Hamileyken Aldığınız Kiloları Emzirirken Verebilirsiniz

Hamileyken Aldığınız Kiloları Emzirirken Verebilirsiniz

Annelik dünyanın en güzel duygusudur. Anneliğin sevimli çabası ise gebelik ile gelen kilolardır. Gebelik döneminde hızlı kilo artışı olur. Anne,bebeğini doğurduktan sonra yaklaşık yedi kilo vermektedir. Çünkü bebek iki ile üç kilo arasında geri kalan üç ile altı kilo arası doğumla birlikte dışarıya atılan plasentadır.

Anne gebelik esnasına 10 kiloda alsa 20 kilo da bebeğin kilosu üçü geçmeyecektir. Anne, gebelik esnasında kilo alındığı gibi süt verirken alınan gıdalardan dolayı da kilo alımı olur. Annenin amacı bebeğini en iyi şekilde besleyerek büyütebilmektir. Bu yüzden anne daha fazla sütünün gelmesi için içerisinde fazla şeker bulunun yüksek kalorili yiyecekler ve içecekler tüketmektedir.

Anne, gebelik döneminde diyetisyene giderek doktor kontrolünde diyet uygulanmalıdır. Gebelik dönemini yaşarken minimum kilonun alınması sağlanmalıdır. Doktor ve diyetisyen kontrolünde yaşanan gebelikte 15 kilo alınmaktadır. Bebek doğduktan sonra annenin ağırlığında altı kilo düşüş yaşanır.

Emzirirken de sürekli olarak doktor ve diyetisyen kontrolünde beslenilmelidir. Hem bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemeyecek hem anneye fazla kilo aldırmayacak besin listesi hazırlanmalıdır. Bebek birinci ayını doldurmadan önce anne diyet uygulamamalıdır. İkinci aydan itibaren diyet başlanmalıdır. Anne zaten emzirirken kalori harcamaktadır. Diyet listesi sadece desteklemek içindir.

Anne,bebeğini emzirmek için süt salgıladığında 700 ile 750 kilo kalori enerji harcamaktadır. 700 ile 750 kilo kalori harcanan enerjinin 500’ünü anne gıdalar yardımı ile vücuduna geri almalıdır. Geriye kalan 200kilo kalori ise gebelik sürecinde alınan yağların erimesini sağlamaktadır. Anne böylelikle yavaş yavaş aldığı kiloları vermektedir. Bebek altı ayını doldurduğunda anne bir ayda iki ile beş kilo aralığında zayıflamıştır. Bebek bir buçuk yaşına geldiğinde anne bütün aldığı kiloları kolaylık vermiş eski formuna dönmüş olacaktır. Annenin asla unutmayacağı durum emzirme süresinde demir,B12 vitamini,folik asit ve magnezyum gibi mineralleri almayı unutmamasıdır. Kendi vücudundaki mineraller azaldığın annenin sağlığı tehlikeye girer.

Bir önceki yazımız olan Bebek Nasıl Emzirilir: Bebeği Emzirme Pozisyonları başlıklı makalemizde Bebek Nasıl Emzirilir, emzirme sorunları ve yatarak bebek nasıl emzirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü