Hamileyken Badem Yemenin Faydaları

Hamileyken Badem Yemenin Faydaları

Günlük yaşamda olduğu kadar hamilelikte de kuru yemiş tüketmek önemli ve oldukça faydalıdır. Özellikle düzenli olarak hamilelikte badem tüketmek hem anne sağlığına hem de bebeğin gelişimine büyük katkılar sağlamaktadır. Hamileyken badem yemenin faydaları saymakla bitmezken bazı bünyelerin kuru yemişlere karşı alerjik olması yenilmemeli mi acaba sorularını akıllara getirmektedir. Badem yemeden önce hamileliğinizi takip eden doktora başvurmanız en etkili yöntem olmakla birlikte alerjik bir bünyeniz yoksa günlük diyetinizde bademe yer vermenizde zarar olmamakta, hatta büyük faydalar bulunmaktadır.

Badem Anne ve Bebeği Sağlıklı Doğuma Hazırlar

Badem protein oranı oldukça yüksek bir kuru yemiştir. Sağlıklı proteinlerce zengin olması bebeğinizin gelişimine katkı bulunmasının yanında, annenin hem bebeğin gelişim evresinde hem de doğum için güç kazanmasını sağlamaktadır. Sağlıklı doğum ağırlığına sağlıklı proteinlerle kolayca ulaşan bebek çok daha dirençli olmaktadır. Bunun dışında bademdeki E vitamini hamile anneleri cilt problemlerinden korumakta, bebeğin saç ve cilt oluşumunu harika bir şekilde desteklemektedir. İçerisinde bulunan manganez bebeğin kemik yapısının güçlü olmasını sağlamanın yanında anne ve bebeğin kilosunu sağlıklı sınırlar içinde tutarak doğumda avantaj sağlamaktadır. Bebek gelişiminde bilişsel gelişmenin olmasında çok önemli olan riboflavinlerce zengin badem, içerdiği bol miktardaki magnezyum, B9 vitamini ve folat sayesinde de bebeğin merkezi sinir sistemi ve beyin yapısının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Hamilelikte badem tüketen anne adaylarının aldıkları folat, doğum kusurlarından da bebeği koruyarak sağlıklı bebek dünyaya getirmeye yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Badem Tüketmek Hamilelik Sürecini Kolaylaştırır

Sağlıklı bir hamilelik geçirmenin yolu doğrudan sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Bu anlamda hamilelikte badem tüketmek annelerin bu süreci daha kolay atlatmasını sağlamaktadır. Bademin içeriğinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum anne adayının hamileliği süresince pre-eklampsi geçirmesini engellemektedir. Ayrıca gebelerde sıklıkla görülen hipertansiyon problemi de yüksek kalsiyum alınmasıyla ortadan kalkmaktadır. Hamile bayanların sık karşılaştıkları problemlerden bir tanesi de şüphesiz ki sindirim sistemi ve bağırsak rahatsızlıklarıdır. Hamilelikte badem tüketilmesiyle birlikte vücuda düzenli şekilde lif girdiğinden kabızlık problemleri ortadan tamamen kalkmaktadır.

Badem Tüketimi Nasıl Olmalı? Miktarı

Kuru yemişlere karşı hiçbir alerjisi bulunmayan anne adaylarının düzenli olarak badem tüketmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Miktar konusunda en doğru bilgiyi ise doktor verecektir. Çünkü doktorunuz gebelik sürecinde sizi kan değerlerinize de bakarak yakından izlemektedir. Doktora sormadan hamilelikte badem ne kadar tüketebilirim merak ediyorsanız günde 1 avuç önerilmektedir. Ancak yine de kişiden kişiye göre özel durumlar değişeceğinden doktora danışılması daha doğrudur. Bademi günlük olarak sade olarak tüketebileceğiniz gibi salata, sütlü tatlı, yoğurt gibi yiyeceklere karıştırarak da tüketmeniz mümkündür. En doğru tüketim şeklinin kuru yemiş olarak ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalık olarak tüketilmesidir. Yiyeceklerle karışmadığından içindeki tüm yararlı maddeler bağırsaklardan kana geçecek, böylece vücudunuza çok daha kolay etki sağlayacaktır.

 

Etiketler

kalemsilgi