endişelenmesi için her türlü sebep vardır. Örneğin, eşiniz ebeveynlik yükü konusunda endişeli olabilir ve bu endişe cinsel arzuyu etkileyebilir.

Muhtemelen erkeklerin gebelik süresince cinsel ilişkiye karşı daha tutarsız olmalarının en yaygın nedeni, cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceği korkusudur. Eşiniz gebelik sırasında cinsel emniyet konusunda güvence hissetmeye ihtiyaç duyarsa, bir sonraki doğum öncesi randevunuza eşinizle beraber gidip, doktorunuza çekinmeden cinsel ilişki ile ilgili sorular sorabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) için risk altındaysanız en azından cinsel ilişki esnasında lateks prezervatif kullanmalısınız. Lateks sizin için iyi bir seçenek değilse, poliüretan erkek veya kadın prezervatifi kullanın.

Cinsel ilişkide veya orgazm sırasında veya sonrasında biraz kramp hissetmek normaldir, ancak birkaç dakika içinde azalmazsa veya cinsel ilişkiden sonra herhangi bir ağrı ya da kanama varsa doktorunuzu arayabilirsiniz.

Seks hakkında herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda doktorunuz ya da ebeniz ile konuşmaktan çekinmeyin, özellikle bebeğinizin güvenliğinden çekinmeyin ya da korkmamak için emin değilseniz. Seks yapmayı bırakmanız söylendiğinde, penetrasyon veya orgazmdan veya her ikisini birden önlemeniz gerekip gerekmediğini anladığınızdan emin olun.

En önemlisi, korkularınız ve endişelerinizin yanı sıra ihtiyaç ve arzularınız hakkında da birbirinizle açık konuşabilirsiniz. Açık iletişim, bir çok gerginliği etkisiz hale getirebilir ve birbirinizle birlikte rahatlayabilir, keyfini çıkarabilir ve cinsel ilişki yaşamasanız da samimi olmanın yollarını bulabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Kilo Kontrolü Hesaplaması Nasıl Yapılır?           başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü