Hamileyken Çiğ Yumurta Yemek Zararlı Mı?

Hamileyken Çiğ Yumurta Yemek Zararlı Mı?

Bebek sahibi olmaya aday anneler hamilelik döneminde yediği içtiği besinlere ekstra dikkat etmektedir. İyi dengelenen ve besin yönünden zengin gıdalar diyet menülerinde mutlaka yer almaktadır. Vücut için de besin dengesini sağlayan gıdalar tercih edilmelidir. Hamilelikte yağda yumurta yenir mi sorusuna doktor konrolündeyse mümkündür diyebiliriz. Hamile bayanların hem kendileri hem de çocuklarının sağlıklarını güvence altına almak için diyet ve beslenme programına iyi şekilde odaklanmaları gerekmektedir. Gebelik döneminde de akılda kalması gereken en önemli detay noktalarından biri sağlıklı bir diyet programı takip etmekten geçmektedir. Önemli aşamada bebek ve anne için mineral, vitamin açısından besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hamilelikte tavada yumurta da besin açısından zengin bir gıda olacaktır. Gerekli mikro besin olan lüten içeren yumurta çeşitli vitaminleri bir arada bulundurma açısından da iyi bir kaynaktır. Sağlıklı diyet programı uygulanırken yumurta tüketimi önem taşımaktadır.

 

Önemli Besin Değerlerine Sahip Olan Yumurta

 

Gebelik döneminde bağışıklık sisteminde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminde ana işlev artık bebeği ve anneyi korumaktan geçmektedir. Yumurta gebelik döneminde de yağlar, mineraller, A ve D vitaminleri açısından oldukça zengindir. Hamilelikte her gün yumurta yemeli mi sorusuna çiğ olmayan tam pişmiş yumurtaları yemelerini tavsiye ederiz. F-Gelişmekte olan çocuklara ve yetişkinlere de tavsiye edilmektedir.

 

Gebelikte Yumurta Yeme Riskleri

 

Hamilelik sırasında özellikle çiğ yumurta tüketmek zararlı olabilmektedir. Çiğ yumurta da salmonella adı verilen bakteri taşınmaktadır. Bu bakteri gıda zehirlenmelerine de sebep olabilmektedir. Bebeği doğrudan etkilemese de anneyi hasta edebilir. Yumurta iki kat daha fazla pişirilerek sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilebilir. İshal, kusma, ateş, karın ve baş ağrıları bu hastalığın belirtisi haline gelmiştir. Hamilelikte yumurta yiyemiyorum diyenler için ek gıda takviyeleri de önerilebilir. Gebelikte saça ya da yüze çiğ yumurta maskesi yapılması dahi uygun bulunmamaktadır. Maskelerin hem anne hem de bebeğe zarar vermesi mümkündür denilmektedir. Bakterileri vücuttan uzak tutmak için gerekli adımlar atılmalıdır. Kümes hayvanları beslemek ve yumurtayı tam pişmeden, çiğ tüketmek yoluyla bulaşan salmonella bakterisi tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

 

Yumurtanın Zararlarını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

 

Yumurtanın haşlanmış olması bakterinin üretimini engellemektedir. Mümkün olduğunca bekletilmeden tüketilmelidir. 2 saatten çok oda sıcaklığında bekleyen haşlanmış yumurta yenmemelidir. Yumurtaların beyaz ve sarı yerlerinin iyice pişmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hamilelikte yumurta yerine ne yenilebilir sorusuna diyetisyen önerileri doğrultusunda herhangi bir besin yenilebilir diyebiliriz. Dışarı da yemek yenilmesi planlanıyor ise yumurtanın çiğ kalmamış olmasına ekstra dikkat etmek gerekmektedir. Rafadan yumurta tüketimi de bakteri içermemesi açısından oldukça iyi pişmiş olmalıdır. Mayonez, dondurma, beze gibi gıdalardan ayrıca uzak durmak gerekmektedir. Bu tür gıdalarda da çiğ yumurtalar bulunabilir.

Etiketler

Anne Günlüğü